Hayvanlar da bizim kadar dünyaya ait

Hayvanlar da bizim kadar dünyaya ait

Nazilli’de açtıkları Yaşam veteriner kliniği can dostlara ve hayvanseverlere hizmet veren veteriner hekimler Mehmet Gün ve Özhan Angın, hayvanların da bizim kadar dünyaya ait olduğunu vurguladı.   

A+A-

 

AYŞE AKTAŞ'IN ÖZEL HABERİ- Dünyayı beraber paylaştığımız can dostlarımız hayatımızın her anında bizimle. Kimisi sokaklarda bizim desteğimize muhtaç yaşarken kimisi ise evlerimizde aileden biri olmuş durumda. Bugünkü röportaj köşemizde ise can dostlarımızın sağlığı için çalışan Veteriner hekimlerimiz Mehmet Gün ve Özhan Angın’ı konuk ettik. Keyifli sohbette ikiliyle hem çok sevdikleri mesleklerini hem de patili dostlarımızı konuştuk. Açmış oldukları Yaşam veteriner kliniği ile Nazilli’de bir ilki gerçekleştiren Veteriner hekimler, hem hayvan sahiplerine hem de can dostlarımıza en iyi hizmeti verebilmek için 7/24 görevlerinin başında olduklarını söylediler. 

havanlar-bizim-kadar-bu-dunyaya-ait-canlilar-163589-1e6eae8dc3cbaa67c369f593f3d77168.jpg

MEHMET GÜN

Sizi tanıyabilir miyiz?
1986 Nazilli doğumluyum. İlköğretim ve lise hayatımı burada geçirdim.2009 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Veteriner Hekimliği’nden mezun oldum. 2020 yılında ise askerliğimi yaptıktan sonra kliniğimi açtım ve Yaşam Veterinerliği işletiyorum. Şuanda Veteriner Hekim arkadaşım Özhan Angın ile birlikte ikinci bir kliniğimizi açtık. Burada amacımız Nazilli’de hayvanların yaşayacağı ortamını yaşatmak. İnsanlara ve hayvanlara daha iyi hizmet verebilmek.

Biraz mesleğinizden bahseder misiniz? Veteriner Hekimlik nedir?
Veteriner hekimlik, evcil, yabani, egzotik hayvanların özellikle sağlıklarının korunması ve hastalandıklarında zamanında teşhisi, tedavisi ve hayvanlar arasında salgın hastalıkların önlenmesinde çok büyük rol oynuyor. Yine özellikle insandan hayvana, hayvandan insana geçen hastalıkların önlenmesinde ve bir de hayvansal gıda üretiminin denetlenmesi, çiftlikten kritik kontrol noktalarının denetlenmesini yapan bir sağlık meslek dalı aslında. 

havanlar-bizim-kadar-bu-dunyaya-ait-canlilar-163589-8ef4a711b6215547dc4eebc8761f3f91.jpg

Veteriner hekim olmanın ilk şartı nedir?
Hayvanları sevmektir. Bu meslek gerçekten zor bir meslek. Her an 7/24 mesai yapan, bazen karşıdan hiçbir ekonomik destek beklemeden yapılan bir meslek. Sevmeniz gerek. Özellikle başarılı olabilmeniz için kesinlikle hayvanları sevmek lazım. Ben 10 yaşında veteriner hekim olmaya karar verdim. O zamandan sonra başka hiçbir mesleği yapmak istemedim.

Hayvanlardan korkan biri veteriner olabilir mi?
Tabi ki korkusunun üzerine gidip olabilir. Benim fakülte zamanlarımda hayvanlardan korkan arkadaşlarım vardı ve hepsi korkularını yenip şuan mesleğinde çok başarılı bir kariyer yakaladılar.

Veterinerliğin halk sağlığı ile ilişiklisi nedir? Koronavirüs salgını hayvanlardan geçen bir hastalık mı?
Biz yıllardır kedilerde köpeklerde hatta büyük baş hayvanlarda koronavirüs salgınını görüyoruz ama orada gördüğümüz koronavirüs ile insanlarda gördüğümüz tip çok farklı. Dolayısıyla böyle bir geçiş yok olsaydı biz hekimler çok daha önce bu hastalığı kapmış olurduk. İnsanlarımızın korkmasına, evlerinden pet hayvanları atmasına ya da korkuyla yaklaşmasına hiç gerek yok. Bu söylentiler asılsız haberler. Özelikle veteriner hekimlik halk sağlığı açısından öncelikle direk olarak hayvan, dolaylı olarak da insan sağlığı ile alakalı bir meslek. Şöyle düşündüğümüzde, hayvanlarda gördüğümüz bir takım hastalıklar insanlara geçebilmekte. Dolasıyla hayvan sağlığının korunduğu bir çevrede toplumda insanlar çok huzur ve sağlık içerisinde yaşayacaklardır. Bu konuda hekimlerin rolü büyüktür. Bu açıdan veteriner hekimlik, beşeri hekimlik diye değil de tek sağlık konseptine oturtmak lazım aslında. Hepsini bir bütündür görmek gerekli diye düşünüyorum.

