BÜLENT AYTÜRK

BÜLENT AYTÜRK

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

HALİFELİK MESELESİ-II

A+A-

Bundan önce ki yazımda halifelik konusu ile ilgili kısa bir tarihçe yapmıştık.
Özellikle II. Abdülhamid ’in ,İngilizlere karşı halifeliği Hindistan’da çok iyi kullandığını , bu yüzden Hindistan’da İngilizlere karşı bir başkaldırı tohumlarının atıldığını söyleyebiliriz.
Nasıl İngilizler , Arapları Türklere karşı kışkırttıysa , II.Abdülhamid de Hind Müslümanlarını İngilizlere karşı kışkırtır.
II.Abdülhamid’in  uyguladığı İngilizlere karşı Müslümanları harekete geçirmesinde Halifelik önemli etken olmuştur.Bu politikanın semeresi Türk Kurtuluş Savaşı sırasında ve Lozan Konferansı esnasında görülmüştür.
Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Hind Müslümanları çok ciddi mali ve siyasal destek vermişlerdir.
Bizim ders kitaplarında 1.Dünya Savaşı sırasında Arapların , İngilizlerin yanında Türklere karşı Müslüman olmalarına rağmen savaşmalarını Ümmet ve Hilafet anlayışını sona ermesi olarak gösterilir.Hal bu ki Milli Mücadeleyi destekleyen , Osmanlıyı destekleyen Arap Aşiretleri de vardır.Arapların Türklere karşı İngilizleri destekleri daha çok Filistin ve Arabistan da olmuştur.Çünkü ,
İngilizler hem Vahabilere hem de Filistinlilere ciddi yardımlar yapmışlar hem de etkili bir propaganda uygulamışlardır.
Büyük Taarruz’un başarıya ulaşmasından sonra sıra barış görüşmelerine gelecek ve İngilizler , Türkler arasında ikilik çıkarmak için İstanbul Hükümetini de Lozan’a çağırmıştı.
Bunun üzerine TBMM 1 KASIM 1922 de Saltanatı kaldırmış ve böylece Osmanlı Devleti resmen ortadan kalkmıştır.
Saltanatın kaldırılmasına rağmen Halifeliğin devam ettirilmesinin nedenleri vardı. Birincisi devrimleri adım adım yaparak toplumu buna hazırlamak, ikincisi Lozan Konferansı sırasında İngilizlerin halifeliği Yeni Türkiye Devleti’ne karşı koz olarak kullanmasını önlemekti. Zira  2-3 KASIM 1922 de Vahdettin Malaya adlı bir İngiliz savaş gemisi ile kaçmış ve İngiltere’ye sığınmıştı. İngilizler , Vahdettin’i halife ilan edip Türkiye’ye karşı kullanabilirdi.Özellikle milli mücadeleyi ve Türkiye’yi destekleyen Hind Müslümanları’ nın desteği kalkabilir ve hatta rüzgar tersine dönebilirdi.
Bu yüzden TMBB Saltanat’ı kaldırırken aynı yasa ile yine Osmanlı hanedanından Abdülmecit Efendi’yi halife seçmiştir.
Halifelik 3 MART 1924 de Cumhuriyet’in ilanından sonra kaldırılarak Osmanlı hanedanı üyeleri yurt dışına sürülmüşlerdir.
1917 de Bolşevik Devrimi ile Rus Çarlık hanedanı  Romanofların çoluk çocuk tüm üyelerinin katledildiğini unutmayalım.
Yurt dışına sürülen Osmanlı hanedanı üyeleri  ve Vahdettin hiçbir zaman M. Kemal Paşa ve Türkiye Cumhuriyeti aleyhine tek laf etmemişler ,  ettirmemişlerdir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar