Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Geri dönüşümden harikalar yaratın

A+A-

Son zamanlarda internetten veya sosyal paylaşım sitelerinde geri dönüşümden elde edilen ürünler dikkatimi çekti. Biraz araştırma yaptıktan sonra gündelik hayatımızda gözümüzden kaçan her gün elimizin altından gelip geçen atıkların aslında ne kadar harika ürünlere dönüşebileceğini birçoğumuzun haberi yoktur. Evimizde kullanılmayan çöpe atılmak üzere kenarda duran veya her gün görmemize rağmen değerlendiremediğimiz birçok eşya geri dönüşümle çok güzel ürünlere dönüşebilir. 


İhtiyaç duyduğumuz bazı ürünleri hazır olarak satın almak yerine evdeki en basit malzemeler ve yaratıcılığımız ile yeniden tasarlayabiliriz. Geri dönüşüm fikirleri ile tasarlanan birçok ürün, aynı zamanda kullanıldığı mekanlara renk ve hareketlilik de kazandırabiliyor. Geri dönüşen bu ürünleri mutfakta kullanılabilecek işlevsel bir ev aleti, ya da duvarları ve tavanları süsleyebilecek dekoratif ürünler tasarlanabilir.  Ve bunları yapabilmek için büyük yeteneklere de gerek yok. 

Püf noktalar bilindiğinde herkes kolayca kullanıma uygun ürünler tasarlayabilir. Bu sayede artık ev ve iş yerlerinde gereksiz eşya birikimi de son bulacak ve yeni bir şey alma masrafı da ortadan kalkacak. Kiler ve depolarda gereksiz yer kaplamalar olmayacak ve düzen sağlanacak. Çöpe atılmaya kıyılamayan eşyalara yeniden işlev kazandırmak tasarruf ve düzen açısından da mükemmel bir yöntem olacaktır.

Peki bu geri dönüşümlere ne gibi örnekler verebiliriz?
Örneğin her gün aldığımız gazlı içecek şişesi ve ya pet şişelerinden minik saksılar yapabilir bunları boyayarak estetik bir görünüm elde edebilirsiniz. Pet şişeleri hayal gücünüz sayesinde güzel tasarımlara dönüştürüp saksı olarak bahçede ya da evde kullanabilirsiniz.

Konserve kutuların ve birkaç eski mandalla yine güzel ve estetik dekoratif ürünler elde edebilirsiniz. Saydığım iki örnekteki gibi yüzlerce örnek bulabilirsiniz. Ben en basidinden başlamak istedim. Yazımın başında da belirttiğim gibi bu tür el uğraşları bizlerin hem mental hem de fiziksel sağlığı için, hele ki şu günlerde yaşanan zorlu zamanların üstesinden gelebilmek adına güzel bir uğraş olacağına inanıyorum. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar