“Hekimlik can çekişiyor"

“Hekimlik can çekişiyor"

HEKİMSEN Aydın Şube Başkanı Süleyman Çiftçi ve üyeleri yaptığı açıklamada, “Hekimlik can çekişmektedir” dedi.

A+A-

HEKİMSEN Aydın Şubesi üyeleri Aydın Devlet Hastanesi önünde basın açıklamasında bulundu. 8’inci kez eylem yaptıklarını belirten HEKİMSEN Şube Başkanı Süleyman Çiftçi, haykırışlarının artık duyulmasını istediklerini söyledi. Sağlık çalışanları olarak yıllardır birçok sorunla baş etmeye çalıştıklarını belirten Çiftçi, hekimlerin değersizleştirilip maddi manevi itibarının yok edildiğini ifade etti. 
 

SESİMİZİ BAKANLIĞIMIZA DUYURMAK İSTİYORUZ"
Ülkede yeteri sayıda hekim olmadığını vurgulayan Çiftçi, “Hekimlik can çekişmektedir. Sağlıkta şiddet, malpraktis, mobing ve ücret hak kayıplarının geldiği nokta, iyi hekimliği uygulanabilir olmaktan çıkarmıştır. Sahadan yükselen sesimizi Bakanlığımıza duyurmak istiyoruz. Güzel ülkemizde yeter sayıda hekim yokken, bir hekimin yetişmesi 6 yıl, uzman hekimin yetişmesi en az 10 yıl ilken; kamusal alandan hekim göçünü görmezden gelerek halkımızın sağlık talebinin karşılanmasının mümkün olmadığının görülmesini istiyoruz. Mesleğimizi yapmaktan korkar hale geldiğimiz malpraktis yasasının düzenlenmesini, sağlık hukuku mevzuatlarının hekim hakkı da gözetilerek yeniden değerlendirilmesini istiyoruz. Beklenen mükemmel hekimliğin, ancak ve ancak mükemmel bir sağlık sistemi ve mükemmel bir hasta ile olabileceğinin göz önünde bulundurulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

“İNSANLIK DIŞI ÇALIŞTIRILMAYI KABUL ETMİYORUZ”
Hak kaybına uğramak istemediklerini söyleyen Çiftçi, iş yükü altında ezildiklerini kaydetti. Mobbing ile ilgili ciddi düzenleme yapılması gerektiğini kaydeden Çiftçi, “Devam eden pandemi süresince gösterdiğimiz üstün gayretimizin şakşakla ödenemeyeceği açıktır. Bize vaat edilen ücret iyileştirilmesinin rafa kaldırılmasını kabul etmiyoruz.  Hak ettiğimiz ücretlerimizde hiç bir iyileştirme yapılmaksızın ‘Doktorlar hariç’ ibaresi ile yardımcı sağlık personeline yapılan zamların döner sermayemizden karşılanacak olması sonucu gelir hak kaybına uğramak istemiyoruz. Muayenehanelerimizin kapatılması karşılığında düzenlenen döner sermaye yönetmenliğinin muhatabı, biz hekimler iken, döner sermayemizin sürekli azaltılmasını ve yok edilmesini istemiyoruz. Her gün artarak devam eden sözel ve fiziksel şiddete sosyal medyadan kınama değil, caydırıcı etkin bir yasa istiyoruz. 5 dakikada hasta bakmaya zorlanarak insanlık dışı iş yükü  altında eziliyoruz. Tıbbi hata oranımız artıyor ve bu yüzden malpraktise maruz kalıyoruz. Asistan hekimlerin İLO sözleşmelerine aykırı şekilde insanlık dışı çalıştırılmasını kabul etmiyoruz. Uykusuz 36 saat insanlık dışı nöbetlere bir an önce son verilmesini mobbing ile ilgili ciddi düzenlemelerin yapılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.  

İLGİLİ HABERLER

hekimlik-can-cekisiyor-259624-136dbef6a9deaf7f575b442d2d4b3df6.jpeghekimlik-can-cekisiyor-259624-cc8a3549183ece6b5dda948bb4b93ceb.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.