Yasayla birlikte havalimanı girişlerinde cihazla aranmanın yetersiz kaldığı durumlarda elle arama yapılacak. Kendisinin veya eşyasının elle aranmasını kabul etmeyen yolcu, uçağa kabul edilmeyecek.

Aydın'da Haziran Ayında 44.6 Dereceyle Sıcaklık Rekoru Kırıldı! Aydın'da Haziran Ayında 44.6 Dereceyle Sıcaklık Rekoru Kırıldı!

KABUL ETMEZSE UÇAĞA BİNEMEYECEK!

Türk Sivil Havacılık Kanunu'nda yapılan düzenlemeye göre, havalimanlarında teknik cihazlarla yapılan kontrollerin sonuç vermemesi durumunda, yolcuların ve eşyalarının elle aranması gerekecek. Yolcu, bu aramayı kabul etmezse, uçağa kabul edilmeyecek. 


Uçuş güvenliğini artırmak ve uluslararası standartlara uygunluğu sağlamak adına büyük bir adım olan bu kanun kapsamında yolcuların daha da dikkatli olması gerekiyor. Havalimanına girmeden önce güvenlik kontrollerinin gerekliliklerini anlamak ve buna göre hareket etmek önem taşıyor. Elle arama prosedürüne karşı önceden bilgi sahibi olmak ve bu sürece hazırlıklı olmanın, seyahat planlarının sorunsuz bir şekilde ilerlemesi açısından ehemmiyet taşıdığına dikkat çekiliyor.

Muhabir: Sevgi Demir