Güler: "İmkansızlıklardan imkan oluşturduk"

Güler: "İmkansızlıklardan imkan oluşturduk"

Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler, gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

A+A-

- (Kıymet SARIYILDIZ) - ÖZEL HABER

Vatandaşlar için tüm imkanlarını kullandıklarını ifade eden Güler, “Türkiye’nin en borçlu belediyelerindendik ama şuan vatandaşların taleplerini çok rahat karşılayacak hale geldik” dedi. Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler, belediye başkanı seçildiğinden bu yana yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Pandemi sürecine değinen Güler, vatandaşların mağdur olmaması adına belediyenin tüm imkanlarını kullandıklarını ifade etti. Vatandaşların salgından korunabilmesi adına dezenfektan dağıttıklarını belirten Güler, “Pandemi süreci belediye kaynakları açısından baya sıkıntılı geçti. Devletten gelen gelir kaynakları yok denecek kadar azdı. Vatandaşın talepleri yüksekti. Biz de belediyenin üzerine düşen ne varsa yaptık. Halk Eğitim ile beraber ortaklaşa 15 bin   maske yaptık. Yapılan maskeler acil olan yerlere dağıtıldı. Daha sonra vatandaşa dağıttık. Toplu kullanım alanlarına dezenfektan standı kurduk.  Dezenfektan dağıtımı yaptık, cadde sokakların ilaçlamalarını yaptık. Kurum ve kuruluşların, STK’ların hepsine dezenfeksiyon çalışması yaptık. Vefa Destek Gurubuna destek gurubuna araç ve personel sağladık. Sevgi Eli projesiyle başarılı bir çalışma yaptık” ifadelerini kullandı. 
“HEM MESLEK ÖĞRENECEKLER HEM DE PARA KAZANACAKLAR”
Belediye başkanı olduktan sonra yarım kalan tüm projeleri bitirdiklerini söyleyen Güler, yeni projeler için kolları sıvadıklarından söz etti. İlçede yapılan kültür merkezi ile beraber ilçede vatandaşların meslek kazanabileceğine değinen Güler, bir çok alanda projelerinin devam ettiğini ifade etti. İlçede yerel ürünlerin satılabilmesi için köylü pazarı kuracaklarını söyleyen Güler, “Belediye başkanı olduğumda yarım olan projeler vardı. Kapalı spor salonun tamir ve tadilatları vardı, yaptık. Gençlik merkezi yarımdı bitirdik. Bakanlığa teslim ettik. Orada şu anda bir müdürümüz var. Antrenörler geldi. Spor müsabakalarının yapılması için çalışma başlatıldı. Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü hem de Aydın Valiliği kanalı ile YİKOP’la görüşmeler devam ediyor. Orada yenide çevre düzenlemesi yapılıp gençlik merkezi, kapalı spor salonu, sentetik halı saha ve tribünleri komple koruma altına alıp spor kompleksi haline dönüştürmeyi düşünüyoruz" dedi. 

