Hasadı başlayan pamukta yüksek verim bekleniyor

Hasadı başlayan pamukta yüksek verim bekleniyor

Türkiye genelinde pamuk üretiminde hatırı sayılır bir alana sahip olan Aydın’da ve ilçelerinde pamuk hasadı başladı. Şimşek, geçen yıla göre bu yıl pamukta verimin daha iyi olacağını söyledi.

A+A-

AYŞE AKTAŞ - Türkiye genelindeki  477 bin 868 hektar ekim alanının 46 bin 465 hektarlık kısmı Aydın bölgesine ait olduğunu açıklayan Nazilli Pamuk Araştırma Entitüsü Müdürü Mustafa Koray Şimşek, geçen seneye göre pamuk verimlerinin 2020 yılında daha iyi olacağını söyledi.

‘2019 YILINA GÖRE PAMUK BU SENE DAHA İYİ’
Gelecek hafta içerisinde bir çok yerde hasadın başlayacağını ifade eden Şimşek, sıcaktan kaynaklanan problemlerin pamuğu etkilemediğini ifade etti. Şimşek, ”Geçen sezona göre Türkiye’nin geneline baktığımızda verimlerin daha iyi olacağına inanıyoruz. 2019 göre 2020 verimlerimiz daha iyi olacak inşallah. Sıcaktan kaynaklanan problem çıkmadı ama çeşit bazında olabiliyor. Kimi pamuk çeşitleri sıcaklığa tolere kimileri hassas olabiliyor. Genelde çiftçimiz zaten rekoltesi yüksek olsun diye sıcaklık derecesine tolerant olan pamuk çeşitleriyle ekim alanı oluşturuyor. Özellikle 2019 yılına göre bu yıl daha iyi. Tabi hiç zarar görmeyen tarlalarımız olmadı mı zarar gören tarlalarda oldu. Özellikle Söke tarafında yapılan incelemelerde zarar gören tarlalar var” dedi.

‘YENİ PAMUK ÇEŞİTLERİMİZ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ’
Pamuk çeşitleri ve yapılan çalışmalar ile ilgili açıklama yapan Müdür Şimşek, ”Şuan kendi tarlamızda 5 çeşit pamuk üretiyoruz. Üzerinde çalıştığımız çok sayıda pamuk çeşidimiz var. Hatta 2020 yılında Mayıs ayında 4 tane pamuk çeşidimizi teslim ettik ama önümüzdeki yıllarda piyasaya sunacağız. Geçen sene özel sektöre sattığımız bir çeşidimiz var oda bu sene piyasaya girdi. 2021 yılından itibaren daha geniş alanlarda ekilmeye başlayacağını ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.

Aydın’ın pamuk üretim açısından Türkiye genelinde ortalama olarak ciddi bir alana sahip olduğunu açıklayan Şimşek, bu alanların zaman zaman iniş çıkışlar gösterdiğini söyledi. Şimşek, ”Aydın’da yağış olmadıktan sonra kalite ile ilgili bir sorunumuz yok. Geçen sene Türkiye genelindeki pamuk ekim alanımız 477 bin 868 hektar. Aydın genelinde ise pamuk ekim alanı 46 bin 465 hektar. Ortalamasına baktığımızda son dönemde bizim Aydın’daki ekim alanı 50 bin hektar civarında bu bazen düşer bazen çıkar. Bu seneye baktığımızda Ege Bölgesinde azalma oldu. Gelecek hafta bununla ilgili rapor daha net olacak” dedi.

BAŞKA ÜLKELERDE PAMUK ÜRETİMİ DE YAPILIYOR
Dış ticarette ise pamuk üretimi yaptıkları ülkelerin olduğunu ve yeni ülkelerle anlaşmalar yapılacağını söyleyen Şimşek,”Pamuk üretimi yaptığımız ülkeler Afrika Mozambik Cumhuriyeti, Asya’dan Bangladeş, Azerbaycan ile çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda da Burkina Faso Kamerun’un Zimbabve kenti, Özbekistan ve Kazakistan’da çalışacağız” diye konuştu.

hasadi-baslayan-pamukta-yuksek-verim-bekleniyor-180062-72cacec773065c56fb6fbffc4cfc6cba.jpgnazillide-pamuk-hasadi-basladi-180062-a9e12c06ab50e673ed05372dc5eb07ab.jpgnazillide-pamuk-hasadi-basladi-180062-eb962cd76cf0cb167d3919882575f2d8.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.