Girişimci olmak için paraya gerek yok

Girişimci olmak için paraya gerek yok

KOSGEB Aydın İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Karacasu Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda “Eğitim Al Girişimci Ol” konulu girişimcilik semineri düzenlendi.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- KOSGEB Aydın İl Müdürü Sadullah Dülger tarafından verilen girişimcilik seminerine kadınların ve gençlerin yoğun ilgi gösterdiği görüldü. Dülger, “Girişimci olmak için paraya gerek yok. Niyet etmekten eyleme geçin. Güzel fikri projesi olanı biz destekliyoruz” dedi.

Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal, Karacasu Memnune İnci MYO Müdür Yardımcısı Mehmet Taşdelen, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Hakan Durum, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aşkın Güneş, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Nadir Kambak’ın da katıldığı seminerde salonu dolu gören KOSGEB Aydın İl Müdürü Sadullah Dülger, bundan duyduğu mutluluğunu dile getirdi.

BAŞKAN İNAL KARACASU ÇÖMLEĞİ HEDİYE ETTİ
Karacasu Halk Eğitim Müdürü Nadir Kambak’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından Belediye Başkanı Zeki İnal, KOSGEB’in icraatları hibelerini kendilerine aktaran İl Müdürü Dülger’e verdiği desteklerden ötürü teşekkür edip İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Hakan Durum ile birlikte Karacasu’ya özgü çömlek hediye etti.

Karacasu’da 14. programı gerçekleştirdiğini kaydeden Dülger, “Kaymakam Bey’le birlikte Karacasu’nun açığını ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Umarım KOSGEB destekleri ile daha güzel işler yapılsın, istihdam sağlansın, Karacasu ekonomisi daha canlansın istiyorum. Umarım verimli geçer” dedi.

NİYET ETMEKTEN EYLEME GEÇİN
Kadın girişimcilerin KOSGEB destekleri ile kurdukları işlerde nasıl yurt dışına açılıp istihdam sağladığını gösteren videolu bir sunum ile anlatan İl Müdürü Sadullah Dülger, “Genç işsizliği ancak girişimcilik vasıtasıyla ve bu girişimcilik doğrultusunda yanında çeşitli kişileri de istihdam ederek çözebiliriz diye düşünüyorum. Karacasu’nun turizm potansiyelinin yanı sıra tarım ürünleriyle de katma değer yaratabileceğini ifade eden Dülger, “Karacasu’nun turizm ve tarım potansiyelini iyi değerlendirelim. Denizli’deki kayak pistlerinden dolayı Karacasu’dan geçen sirkülasyon çok yükseldi. Ürettiğimiz ürünleri buradan geçen kişilere satabiliriz. Bizde farklı fikirleri destekliyoruz. Olanı bir de olmayanı çok iyi yapalım. Elimizdeki ürünleri biz farklı bakar isek elimizdeki ürünlerden çeşitli türev ürünler elde etmeye çalışır isek bundan ülkemize ve şehrimize katma değer yaratabiliriz. Allah bize vermiş birçok nimeti. Bizim sadece bunu değerlendirmemiz biraz farklı bakmamız lazım. Başka yerlerde bizim ürünlerimiz hep değerli. Niyet etmektense eyleme geçin. Türkiye’de araştırma yapıldığında girişimcilik ruhu yüksek çıkıyor. Fakat biz eyleme geçmiyoruz. Geçen gün birisi şunu söyledi. Biz her gün sabah ülke kurup ya da fabrika kurup akşama dağıtıyoruz. Hep niyette kalıyor. Bizde bugün bunun için geldik. Devletin desteğiyle fikirlerimizi eyleme dönüştürebilir” diye konuştu.

GİRİŞİMCİ OLMAK İÇİN PARAYA İHTİYAÇ YOK
Girişimci olmak için öncelikle paraya ihtiyaç duyulduğu şeklinde bir algıyla karşılaştıklarını kaydeden Dülger, başarılı bir girişimci için ilk etapta paraya ihtiyaç olmadığını söyledi. Dülger, “Şunu söylüyoruz. Başarılı bir girişimci için ilk etapta paraya gerek yok. Herkes para olmadan girişim olur mu diyor. Fakat önce girişimcilik ruhu niyeti cesareti bunlar olursa bizde para kısmında çözeceğiz ve bu şekilde olayı girişme dönüştüreceğiz. Başımıza icat çıkarmayın diyordu eskiler biz artık başımıza icat çıkarın diyoruz. İnovasyon yapın olaya farklı bakın yapılmayanı yapın diyoruz. Çeşitli ürünlerle entegre etmeniz lazım. Bölgemizde yetişen ürünleri marka yapıp güzel bir ambalaj ile albenisini artırıp çok yüksek fiyatlara yurt içinde eve dışında satabiliriz Bunu yapanlar var. Biraz global bakmak lazım” şeklinde konuştu.

HEDİYELİK EŞYAYA YÖNELİN
Dülger, kadın ve genç girişimcilere çevrelerinde yetişen ürünlerle neler üretebilecekleri konusunda fikirler verdi. Hediyelik küçük eşyalara yönelmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Dülger, çömlekçilikte de taşınması kolay dekoratif küçük minyatür ürünlere ağırlık vermeleri konularına dikkat çekti.

LAVANTA KESELERİ ÖRNEK GÖSTERİLDİ
İlçe Milli Eğitim Müdürü Aşkın Güneş, Halk Eğitim Merkezinde açılan kurslarda kadın kursiyerlerin yaptığı Karacasu’nun ve Afrodisias logosunu taşıyan lavanta keselerini gösterdi. Lavanta keselerini örnek gösteren Dülger, “Amatörce bir şeyler üreten kadınlarımız var. Önemli olan bunları pazarlayıp katma değer yaratmak” dedi.

dulger-niyeti-birak-eyleme-gec-151221-b9deea1ac36056f47d68e8ddbf8c0406.jpgdulger-niyeti-birak-eyleme-gec-151221-ed21ec48f6f0f1e31e34f7e6517c0442.jpgdulger-niyeti-birak-eyleme-gec-151221-4bc71a93ed9dffa65761676d2055842a.jpgdulger-niyeti-birak-eyleme-gec-151221-0fc0e6375b4942d996ebe83368d7c685.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.