Hastane bilmecesi

Hastane bilmecesi

Aydın’da daha önce yap-işlet-devret modeliyle yapılması planlanan 800 Yataklı Şehir Hastanesi’nin devlet imkanlarıyla hayata geçirilmesiyle ilgili çalışma başlatılması, il genelinde kimi kesimlerce olumlu karşılanırken tepkileri de beraberinde getirdi. 

A+A-

(MURAT TAN) Yapımı yılan hikayesine dönen 800 Yataklı Aydın Şehir Hastanesi beklentisi gündemdeki sıcaklığını korurken, geçtiğimiz günlerde beraberindeki AK Parti Aydın milletvekilleriyle birlikte Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’yı makamında ziyaret eden AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi ve Aydın Milletvekili Metin Yavuz’un, hastanenin devlet imkanlarıyla yapılacağını açıklaması tepkilere neden oldu. 

Konuyla ilgili Aydın Hedef Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Verdikleri vaadi yerine getiremedikleri ve yeterli bütçe ayıramadıkları için yok devlet yapacak, yok var olan hastanelere düzenlemeler yapılacak gibi açıklamalarda bulunuyorlar” dedi. Aydın’da şehir hastanesi yapmak yerine mevcut devlet hastanelerinin fiziki koşullarının düzeltilmesi gerektiğini savunan Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Hakan Karagözlü ise yaptığı açıklamada, “Bizim aldığımız bilgilere göre, Şevketiye Mahallesi’nde şehir hastanesinin yapılacağı yerde Japon mühendisler ve uzmanlar inceleme yaptılar ve zeminin depreme dayanıklı olmadığını söyleyerek onay vermediler. O yüzden devletin yapacağını düşünüyoruz” diye konuştu. 

“ŞEHİR HASTANESİ İÇİN BÜTÇE AYIRAMADILAR”

800 Yataklı Şehir Hastanesi’nin devlet eliyle yapılacağının duyurulmasına ve Aydın’daki sağlık alanında yaşanan bazı sıkıntılara ilişkin açıklamada bulunan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Aydın merkezde 1 üniversite hastanesi, 2 tane de devlet hastanesi var. Bir de geçmiş yıllarda iktidarın şehir hastanesi yapılacağı yönünde de bir vaadi var. Bu vaadi yerine getiremediler. Bunun nedeni yap-işlet-devret modeli çerçevesindeki yatırım harcamaları konusunda önümüzdeki yıllara dair bütçe ayıramamalarıdır. Bundan kaçmak için yani verdikleri vaadi yerine getiremedikleri için yok devlet yapacak, yok var olan hastanelere düzenlemeler yapılacak gibi açıklamalarda bulunuyorlar. Burada sorulması gereken soru şu; Aydın’a iktidar, hızlı tren, şehir hastanesi, Çıldır Havalimanı gibi bir çok vaadinin hangisini yerine getirdi? Bunu sormak lazım. Şu anda Aydın’a bulunan devlet hastanesinin son üç katının depreme dayanıksız olduğu da raporlar ortada. Benim bu konuda daha önce de  açıklamalarım var ama cevap yok, çalışma var mı belli değil. Aydın’da böyle bir hastanenin bulunması üzün verici bir olaydır” dedi. 

“BİR AYDIR İL SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN ATANAMAMASI SKANDALDIR”

