Günel, 100 günlük belediye başkanlığını değerlendirdi

Günel, 100 günlük belediye başkanlığını değerlendirdi

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel düzenlediği basın toplantısıyla ilk 100 gününü değerlendirdi.

A+A-

(ABDURRAHMAN FIRAT - ÖZGE KAHRAMAN) Geçen yılın Nisan – Temmuz aylarına göre bu yıl 5 milyon lira tasarruf sağladıklarına değinen Başkan Günel, 12,5 milyon lira zararla devraldıkları ARYA işletmesine ait 4,1 milyonluk borcu da ödediklerini ifade etti.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, düzenlediği basın toplantısı ile 100 günlük belediye başkanlığı dönemini değerlendirdi. Charisma De Luxe Hotel’de 100 günlük belediye başkanlığı dönemine ilişkin açıklamada bulunan Günel, 320 milyon borçla devraldıkları Kuşadası Belediyesi’ni aldığı tedbirlerle 2018 Nisan – Temmuz aylarına göre 5 milyon TL’ye yakın tasarruf ettiklerini belirtti.

Belediyenin 100 günlük süre zarfında toplam gelirinin 44 milyon 497 bin TL olduğunu toplam giderinin ise 43 milyon 316 bin TL olarak gerçekleştiğini söyleyen Ömer Günel, 1 milyon 181 bin liranın belediye kasasına kaldığını açıkladı.

“KUŞADASI’NA KENT MEYDANI YAPACAĞIZ”
Günel, yapacağı projelerden bahsederek Kuşadası’na bir meydan kazandıracaklarının altını çizdi. Günel, “Tariş Alanını geçen ay Büyükşehir Belediyesi’nden geçirdik inşallah ihaleye çıkılacak ve bu alan projelendirilecek bildiğiniz üzere kültür merkezi,  yeşil alan ve otopark olacak. Belediye Hizmet Kompleksi en önemli işlerimizden biri çünkü yeni bir belediye hizmet kompleksinden daha fazla önemsediğim şey kentin meydana kavuşması. Mevcut Belediye binasını yıkacağız altı otopark üstü tamamıyla kent meydanı olacak. Belediye Hizmet Binasını da şuan ki otogarın olduğu yere yapacağız. Kent Meydanı da aşağı yukarı 20 bin metrekare büyüklüğünde olacak. Sanırım meydanı olmayan tek turizm kentiyiz” dedi. 

TASARRUFA GİDİLDİ 
Tasarruf tedbirleri çerçevesinde vatandaşların sağlık işlemleri ve acil talepler dışında araç tahsisi uygulamasına son verildiğini belirten Günel, “Mevcut araçları sadece belediyenin işlerinde kullanılmaya başlandı. Akaryakıt ve kültür faaliyetlerinin harcamaları büyük oranda azaldı. Destek hizmetleri Müdürlüğü tarafından sadece müdürlüklerden gelen acil mal ve hizmet alımları yapıldı” diye konuştu. İhtiyaç fazlası olduğu tespit edilen tüm araçların kademe birimine çekildiğini ve 6 kiralık aracın sözleşmesinin iptal edildiğini ifade eden Günel,  “Bu uygulama ile 2018 yılının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına göre 30 bin 879 litre mazot 4 bin 385 litre benzin tasarrufu sağlandı” dedi. Vatandaşlar artık sorunlarının çözümü için muhatap aramak durumunda kalmadıklarını söyleyen Günel, mobil belediyecilik dönemi başlattıklarını açıkladı. 

BAŞKAN ARTIK ASANSÖR KULLANMIYOR
‘Belediye Başkanın makamı sokaklardır’ anlayışını benimsediklerinin altını çizen Başkan Günel, “Otoparktan direk başkanlık makamına çıkan asansörün yaşlı ve engelli vatandaşlar dışında, belediye başkanı dahil olmak üzere, kullanımına son verildi” diye konuştu. Kuşadası Belediyesi tabelalarına ve yenilen logoya T.C ibaresini eklediklerini açıklayan Günel, “Şeffaf belediyecilik anlayışı doğrultusunda Kuşadası Belediye Meclis toplantılarının resmi sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlıyoruz” ifadelerini kullandı. 

FAYTONLAR KALDIRILDI
8 yıldır faaliyet gösteren faytonlar kaldırılarak atları emekliye ayırdıklarını söyleyen Günel, kararın İzmir ve Antalya’ya örnek olduğunu hatırlattı. Kuşadalıların yaşadıkları sorunları hızlı bir biçimde çözmek için ‘Güvercin Masa’nın yeniden yapılandırıldığını ayrıca hayvanların da unutulmadığını belirten Başkan Günel, Kuşadası çarşılarında değişimin başladığını ve ‘Sıfır İşgal’ uygulaması ile çarşıların daha estetik bir görünüm kazandığını ifade etti.

Kuşadası Belediyesi’ne 100 gün içerisinde toplam 950 iş başvurusunun yapıldığına da değinen Günel, sözlerine söyle devam etti:

“Turizmi geliştirmeye yönelik çalışmalarımız hız kazandı. Kuşadası’nı festivaller kenti yapmak istiyoruz. 100 günlük süre içerisinde 16 sergi 12 söyleşi, 9 tiyatro oyunu ve 14 konser düzenlendi. Ayrıca 23 mahalle muhtarlığının elektrik, su internet giderleri karşılanmıştır. Yine 100 günlük süre zarfı içerisinde Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından ortalama 200 ton olmak üzere toplam 20 bin ton çöp düzenli olarak depolama alanına götürüldü. Güvercin Masa, çağrı merkezi ve internet üzerinden gelen 2 bin 272 adet şikayet ve talep yerinde değerlendirilerek çözüme kavuşturuldu. 70 parkın bakımı yapıldı. 100 günde 49 bin 850 metrekarelik yol çalışması yapıldı.”

SOSYAL BELEDİYECİLİKTEN ÖDÜN YOK
100 günlük süre zarfında 126 ihtiyaç sahibi vatandaşa toplam 71 bin 400 nakdi yardımda bulunduklarını belirten Günel, “Ayrıca 12 milyon 500 bin lira zararla devralınan Kuşadası Belediyesi’ne ait Arya Turistik Tesisleri A.Ş’nin ticari cari borçlar, kredi borçları, çek ödemeleri, SGK, Vergi Dairesi ve Personel maaşlarından oluşan 4 milyon 100 bin liralık borcu ödendi. Bunun yanı sıra doğal gaz yatırımları öne alındı” ifadelerini kullandı.

gunel-100-gunluk-belediye-baskanligini-degerlendirdi-118954-3e41cf883abd33d4b0fe17c77b0f826e.jpeggunel-100-gunluk-belediye-baskanligini-degerlendirdi-118954-3137b162699462766843f2a52f09be43.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.