AV. SERHAN DERİCİ

AV. SERHAN DERİCİ

HAYVAN SAHİBİNİN HUKUKİ VE CEZAİ SORUMLULUĞU  

HAYVAN SAHİBİNİN HUKUKİ VE CEZAİ SORUMLULUĞU  

Hayvan sahibinin ilgili kanun hükümleri gereğince hukuki ve cezai sorumluluğu mevcuttur. Öncelikle Hayvan Koruma Kanunu 5.maddesinin 1.fıkrasına göre hayvan sahibi tarafından insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından gerekli tüm önlemlerin alınması gerekmektedir.
Türk Borçlar Kanununda hayvan sahibinin sorumluluğuna ilişkin hükümlere yer verilmiştir. Buna göre; bir hayvanın bakımını ve yönetimini sürekli ya da geçici olarak üstlenen kişi, hayvanın verdiği zararı ödemekle yükümlüdür. 
Fakat sahibi olduğu hayvanın başkasına zarar vermesi durumunda hayvan sahibi, meydana gelen zararı önlemek için gerekli özeni gösterdiğini ispatlaması durumunda sorumluluktan kurtulabilecektir. Eğer sahipli hayvan, bir başkası veya bir başkasına ait hayvan tarafından ürkütülmüş olması durumunda hayvan bulunduranın, meydana gelen zararların ödenmesini bu kişilerden isteyebilir.
Sahipli hayvan tarafından zarara uğrayan kişi, yukarıda yer verdiğimiz ilgili kanun hükümleri gereğince hayvan sahibine yönelik olarak ilgili mahkemeden maddi ve manevi tazminat talebinde bulunabilir. Eğer hayvan sahipli değil ise idarenin sorumluluğu söz konusu olabilir.
Ayrıca sahipli hayvan, başkasının taşınmazı üzerinde bir zarar verdiği takdirde, taşınmazın zilyedi, o hayvanı yakalayabilir, zararı giderilinceye kadar alıkoyulabilir; hatta durum ve koşullar haklı gösteriyorsa diğer yollar ile hayvanı etkisiz hale getirebilir. Ancak taşınmazın zilyedi derhal hayvan sahibine bilgi vermek ve sahibini bilmiyorsa, onun bulunması için gerekli girişimleri yapmak zorundadır.
Hayvan sahibinin cezai sorumluluğu açısından ise Türk Ceza Kanunu gereğince gözetimi altında bulunan hayvanı başkalarının hayatını ya da sağlığı bakımından tehlikeli olabilecek şekilde serbest bırakan veya bunların kontrol altına alınmasında ihmal gösteren kişi, altı aya kadar hapis ya da adli para cezası ile cezalandırılır.

DİĞER YAZILARI
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
AV. SERHAN DERİCİ Arşivi
SON YAZILAR