(SİMGE ATA) Geçmiş yıllarda HDP'den Sultanhisar Belediye Başkan Adayı olarak siyaset hayatına atılan İsmail Çiti, HDP'nin PKK sempatizanı olduğunu savunarak bağımsız aday oldu.

Sultanhisar'da şimdiye dek Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı'nın adaylarının dışında seçim yarışına katılan olmamıştı. Meclis üyesi listesinin teslim edileceği son gün olan 19 Şubat'ta Sultanhisar'dan bağımsız bir aday çıktı. Daha önceki yıllarda seçim yarışına HDP'den katılan Çiti, HDP'nin siyaset anlayışının bugün ideolojik görüşüne uymadığını gerekçe göstererek bağımsız aday oldu.

Muş doğumlu olan İsmail Çiti, yarım asırdır Sultanhisar'da yaşadığını belirterek geçmiş yıllardaki siyasi tecrübelerini anlattı. 1990'da HDP'den Sultanhisar Belediye Başkan Adayı olduğunu dile getiren Çiti, bugün HDP'nin PKK sempatizanı olduğunu savunarak gelinen noktada ideolojik ayrışma yaşadığını kaydetti. Çiti, "Bu seçimi siyasi bir bayram olarak kabul ettim. HDP'yi de bu kez düşünemedim çünkü PKK sempatizanlığını benimseyemedim. Onları destekleyen gençlerin değişik tavırları canımı sıktı" dedi. Bağımsız adaylığını beyan eden belgeleri Nazilli Seçim Müdürü Famil İskenderoğlu'na teslim eden Çiti, zaman kaybetmeden seçim çalışmalarına başlayacağını kaydetti.

Kaynak: SİMGE ATA