Kültür Merkezi konusunda da bilgi veren Güler, "Kültür merkezi temel aşamasındaydı, onu yapıyoruz. Orada tiyatro salonu, Halk Eğitimin faaliyet göstereceği alan olacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ADEM dediğimiz destek merkezimizi oluşturduk. Onlarla alakalı kurslar açılacak. O kurslara katılanların günlük harcamalarını devlet karşılayacak. Hem meslek öğrenecekler hem de para kazanacaklar. Burada köylü pazarı oluşturacağız. O pazarda Köşk’teki yerel ürünlerin ambalajlama, sunum gibi konularda eğitim alacaklar. Hem de kendi yaptıkları ürünlerinin pazarlamasını yapabilecek” diye konuştu
"KESTANEYİ İLÇE BAZINDA EN ÇOK ÜRETEN YERLERDEN BİRİ KÖŞK"
Köşk’te açılan çağrı merkezi ve üniversitelerin açılması ile beraber bir hareketlilik yaşandığını kaydeden Güler, esnafın durumdan memnun olduğundan söz etti. Kestanenin Köşk için öneminden söz eden Güler, kestanenin tanıtımı için bir festival planladıklarını kaydetti. Kestanenin tanıtıma ihtiyacı olduğunu vurgulayan Güler, “Çağrı merkezimizi açtık. Ortalama 100 kişi istihdam edildi. Bir kısmı Köşk’ten bir kısmı da dışardan geldi. Dışardan gelenlerin büyük çoğunluğu ev kiraladı. Aynı zamanda da jandarmaya özel kuvvet geldi. 50 kişilik bir aile geldi. Aynı anda 150 kişilik bir talep oluştu. Bu da Köşk’e iki türlü katkısı oldu. Kiralık ev kalmadı. Aynı zamanda ekonomik olarak da esnafa destek oldu. Köşk’te hareket oldu. Esnaf memnun. Tabi üniversite öğrencilerinin bu haraketliliğe dahil olması Köşk’te güzel bir sirkülasyon yaşanmasına neden oldu. Yurttaki doluluk oranları da iyi. Eski sayıda öğrenci yok. 2 yıllık meslek yüksekokullarına ilgi azaldı ama pandemideki o durgunluk dönemi bitti. Hareket başladı. Kestaneyi ilçe bazında en çok üreten yerlerden biri Köşk. En çok kestane de Aydın’da üretiliyor. Ama isim Bursa’ya mal olmuş. Tanıtım ve reklam eksikliği olduğu açık. Bunla alakalı borsa ile bir görüşmemiz var. Bir kestane festivali yapmayı düşünüyoruz. Kestanemiz coğrafi işaret aldı. Ama tanıtımında eksiklikleri var. Tanıtım için girişimlerde bulunacağız.” dedi. 
“KÖŞK TARIMSAL ÜRETİMDE ÖN PLANA ÇIKACAK”
Yatırımcıların Köşk’e ilgi gösterdiğinden söz eden Güler, yakın zamanda ilçede bir tesisin açılışının yapılacağını belirtti. Aydın ve Köşk’ün yerel ürünlerinin ihraç edilmesi adına iş insanlarının ilçede yeni işletmeler açacağını belirten Güler, tarımsal üretimde Köşk’ün ilerleyen yıllarda öncü yerlerden biri olacağını söyledi. Yapılan faaliyetlerin Köşk'e ekonomik olarak büyük katkı sunacağını söyleyen Başkan Güler, “Yatırımcılarımız var. Turizm sektöründe olan bir arkadaşımız sert çekirdekli meyveleri üzerine önemli bir tarım yapacak. Hem soğuk hava deposu hem de ambalajlanması ve paketlenmesi üzerine tesis kuruyor. Şu anda temelini attı. 2022 yılının Nisan ayında açılışını yapar diye düşünüyoruz. Bununla beraber 2 yatırımcı daha gelecek. Onlar da 300 milyona yakın yatırım yapmayı planlıyor. Arazilerini aldılar. Ruhsat çalışmasını bitirdik. Orada da Aydın ve Köşk bölgesinde yetişen bütün ürünlerin paketlenip ihraç edilmesi konusunda çalışma olacak. Köşk önümüzdeki 8-10 yılık süreç içerisinde tarımsal üretimle alakalı daha çok ön plana çıkacak. Seracılıkla faaliyeti ön plana çıkacak. Bu da Köşk’ün ekonomisine önemli canlılık getirecek” açıklamasında bulundu. 
“İMAN VARSA İMKAN VARDIR DEDİK VE İMKAN OLUŞTURDUK”
Gelecek dönemde aday olup olmayacağıyla ilgili konuşan Güler, görev verildiği takdirde görevden kaçmayacağını belirtti. Borçlu bir belediye devralmaktan dolayı bazı sıkıntılar yaşandıklarını belirten Başkan Güler, zorlu şartlara rağmen vatandaşları mağdur etmediklerini belirtti. Zorluklar içinde imkan oluşturduklarından söz eden Güler açıklamasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin en borçlu belediyelerindendik. Değişen çok bir şey olmadı. Ülkenin gelir gider kaynakları belli. Bir de ülke 2 yıldır pandemiyle uğraşıyor. Bu şartlarda borç ödememiz mümkün değildi. Benim görevim sadece borç ödeme vazifesi değil. Vatandaşların beklentileri var. Onlara cevap vermek. Öteleyebildiğimizi öteledik. Köşk Belediyesi taş üstüne taş koyamaz diyorlardı ama biz yetenek ve kabiliyetimizi kullanarak bir şeyler yaptık. İman varsa imkan vardır dedik ve imkan oluşturduk. Belediyenin işleyişinde sıkıntı yok. Vatandaşların taleplerini çok rahat karşılayacak hale getirdik. Bizim şansızlığımız en ağır şekilde borçlandırılmış belediyeyi devralmaktı. Ama şu anda gereken ne varsa yapıyoruz.”

imkansizliklardan-imkan-olusturduk-241206-f0972ffa8ead38fee5deeb350dede0d2-001.jpgimkansizliklardan-imkan-olusturduk-241206-e6b8299254f9ef98cb4ea9a0bf2aa5d7-001.jpgimkansizliklardan-imkan-olusturduk-241206-be6094a73ac3ada2cc1798199ff3e1df.jpgimkansizliklardan-imkan-olusturduk-241206-dd729f49077630ce7849097c07777bb4.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.