havanlar-bizim-kadar-bu-dunyaya-ait-canlilar-163589-c2e23d45f6f5f5d5bae0ef994525126e.jpg

Veteriner hekimlikte en keyif aldığınız ve en zor dediğiniz durumlar nedir? Hayvanlara baktığınızda sakinleşiyorlar mı?
En güzel tarafı hayvanların doğasıyla birlikte yaşamak. Özellikle dili olsa dahi konuşamayan size derdini anlatamayan bir canlının derdini anlayıp ona yardım etmek ve onun iyileştiğini , size bir şekilde teşekkür ettiğini görmek gerçekten çok büyük bir haz veriyor. Hayvanlara yaklaşma biçimleri çok önemli. Sizin niyetinizi anladıklarında ve çok büyük korku içerisinde değillerse size saldırmayı bırakıyorlar. Yolda bacağı kırılmış bir kedi bulduğunuzda direk gidip almaya çalıştığınızda size saldırabilir. Âmâ biz böyle hayvanlara biraz daha derdini anlayarak, bir mama götürerek yaklaştığınızda çok saldırgan bir hayvanın bile sakinleştiğini biliyoruz. Mesela tedaviye gelen hayvanların öncesinde bizi parçalayacak gibi baktıklarını ancak tedavi sonrasında kendini sevdirdiğini defalarca yaşadık. Veteriner hekimlikte sadece hastayı iyileştirmek değil, onlara kaliteli bir yaşam sunuyorsunuz, refahını sağlıyorsunuz. Zor olarak da mesleğimizin bir çalışma saati yok. Gece gündüz tüm meslektaşlarımız saat gözetmeksizin çalışıyorlar. Hayvan sahipleriyle sıkıntılar olabiliyor. Yine bazen hekimlere öngörülü davranabiliyorlar. Özellikle internetten yaptıkları fiyat araştırmalarıyla gelebiliyorlar. İnsanların biz veteriner hekimlerine ön yargıyla yaklaşmaları bizleri üzüyor. Bizler de evlerimize ekmek götürüyoruz. İnsanlar aslında başta kendi hayvanlarını küçümsüyorlar. Zaten başta hayvanına değer veren bir kimse bu şekilde sorunları mevzu bahis etmiyor.

Yaz sıcakları geldi ve yazın en sık karşılaşılan hayvan hastalıkları nelerdir? Yazın hayvan sahipleri nelere dikkat etmeli?
Yaz sıcaklarında hayvan ırkları arasında özellikle pet hayvanlardan söz edecek olursak değişen özelliklere sahipler. Özellikle gündüz sıcak saatlerde dışarı çıkarmasınlar. Yanlış bilinen bir doğru da var oda şu, yazın sıfır numara tıraş ettirmek doğru değil. Çünkü aynı zamanda hayvanların tüyleri onları güneşten koruyan bir kalkan gibidir. Onların belli bir ısıda kalmalarını sağlar. Günün her saatinde önlerinde temiz su bulundurmalıyız çünkü su ihtiyaçları çok artıyor. Ev koşullarının çok sıcak olması onları çok strese sokabilir. Sabah erken ya da akşam serinlikte dışarıya çıkarmalarını tavsiye ediyorum. Yazın özellikle tüylü dostlarımız için söyleyeyim aşırı sıcak stres oluşturuyor ve bu yüzden özellikle deri hastalıkları, kaşınmalar, alerjiler, solunum yolu problemleri, havanın birden ısınması onlara büyük problem. Çok yüksek sıcağa ve aşırı soğuya dayanabiliyorlar fakat bunun bir anda olması bağışıklık sistemleri çökeltebiliyor, sindirim sorunlarını sıkça yaşıyoruz. Klimanın direk karşısında kalmaları ve sonrasında sıcak bir yere geçmesi de çok tehlikeli olabilir.


ÖZHAN ANGIN 

Sizi tanıyabilir miyiz?
1990 Nazilli doğumluyum. İsabeyli’de ikamet ediyorum.2016 Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunuyum. Sahada henüz 3 senelik bir tecrübem var. Nazilli’de bir ilk gerçekleştirmenin heyecanı içerisindeyiz. Nazilli’deki hayvan severler ve Nazillililer için çok iyi bir şey. Güzel şeyler yapmayı planlıyoruz. Biz hayvanları, hayvan olarak görmüyoruz. Onlar bu dünyaya bizim kadar ait olan canlılardır.

havanlar-bizim-kadar-bu-dunyaya-ait-canlilar-163589-f246d2d55373c6dfd8db95e3d53bed24.jpg
Siz veteriner hekim olmaya nasıl karar verdiniz?
Benim babam rahvan yarış atları bakıcısıdır, dededen gelen bir meslek ve ben atların içinde büyüdüm. Atlarımıza bakmaya gelen bir veteriner büyüğüm vardı. O kadar güzel yapardı ki mesleğini ve ben hep izlerdim. Bu mesleğe beni aşık eden kişidir. Veteriner hekimliği çok seviyordum. İki kez girdim fakat kazanamadım ve ben 2 senelik veteriner teknikerliği bölümüne girdim. 2 sene veteriner teknikerliği yaptım ve yatay geçişle veteriner fakültesine geçtim. Hayalim olan bir mesleği yapıyorum. Hala hedeflerim var. Veteriner hekimlikte kendinizi geliştirmek çok önemli. 1 sene önce öğrendiğiniz şeyler yerini bambaşka bir yeniliğe bırakabiliyor.