Aydın’da özellikle kanser hastalarının ilaç bulamadığını da söyleyen Bülbül, “Üniversite hastanesinde yapılan beyin cerrahisinde ve ortopedi ile diğer bazı ameliyatlarda kullanılan bazı cihazların bulunmaması ve ünite yetersizliği nedeniyle operasyonlar da ertelenmeye başlamış durumda. Bu konu Aydınlı vatandaşların da tepkisini çekmeye başlamış. Aydın’da vatandaşlar sağlık hizmetlerinden yeterli derece yararlanılamıyor. Aydın’da bir ay önce tayini çıktığı halde halen İl Sağlık Müdürü atanamadı. Aydın’daki sağlık hizmetlerinden sorumlu müdürlüğe dahi birisinin atanamaması bile iktidarın Aydın’a bakışını ortaya koyuyor. Bir aydan bu yana bir müdürün atanamaması skandaldır. Acaba neyi bekliyorlar? Bu soruyu da sormak istiyorum. İl müdürü yok, kanser ilaçları yok, bazı aşılar yapılamıyor ve gecikiyor yine ameliyatlarda ekipman ve cihaz yetersizliği nedeniyle ertelemeler de ortada. Halen Karacasu’ya verdikleri hastane sözünü de yerine getiremediler. Aydın’da nüfusa göre hastanelerdeki yatak sayısı da yeterli değil. Örneğin Nazilli’de bile sigorta hastane ile devlet hastanesi yıkıldı. Yeni yapılan devlet hastanesindeki yatak sayısı da yıkılan hastanelere göre bakıldığında yeterli değil ve kaygı verici” diye konuştu. 

“ÖNCELİKLE FİZİKİ KOŞULLAR DÜZELTİLMELİDİR”

Aydın Tabip Odası Başkanı Hakan Karagözlü, “Biz şehir hastanelerine esasen en başından bu yana karşıyız. 600 yatağın üstündeki hastaneler için Dünya Sağlık Örgütü rantabl yani verimli olmadığını da söylemiş. Şehir hastanesi yapıldığı zaman 400 yataklı Atatürk Hastanesi ile 400 Yataklı Aydın Devlet Hastanesi de heba olacak. Şehir hastaneleriyle ilgili ihalelere ulaşamıyoruz, neyin nasıl yapılacağından haberimiz yok. Şehir hastanesi yapıldığı zaman Aydın’daki bu hastaneleri çalıştıracaklar mı? Eğer bu hastaneler kapatılmayacaksa yıkıp yenisini mi yapacaklar? O zaman şehir hastanesine ne gerek var? Biz şehir hastanelerini Osmangazi Köprüsü gibi dolarla yapıyoruz ve 25 yıllık hasta üzerinden doluluk garantisi de veriyoruz. Ben şehir hastanesi yapmak yerine Aydın Devlet Hastanesi’nin fiziki koşullarını düzeltmenin daha doğru olacağını düşünüyorum” dedi. 

“HASTANE YAPILACAK YER DEPREME DAYANIKLI DEĞİL”

Şehir hastanelerinin büyük olduğunu ve haliyle büyük sorunlara da neden olduğun belirten Karagözlü, “Şehir hastanelerinde doktorlar hastalara da zamanında yetişemiyor. Eğer Aydın’da devlet eliyle şehir hastanesi hayata geçecekse bunu da TOKİ yapacaktır. Bizim aldığımız bilgilere göre Şevketiye Mahallesi’nde şehir hastanesinin yapılacağı yerde Japon mühendisler ve uzmanlar inceleme yaptılar ve zeminin depreme dayanıklı olmadığını söyleyerek onay vermediler. O yüzden devletin yapacağını düşünüyoruz. Aydın’daki hastanelerin fiziki koşulları çok kötü durumda. Benim çalıştığım Aydın Devlet Hastanesinde koğuş sistemi var. Bir kere depreme de dayanıklı değiller. Poliklinik ve servis ortamı da yeterli değil. Mevcut hastanelerin fiziki koşullarının düzeltilmesi çok daha doğru olur” diye konuştu.  

hastane-bilmecesi-111522-fa55fd6cefc5640630b7ee6b940d5a09.pnghastane-bilmecesi-111522-1f8e876e9f74b0f9b0a17cf4ee96e260.jpghastane-bilmecesi-111522-8def523b26e768684fe7915b2e3fb709.pnghastane-bilmecesi-111522-b5ce3cd6913e02bf0ec0372fe81cd255.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum