"Haklarımıza yeterince sahip çıkamadık"

"Haklarımıza yeterince sahip çıkamadık"

Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nde Karacasu’da önceki dönem meclis üyeliği yapmış Avukat Sevgi Kulcu Öncü ve şu anda belediye meclisinin MHP’den seçilen tek kadın üyesi Nilgün Koruk, günlerini kutladı.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- Eski ve yeni meclis üyesi seçilmiş kadınlar, kendilerine tanınan bu haklara yeterince sahip çıkamadıklarını belirterek kadınları her alanda aktif görev almaya davet etti. 

Sevgi Kulcu, meclis üyesi olduğu 2015 yılında dönemin belediye başkanı Mustafa Büyükyapıcı’nın kendisine vekalet bıraktığı başkanlık koltuğuna oturduğunda çok gurur ve onur duyup mutlu olduğunu ifade ederek, “Bu hakkı veren Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, “şükran ve minnetle anıyorum. Mustafa Büyükyapıcı tesadüf müydü yoksa bilerek mi verdi bilemiyorum ama özellikle o güne tesadüf etmesi beni çok duygulandırmıştı” dedi.

YETERİNCE İLERLEME KAT EDEMEMİŞİZ
Türk kadınının medeniyetin beşiği olan çağdaş Avrupa ülkelerinden daha önce seçme ve seçilme hakkına kavuştuğunu, bunun da Atatürk’e borçlu olunduğunu ifade eden Kulcu, “5 Aralık 1934 tarihinde TBMM’de bir yasa değişikliği ile Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Bu hak birçok Avrupa ülkesinden önce tanınmış bir haktır. Mustafa Kemal Atatürk bu hakkın tanınmasından sona Türk kadınına olan güvenini ve verdiği önemi şu sözlerle dile getirmiştir; ‘Bu karar ‘Türk kadınının sosyal ve siyasi hayatta bütün milletlerin üzerinde yer vermişti. Çarşaf içinde peçe altında ve kafes arasındaki Türk kadını artık tarihlerde aramak lazım gelecektir. Türk kadını evdeki medeni mevkini salahiyetle işgal etmiş iş hayatının her safhasında muvaffakıyetler göstermiştir. Siyasi hayatta belediye seçimlerde tecrübesini yapan Türk kadını bu sefer de mebus seçme ve seçilme süresi ile haklarının en büyüğünü elde etmiş bulunuyor. Medeni memleketlerin birçoğunda kadından esirgenen bu hak bugün Türk kadının elindedir ve onu salahiyet ve liyakatle kullanacaktır.’ Günümüzde kadınlarımız her iş kolunda ne kadar başarılı olduğunu ispatlamış olsa da seçilme hakkı olmasına rağmen bu konuda yeterince ilerleme kat edemediğimizi ne yazık ki görüyoruz. Bu durum TBMM bulunan kadın milletvekili sayımızın azlığı ile de açık ve seçik ortadadır” dedi. 

KADIN HER ŞEYDİR
Her alanda fedakar olan kadınların kendilerine altın tepside sunulan bu haklarını yeterince sahip çıkamadığını ifade eden Kulcu, “Atatürk kadınlara güvenip her ne kadar dünyada öncü olmuşsa da biz bunun kıymetini bilip haklarımızı sahip çıkamamışız. O nedenle kadınların daha çok yönetim kademelerinde görev almasını ve önemli görevlere talip olmaları gerekiyor. Kadın her şeydir. Kadının isteyip de başarılı olamayacağı bir alan yoktur. O yüzden kadınlarımızdan haklarının bilincinde olup Türk kadınına yaraşır bir şekilde haklarını sahip çıkmaları gerektiğine inanıyorum” diye konuştu. 

MECLİSTE DAHA ÇOK KADIN OLMALIYDI
Meclisin seçilmiş tek kadın üyesi Nilgün Koruk ise çalışan ve üreten kadınların sayılarının çoğalmasını arzu ettiğin belirterek “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 5 Aralık 1934’te seçme ve seçilme hakkını verdiği Kadın Hakları Günümüz kutlu olsun. Ben de Karacasu’da seçilmiş bir Türk kadını olarak toplumun her kesiminde çalışan ve üreten kadınların sayılarının çoğalmasını, Atatürk’ün biz kadınlara verdiği bu hakka sahip çıkıp toplumda kendilerini cesaret ve öz güvenlerini korkmadan her alanda kendilerini göstermelerini isterim. Ben de bu haktan yararlanıp meclise girdim. Ancak 11 meclis üyesi içerisinde tek kadın olarak belediyeye temsil etmek yerine seçilmiş 5 kadın olsaydık daha güçlü çıkardık erkeklerin karşısına. Kadınların her alanda olduğu gibi siyasette de daha aktif görev almalarını istiyorum. Kadınlar el attığı her işte daha başarılı olduklarını her daim göstermiştir. Kadının olduğu her yerde saygı, sevgi hoşgörü oluyor. Her alanda kadınları daha çok görmek istiyoruz. Bu anlamda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

secilmis-kadinlardan-oz-elestiri-kadinlar-haklarina-sahip-cikamadi-139321-f2f5dc311d013fccc1f08991b8530713.jpgsecilmis-kadinlardan-oz-elestiri-kadinlar-haklarina-sahip-cikamadi-139321-c04dd4a30204354e845560598273a56c.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.