Harabeye dönen tarihi evler kurtuluyor

Harabeye dönen tarihi evler kurtuluyor

Tarihi evlerin kurtuluş fermanını Çekül Vakfı imzalayacak Karacasu Kaymakamı Ahmet Soley, yıllardır restore edilmeye bekleyen koruma altındaki harabeye dönmüş tarihi evlerin restorasyonu için düğmeye bastı.

A+A-

(GÜLAY ÖZTEKİN) Çekül Vakfı aracılığıyla Hacı Arap sokak ve Süleyman Rüşdü Türbesi çevresindeki yaklaşık 7-8 evin restore edileceği müjdesini veren Kaymakam Soley, yaklaşık 700 bin lira maliyetli projeyi açıklamayı ise bayramdan sonraya bıraktı. Karacasu’nun Büyükdağlı Mahallesindeki Arnavut kaldırımlı Hacı Arap Sokak, Anıtlar Kurulu tarafından sit alanı ilan edilip koruma altına alındı. Sayıları oldukça fazla olan 19. yüzyıldan kalma tarihi evlerden bazıları kaderine terk edildiği için bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tuttu. Enkaza dönen birkaç ev ise çevrede yaşayanların can güvenliğini tehdit eder hale geldi.

EVLERDE YAŞAYAN AİLELERE SPONSOR OLACAK

Kaymakam Ahmet Soley’in tarihi evlerle ilgili girişimleri sonuç verdi. Tarihi evlerin restore edileceğini müjdeleyen Kaymakam Soley, "Tarihi Hacı Arap sokaktaki evlerle Süleyman Rüştü Türbesi çevresindeki evleri, Çekül Vakfına yaptıracağım. Ev sahiplerine sponsor olacak olan Çekül Vakfı, projelerini bizzat hazırlayarak restorasyon için destek verecek. Şu anda restore edilecek 7,8 ev bulunuyor. Bunların maliyeti yaklaşık 700 bin TL civarında tahmin ediyoruz. Projelendirildikten sonra netlik kazanır” dedi.

HARABEDEN ÇIKIP ESTETİK GÖRÜNÜME KAVUŞACAK

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in de geçtiğimiz hafta Karacasu’ya yaptığı ziyarette belediye binası karşısındaki tarihi evin restore ettirilmesini önermişti. Kaymakam Soley’in girişimleri, doğal, tarihsel ve kültürel varlıklarını korunmasıyla amacıyla kurulduğu 1990 yılından bu yana hizmet veren Çekül Vakfı'nın destekleri ile harabeye dönen tarihi evler restore ettirilerek hem Karacasu estetiğine bir ivme kazandırmış hem de insanların can güvenliğini tehdit eden bir unsur olmaktan çıkmış olacak.

BAYRAMDAN SONRA DETAYLARINI AÇIKLAYACAK

Ramazan bayramından sonra Çekül Vakfı ile görüşüp sunum hazırlayacağını kaydeden Kaymakam Soley, projeye ilişkin detayları sunumdan sonra açıklayacağını duyurdu. Kaymakam Soley, “Benim çok önemsediğim üzerinde durduğum uzun soluklu bir proje olacak. İnşallah hayata geçirir bu tarihi evlerimizi yeni bir soluk kazandırırız” dedi.

harabeye-donen-tarihi-evler-kurtuluyor-108886-7431b8c66762c36d4c808240a934c374.jpgharabeye-donen-tarihi-evler-kurtuluyor-108886-e9c317fbb64b791753d2c1a7ffab0d9e.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.