GÜNAHI SEVABI AYIRAMAZ OLDUK  

Geçtiğimiz günlerde dolmuş durağında bekleyen üç kişi gözüme ilişti. Muhtemelen merkeze gidiyorlardı. Şu üç kişiyi de alıp öyle gideyim dedim. Hem sevap da olur, hayır işi de işlemiş olurum diye düşündüm. Sonrasında dikiz aynasından uzaktan gelen dolmuşa ilişti gözüm. İyi ama bu üç kişiyi alırsam bu adamın rızkına göz dikmiş olmaz mıyım? Dolmuşçudan helallik almam lazım gelmez mi? Durum çok karışık, alırsam sevap mı işlerim, günah mı bilemedim.
Almadan geçtim, risk almadım. Almazsam günah olmaz, çünkü öyle bir sorumluluğum yok. Fakat alırsam risk var, çelişkili durum. Sevaba gireceğiz derken günaha da saplanabiliriz.
Bunları düşüne düşüne giderken aklıma içinde bulunduğumuz ekonomik durum geldi. Ne alakası var demeyin, durum tamamıyla benzer aslında. Ne yaparsak bir yerlerde bir şeyler yıkılıyor, müdahale etmesek dengeler iyice şaşıyor. Bir yerde düzeltme yaparken başka bir yerlerde birilerinin vebaline giriyoruz. 
Faiz iniyor, döviz ve altın şişiyor, beklenen de budur hak veriyorum. Faiz sabit kalsın diyoruz, döviz yine ilerliyor.
Enflasyon dersen yerinde durmuyor. Tariş market sayısı arttıkça enflasyon daha da hırçınlaşıyor. Marketlere kartelleşmeden dolayı cezalar kesiliyor, marketler daha hırçın zamlar yapıyor. 
Gıdayı ayıralım, çekirdek enflasyon yapalım diyoruz yine olmuyor. Gıda ayrı ilerliyor, çekirdek ayrı ilerliyor.
Asgari ücrete hatırı sayılır zam kapıda, yapılmalı da. Zam yapınca işçilik ücretleri de artacağından küresel rekabet gücümüz azalacak. Yine zam yapılır yapılmaz enflasyon tekrar boy verecek, ne oldu? Zam eridi gitti, döndük en başa..
Bırakalım piyasaya müdahale etmeyelim dedik, faizler aldı başını yürüdü gitti..
Liste uzar gider..
Her müdahale başka bir yerden patlak veriyor. Müdahale etsek mi sevap, etmeyince mi günah bilemedim gitti. Varın siz karar verin..
Önümüzde Merkez Bankası’nın faizlerle ilgili kararını açıklayacağı toplantı var. Piyasalar faizlerin biraz daha ineceği yönünde beklentide. Muhtemelen bir miktar daha inecek, inmeli de. Fakat faizi indirirken diğer taraftan yükselecek olan dövize ve enflasyona yapılacak müdahaleler hayati önem taşıyor. Kaş yapalım derken göz çıkarmamak lazım.
Kalın sağlıcakla..


 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.