MELEK FIRAT

MELEK FIRAT

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

​​​​​​​GÜZEL GÜNLERİ KAÇIRMAMAK İÇİN #evdekalaydın

A+A-

Merhaba… Hedef Gazetesi’nin sevgili okuyucuları ve takipçileri. Bundan sonra sizlerle sık sık yazılarımla buluşacağım. 
Bu tatsız günlerde neler denir, neler yazılır bilemedim. Morallerimiz yerinde değil ama bu günleri de güçlü bir şekilde atlatacağımıza eminim.  Devlet ve millet olarak biz neler yaşadık neler gördük bunu da atlatırız. En büyük şansımız sakin, konuya hakim ve tedbirli bir Sağlık Bakanımızın olması. 
Ülke olarak alabileceğimiz tedbirleri en iyi şekilde aldığımıza inanıyorum. Birçok eleştiri var; tedbir alınmadı, korunamadık, çok hızlı ilerliyor diye. Bu bizim ülkemize özel bir durum değil. Tüm ülkelerde böyle ve biz diğerlerine göre gayet iyiyiz. Bize bulaşmaması, ülkemizde olamaması mucize olurdu zaten.  Çünkü ülkemiz bir ev değil kapısını kapatınca kimse girmesin denecek. Ve sadece üç beş kişi yok, 83 milyon insan var. Kontrol etmek söz dinletmek o kadar kolay değil. Size en çok bildiğiniz bir örnek vereyim.  Mesela virüsün en çok etkileyeceği yaşlılarımıza uyarılar yapılıyor. İhtiyaçları ayaklarına kadar gidiyor ama hala çıkmaya devam ediyorlar. İnsanımız kendinden sorumluluk hissetmedikçe hiçbir tedbir işe yaramaz bunu anlamamız lazım. Tedbiri kendimiz almalıyız. Evden çıkmamak için birinin size evden çıkma demesine gerek yok. 
***
FEDAKAR ÇALIŞANLARA ALKIŞ
Bu dönemde süreci güzel şekilde yönetmeye çalışanları, söz dinleyen halkımızı, fedakarca çalışan sağlık çalışanlarını, polisleri, basın mensuplarını, temizlik görevlilerini, belediye çalışanlarını, çalışmak zorunda olan herkesi alkışlıyoruz. Ailelerini geride bırakıp bizler için görevinin başında olanların çalışmalarını kolaylaştırıp, onların söylediklerini dinleyelim. Onların da bir ailesi var, çocukları var. Birbirimize hayatı zorlaştırmayalım
****
VATANDAŞ HAKLI
Diğer bir konu da genelgelerle semt pazarında yapılan düzenlemelere uyulmaması ve halkın sağlığı ile oynanması. Ya kimse uyarmadı pazarcıları ya da kendileri bildiğini okuyor. Pazarcıları ürünleri neden poşetlemedikleri sorulduğunda ‘vatandaş alışmış kendi seçmek istiyor’ diyor. Vatandaşın haklı olduğunu Cumartesi günü anladım. Cumartesi pazarından paketlenmiş ürünlerden aldım ve eve gelip açtığımda çıkan ürünler o kadar kötüydü ki anlatamam. Yani birileri işini dürüstçe ve ahlaklıca yaptığı sürece kimse seçme gibi bir meşakkate girmez. Vatandaş güvenmiyor ve seçiyor. Güvensizlik yıllarca süre gelen bir şey olduğu için virüs felan dinlemiyor maalesef. En iyisini en güzelini koymanız lazım poşete çünkü parasını alıyorsunuz ve dürüstlük bunu gerektirir.
***
AYDIN VALİLİĞİ’Nİ DİNLEYELİM
Bilim Kurulunun tavsiye kararı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ile 30 büyükşehirde yetkiler valilere devredildi. Çok önemli ve etkili bir karar. Yerinde ve hızlı çözüm ile şehirlerde koronavirüsün yayılmasının önüne geçilecek. Her şehir kendi içinde değerlendirilecek ve kararlar ona göre alınacak. Şehrin konumu,virüsün yayılımı, nüfusu, gibi bir çok konu göz önüne alınarak şehirlerde ayrı ayrı tedbirler uygulanabilecek. Şehirler arası otobüs seferlerinin kısıtlanması ve sadece;  Doktor sevki ile başka şehirlerde tedavi olacak hastalara, birinci derece yakını vefat edenlere ve 15 gün içinde geldiği illerde kalacak yeri olmayanlara seyahat izni verilmesi de insanların virüsü bir ilden diğer ile taşımasını engelleyecek. Aydın Valiliği ve Pandemi Kurulu’nun kararlarına uyarak süreci daha az zararla atlatabiliriz. Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayalım. 65 yaş ve üstü Aydınlılar ise 155, 112 ve 156’yı arayarak ihtiyaç konusunda yardım isteyebilir.
****
RAMAZAN BAYRAMI’NA HEP BİRLİKTE ÇIKALIM
Tedbirlere ne kadar çok uyarsak daha kısa sürede atlatırız ve güzel günlere daha çabuk kavuşuruz. Önümüz Ramazan ayı, sevdiklerimizle güzel sofralara oturmak, kent meydanında sıcak yaz akşamlarında dondurma yemek, gezmek, Aytepe’de mangal yapmak istiyorsanız, Milli Park’ta güzel bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız ihtiyaçlar dışında evden çıkma. Ramazan ayı olmasa bile Ramazan Bayramını tüm ülkede coşkuyla geçirelim. Bunun için hep beraber tedbirlere uyalım. Evde kal, evden çıkma, kurallara uy, birbirine dokunma, mesafeyi koru, kurallara uy, sağlıklı kal.
DOĞAYA ZARAR VERME
Güzel bir baharı evde geçiriyoruz, bahar kendini pencerelerden izlettiriyor ama yazı kaçırmayalım. Bu felaket bitince de doğaya zarar vermeden bir hayat geçirelim lütfen. Güzel günleri daha fazla kaçırmamak için evde kal Aydın, Evde kal Türkiye.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.