Bir hayvanın günlük bazda bakımı ne kadara mal oluyor?
Kedi ve köpeklerde ırklarına göre değişiyor. Ancak ortalama bir 15 kg’lık bir kedi mamasını 150 TL olduğunu varsayalım ve kedimizin kilosuna göre günlük 100 gr mama yediğini varsayarsak 150 günde bitecek o mama. Bu demek oluyor ki 5 ay gibi süre yani günde sadece 1 lira masrafı var. Tabi ki aşılar var koruyucu parazitler, uygulamalar var. Aslında insanlar gözlerinde büyütüyorlar ancak bütün yıla yaydığımızda 1 kedinin günlük masrafının 5 TL geçeceğini sanmıyorum. Ortalama kedilerde 5 köpeklerde ise 7 lira olarak günlük masrafları olur.

Aşılar ne kadar sıklıkta oluyor?
Zaten bizim bir aşı tablomuz oluyor bunu hasta sahiplerine söylüyoruz. Viral hastalıklara karşı yaptığımız aşılar senede 1 tekrarlı. Âmâ tabi ki Aydın bölgesi biraz daha sıcak ve sulak bir bölge olduğu için bu iç parazitler ve dış parazitler özellikle bölgemizde çok yoğun görünüyor. Bunun için özellikle sokağa çıkan hayvanlar için 3 ayda bir iç-dış parazit için mutlaka bir veteriner hekime gelmeleri uygun olur. Özel aşılar oluyor. Özel ırkların gerektirdiği aşılar var. Kliniğimizde online olarak da hizmet vermeye başlayacağız. Hayvanların aşı karnelerini zamanında görebilecekler. Ayrıca aşı günleri müşterilerimize mesaj olarak göndereceğiz. Böylelikle can dostlarımızı korumuş olacağız.

Çocuk ve bebek ortamında hayvan bakımı çocuklar üzerinde ne kadar etkili?
Eskiden tabi ki bu saydığımız aşılar yoktu. Teknoloji bu kadar gelişmemişti. Günümüzde en çok rastladığımız parazit kistleri kadınlarda ve bebeklerde eskiden görülmekteydi ama artık düzgün ve düzenli aşı programı yapılmış kedi yada köpekten hastalık kapma ihtimalimiz neredeyse sıfır. 3 ayda bir yaptığımız iç ve dış parazit aşıları sayesinde tamamen silebiliyoruz. Çarşıdan aldığımız yerde yetişen roka, maydanoz, marul gibi bitkilerden o paraziti kapmamız yıkasak dahi bir kediden, köpekten kapma olasılığımızdan daha fazla. Su da çok önemli. Evde eğer bir çocuk, kedi ve köpekle birlikte yetişirse çocuğun hem zihinsel gelişimine katkısı oluyor hem de vicdanen çocuğun daha merhametli biri olduğu yapılan araştırmalar sonucunda da açıklandı. Yolda giden bir kediye yada köpeğe çocuk tekme atıyor. Evinde bir kedi ya da köpekle yetişmiş bir çocuğun sokakta bir hayvana tekme attığını göremezsiniz.

Devamlı hazır mama yemeleri hayvanlara ne kadar faydalı ya da sakıncaları var mı?
Belli bir kalitenin üzerinde mama yemeleri aslında onlara daha da faydalı. Hayvanımızın ırkına uygun, kilosuna uygun bir mama verirsek zaten zarar değil tam tersine dengeli bir beslenme sağlamış oluruz.

Son olarak bizim aracılığımızla Hayvan severler ne söylemek istersiniz?
Özellikle gerek evlerinde baktıkları gerekse kapılarının önlerinde baktıkları canların öncelikle karınlarını doyurmaları önemli. Evimizdeki hayvanın üremesine dikkat etmeliyiz. Yanlış bilinen bir doğruda şu insanlar kedim, köpeğim bir kere doğursun ömrü uzuyor diye düşünüyor. Bu tamamen yanlış. Köpeklerin, ömrü ilk kızgınlığa gelmeden önce yapılan kısırlaştırmada 5 yıl, kedilerin ise ömrü 3 yıl uzuyor. Kısırlaştırmalarını hekim kontrolünde yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Onları sevmek, onlara sadece mama vermek değil aynı zamanda bence onların refahını da sağlamak. Çünkü Türkiye şartlarında bir sokak kedisi, sokakta 2 yıl yaşayabiliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.