Zeynep Yaşar

Zeynep Yaşar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

HAYVAN DEYİP GEÇME

A+A-

Hayatında bir kere bile sokak hayvanlarına dokunmamış, onları sevmemiş insanlar var. Sokaktaki hayvanlara bir tas su vermemiş insanlar. Sokak hayvanlarını hep pis, kirli, hastalıklıdır diye sevmeyen insanlar aslında onların ne kadar sevilmeye muhtaç olduklarını düşünmüyorlar. Kedilerin, köpeklerin yemek verildiğinde başlarına toplanmaları bile onların ne kadar aç olduklarına rağmen paylaşmayı bilmelerini göstermiyor mu? Kış  aylarında ne kadar zorlanıyorlar yemek bulmakta. İnsanlar da hep kendilerini nasıl olsa yemek bulurlar diye avutmuyorlar mı? Gayet de öyle. İçinizi rahatlatmayın, hayvanlar bizlere muhtaç. 

Yeri gelince hayvanlar korumuyor mu sizleri?  Köpek alıp beslemiyor musunuz? Köpek besleyenler de fazla şu aralar. Açlıktan ölen köpek de oldukça fazla. Sonradan sokağa salınan köpekler çöplerden bulduklarıyla yetiniyorlar. Yaz aylarına bakacak olursak sokak hayvanlarının sıcak havalarda suya ihtiyacı var. Kendinizi düşünün. Susuz bir gün bile geçiremeyen bizler, o hayvanların yerinde olsaydık nasıl olurdu? En fazla gidip satın alırsınız. Susuzluğunuzu giderirsiniz. Ama onların öyle bir şansı yok. 

Sokakta görüp su bile vermezken, Petshop’tan alınan kedi köpekler peki? Ya sizler sokakta bir bardak su bile vermezken neden para karşılığında hayvan satın alıyorsunuz? Hayvanlar parayla satın alınmamalı. Sokakta onca hayvan bizleri beklerken neden satın alıyoruz? Hayvanlar satın almak yerine sahiplenmeliyiz. 
 
Çocukları küçük yaşlarda hayvanlar ile tanıştırın. Küçük yaştan itibaren hayvanların değerini bilsinler. Evde hayvan ile büyüyen bir çocuk düşünün. Ona nasıl davranacağını bilen, onunla birlikte büyüyen. Bir de ömrü boyunca bir hayvanı bile sevmeyip ailesi tarafından hayvan sevdirilmemiş bir çocuk. Hangisi olmasını isterdiniz? Bunu okurken diyeceksiniz biliyorum. ‘’Hayvanlarla büyüyen çocuklar’’. Biliyorum ki tam tersi. Evde hayvan mı beslenir canım diyen bir sürü insan tanıyorum. Hayvan sevgisi olan insanlara da karışan insanlar da. Hayvan ile büyüyen bir çocuk hayatı boyunca hayvan sevgisini bilen, sokakta aç, susuz bir hayvan gördüğünde hayvanları besleyen bir evlat olacaktır. 
  
‘’Kediler nankördür’’ diyen insan topluluğu var tabii bir de. Kediler nankör değildir. Kedileri diğer hayvanlardan ayıran bir özellik kendine özgü bir yaşamı olması. Kedileri her canımız istediğinde sevmeyiz mesela. Evde beslediğiniz kedi bir anda kaçabilir. Bizden sıkıldığı için kaçtığını düşünürüz. Fakat öyle değil. Kediler hastalandıklarını hissettiklerinde saklanmaya başlarlar. Kedi kaçınca da ‘’kaçtı’’ dersiniz. Nankör kedi işte bıraktı gitti dersiniz. Belki de bu durumda insanlar iftiracıdırlar. 

Sokak hayvanlarını sevmeyip, onlara öldüresiye şiddet uygulayan, onları zehirleyen insanları haberlerde görmekten de yoruldum kendi adıma. Hayvanları zehirleyelim ya da onları öldürelim diye yaratılmadı onlar. Ruh hastası insanlar onlara tecavüz etsin diye de yaratılmadı. Her şeyin bir cezası var fakat hayvanlara böylesine şiddet uygulayan insanların cezası kat kat fazla olmalı. Artık bir olun , sokakta gördüğünüz hayvanlara yardım edin, onların karnını doyurun. Bizlere çok ihtiyaçları var. Hasta olan hayvanları veterinere götürün, devlet onlara ücretsiz bakıyor. Bir canlıya umut olun.  Hayvan da olsa kendinizi onların yerine koyun. İnşallah bir şeylere vesile olurum. Her şey bizlerin ellerinde.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum