DUYGU ELBİR

DUYGU ELBİR

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hayatınızın ve Seçimlerinizin Sahibi Sizsiniz!

A+A-

Bir gün içinde ne kadar çok şey düşünüp karar veriyoruz? Evden saat kaçta çıkacağımıza, programların öncelik sırasına, ne giyineceğimize, yemekte ne yiyeceğimize, kimlerle görüşeceğimize, ne hissedeceğimize, neye inanacağımıza ve tabii ki gün içinde karşılaştığımız durumları nasıl değerlendireceğimize sürekli karar veriyoruz. 

Sabah kalktığımızda başlayan bu seçimler temposu gece yatana kadar devam eder. Aslında her gün farkında olmadan hayatın her alanında yüzlerce seçim yapıyoruz. Bu seçimler bazen bizim için önemsiz gibi görünebilir, hatta direkt önemsiz olduğu bir sürü an olmuştur. Bazen ise birçok şeyle bağlantılı olup fazlaca önemli hatta ve hatta bizler için hayati bir karar bile olabiliyor. 

Her seçim hayatımız için belirleyicidir. Unutmayın, her zaman doğru bir seçim yapmak zorunda değilsiniz! Hayat sizin hayatınız, seçimleriniz size ait olmalıdır. Her insan kendi seçiminin sonucunu yaşar. Bu sonuçlar bazen iyi bazen ise kötü olabilir. Şöyle de bir gerçek vardır ki seçim yaptığımız şey her ne ise bazen bizi sonuca çabuk ulaştırabilir, bazen ise sonucu görmek için uzunca bir zaman bekleyebiliriz. Mesela bu durumu çok küçük bir örnekle taçlandırabiliriz. Bugün giymeye karar verdiğiniz ayakkabının ayağınızı sıktığını, sizi rahatsız ettiğini bilirsiniz ama yine de sizin seçiminiz o ayakkabı olur. 

Sonucunu bildiğiniz veya tahmin ettiğiniz bir seçim yaptınız, sonunda acı çekmek olsa bile buna siz karar verdiniz. Hayatımızda sonucunu bilemediğimiz seçimlerimiz de illa ki oluyor. Çok istekli, hevesle başladığınız işinizden kısa bir süre sonra ayrılabilirsiniz, bu benim için doğru insan diye düşündüğünüz kişiyle bir süre sonra yollarınız bitiş noktasına gelebilir ya da o çok güvendiğiniz arkadaşınızın zamanla sandığınız gibi olmadığını anlayabilirsiniz. Tabii ki bunların tam tersi de olabilir. İş seçiminiz, eş, arkadaş seçiminiz olumlu, tam istediğiniz gibi de sonuçlanabilir. Buradaki örnekleri yaşamınızda sadece deneyimleyerek öğrenebilirsiniz. Bunlar ayakkabı veya kıyafet giymeye, yemek yemeye, kitap okumaya, müzik dinlemeye benzemez. Yaşayarak öğrenmelisiniz. Hatta bazen birkaç deneyim bile size yetmeyip, binlerce deneyime ihtiyaç duyabilirsiniz. 

Aldığınız her kararın yaşamınızdaki sonuçlarını lütfen dikkate alın. Kendinizi bir kavanozun içerisine kapatıp, sürekli kalıplaşmış bilgilerle yola devam etmeyin, özgür olun! Hayatınız seçimleriniz doğrultusunda şekil almaya devam edecek. Korkmayın, karar vermekten asla korkmayın. Yaşamadan hiçbir şeyin sonunu göremezsiniz. İyi de olsa kötü de olsa ben istedim, ben seçtim diyebilmeliyiz. Geçmişteki seçimlerimiz, şu anda nerede ve nasıl olduğumuz bugünlerin sonucudur. Yarınlarımız ise bundan sonra yapacağımız seçimlere bağlıdır. 
Hiçbir şey için kendinize kızmayın. Çünkü unutmayın ki kimse kimseye zorla bir şey yaptıramaz. Herkes kendi seçimlerinin sonuçlarını yaşar. 

Kızmak yerine deneyimlerinizi düşünüp onların sahip olduğu farkındalıklara odaklanabilirsin. Geçmişte sahip olduğunuz deneyimler size doğru bir yardımcı kaynak olacaktır. İster sev, ister sevme, ye, yeme, giy, giyme, çalış, çalışma, git, gitme, üzül, üzülme, değerini bil veya bilme, mutlu ol ya da olma... Bütün bunların hepsi ve daha fazlası seçimlerinizde gizli, özgürsün! Yeter ki gerçekten neyi istediğinizi iyi bilin... 

 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar