(EKREM KESER) Sebze ve meyvede artan fiyatlar için harekete geçen hükümet halk ekmek gibi halk sebze kuracağını duyurmuştu. Kuşadası'nda satış yapan pazar esnafı duruma tepki göstererek "Belediyeler yol yapsın. Ekmeğimizle oynamasın" dedi.
Kuşadası'nda kurulan semt pazarı esnafları, hükümetin sebze ve meyvelerdeki fiyat artışı için getirdiği halk sebzeyi değerlendirdi. Pazarcı esnafı duruma sitemkar yaklaşarak uygulamanın kendileri açısından zararlı olacağını savundu.
"YER ÜCRETİ ÖDEYECEKLER Mİ?"
Pazarcı esnafı Erdal İnan Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin çorba ikramını örnek göstererek "Mesela Belediye burada çorba dağıtıyor, halk için çok güzel bir şey fakat lokantada ki esnaf arkadaşımız ne olacak? O çorbasını nasıl satacak? Halk sebze de aynı şey. Sen gelip benim tezgahımın yanında ucuza domates verirsen maliyetine burada gelip satarsan ben ne kazanacağım? Bir de Belediyeler Pazaryeri için yer parası da ödemeyecek" dedi.
"TEK GEÇİM KAYNAĞIMIZ PAZAR TEZGAHIMIZ"
Bir diğer esnaf Hanım Barlas da, sebze satışına gelene kadar belediyelerin asli görevlerinin olduğunu, bunların başında altyapı ve üst yapı geldiğini hatırlattı. Barlas, "Belediyeler yol yapsın, sağlık hizmetleriyle ilgilensin bizim ekmeğimizle oynamasın. Ben İncirliova’dan geliyorum. Ev nüfusumuz 11. Babam da rahatsız. Bizim tek geçim kaynağımız pazar tezgahımız. Ben Kuşadası’na gelirken 150 TL'lik mazot yakıyorum. Tezgahıma geldiğim zaman 150 TL’lik iş yapmam lazım ki ben mazot paramı anca çıkartayım" sözleriyle uygulamaya karşı çıktıklarını ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi