Haluk Alıcık’a Nazilli için 6 ay hapis 

Haluk Alıcık’a Nazilli için 6 ay hapis 

Nazilli’nin mallarının Nazilli’ye kalması için görev süresi boyunca hizmet eden eski Belediye Başkan Haluk Alıcık, görevi kötüye kullandığı gerekçesiyle 3. Asliye Mahkemesince hakkında 6 ay hapis cezası verdi.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT-  Kararın eline yeni ulaştığını açıklayan Alıcık, önümüzdeki günlerde İstinaf Mahkemesine itirazda bulunacağını söyledi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne otogarı devretmediği için Başkan Alıcık hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan 3. Asliye Mahkemesine dava açıldı.

Mahkeme Başkan Alıcık hakkında 6 ay hapis cezası verdi. Eline mahkeme kararı ulaşan Başkan Alıcık, “Nazilli’nin mallarını koruduğum, sahip çıktığım ve otogarı vermediğim için 3. Asliye Mahkemesi hakkımda 6 ay hapis cezası vermiş. Bu hapis cezası benim için bir gurur kaynağı. Önümüzdeki günlerde İstinaf Mahkemesine itirazda bulunacağım. Ben Nazilli’deki vatandaşların 1 lirasını bile zimmetime geçirmedim. Tek derdim Nazilli halkının malının ilçe halkının olması.” dedi.

BİLGİLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Nazilli eski Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Danıştay 8. Hukuk Dairesi tarafından Nazilli Otobüs Terminali’nin işletme hakkının Büyükşehir Belediyesine ait olduğuna ilişkin karar verdiği yönündeki bilgilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Nazilli Belediyesinin ilçedeki otobüs terminalinin işletme hakkını Danıştay kararıyla Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne verdiği açıkladı. Ayrıca otogar alanı ve içerisinde bulunan ticari işletme alanları ise Naz-Bel şirketine bırakıldı.

DANIŞTAY KENDİ KARARINI BOZAMAZ

Dönemin Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Danıştay’dan herhangi bir kararın çıkmadığını ifade etti. Sürece ilişkin açıklamalarda bulunan Alıcık, “Danıştay’ın otogarı Büyükşehir Belediyesi’ne bıraktığına yönelik böyle bir kararı yok. Danıştay kendi kararını bozmaz. Karar şu anda Danıştay Genel Kurulunda” dedi.

2014 yılında Büyükşehir yasasının çıkmasıyla birlikte Nazilli’nin eski Belediye Başkanı Haluk Alıcık, otobüs terminalinin işletmesini belediye bünyesinde kurulan Naz-Bel şirketine devretti. Bunun üzerine Aydın Büyükşehir Belediyesi, otogarı almak için Aydın 2.İdare Mahkemesine dava açtı. İdare Mahkemesi Büyükşehir Belediyesinin açmış olduğu davayı reddetti. Büyükşehir Belediyesi, Danıştay’a dava açtı. Danıştay’da reddedince bir üst mahkeme Danıştay 8. Hukuk Dairesine başvurdu.

OTOGAR HAKSIZ YERE DEVREDİLDİ

Görev yaptığı 10 yıl boyunca Nazilli’ye güzel hizmetler yaptıklarını ifade eden Alıcık, Danıştay’dan otogara ilişkin herhangi bir kararın çıkmamasına rağmen vatandaşların yanlış bilgilendirilerek otogarın haksız yere büyükşehir belediyesine devredildiğini belirtti.

Nazilli’yi karşılıksız sevdiğini vurgulayan Alıcık, “Büyükşehir yasası çıktığında Nazilli yaklaşık 40 ilden büyük bir ilçe konumundaydı. Bu yasadan sonra Nazilli büyük sıkıntılar yaşadı. Büyükşehir yasasına ben hep karşıydım. Bugün de haklı olduğum ortaya çıktı. Mecliste şu anda büyükşehir yasasının değiştirilmesine ilişkin görüşme gerçekleştiriliyor. Nazillinin malı Nazilli’de kalsın diye Naz-Bel şirketi kurduk. Türkiye’de otogarını devretmeyen tek belediye Nazilli Belediyesi’ydi. Bizden sonraki arkadaşların da buna sahip çıkması gerekiyordu. Otogar Büyükşehre devredildi şeklinde haber çıktı. Mahkeme kaybedildi diye. Böyle bir şey yok. Hepsi yalan. Danıştay’dan aldığımız kararda Nazilli otogarın duruşması daha görüşülmedi” dedi.

BU ALAN NAZİLLİ’NİN HAKKI

Garajın bulunduğu yerin çok önemli olduğunu ifade eden Alıcık, “50 dönüm arazi. Burası bizim çocuklarımızın, Nazillimizin hakkı. Biz Özlem hanıma karşı değildik. Biz Büyükşehir yasasına karşıydık Bugünde bizim haklı olduğumuz büyükşehir yasasının değiştirilmesi gerektiğini bütün partiler söylüyor. Nazilli’ye hizmet etmek benim için ibadettir. Bu garaj konusunda gerekli hassasiyet gösterilmezse bunun vebali herkesin boynuna. Biz bunlara sahip çıktık.  Biz otogar davasının takipçisi olacağız” diye konuştu.

haluk-alicika-nazilli-icin-6-ay-hapis-140046-3b8933f351d1e8637c3ae30652788c31.jpghaluk-alicika-nazilli-icin-6-ay-hapis-140046-005dbd255e935f3e41cddce81f71b89f.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum