“Hemsball hayatımıza sihirli değnek gibi dokundu”

“Hemsball hayatımıza sihirli değnek gibi dokundu”

Aydın’da devam eden "Mutlu Çarşamba Projesi" ile her hafta çarşamba günleri spor salonuna gelen otizmliler spor yapıyor.

A+A-

Projede yer alan otizmli Burak Tuğrul’un annesi Emel Tuğrul, “Oğlum bizlere rüyayı, mucizeyi yaşattı. Hemsball hayatımıza sihirli değnek gibi dokundu.” diye konuştu.

Efeler’deki Atatürk Spor Salonu'na gelen 35 zihinsel ve bedensel engelli, uzman antrenörler eşliğinde farklı branşlarda spor yapma fırsatı buluyor. Spor yapma imkanı bulan engellilerin, bedensel koordinasyonları da iyileşiyor. Sosyalleşen engellilerin topluma daha çabuk adapte olması amaçlanıyor. Aydın İl Gençlik ve Spor Müdürü Cenap Fillikçioğlu, otizmlilerin, hemsball sayesinde geliştiklerine şahit olduklarını söyledi.  

“GELİŞMELERE ŞAHİT OLDUK”
Engelli bireyleri yaş gruplarına bakılmaksızın spor salonlarına getirdiklerini aktaran Fillikçioğlu, “Pandemi sürecinde maske, mesafe kurallarına da dikkat ederek gençlerin sporla iç içe olması konusunda gayretlerimizi sürdürüyoruz. Otizmli gençlerin, fiziksel ve zihinsel gelişmelerine burada şahit olduk. Bu durum da bizi mutlu ediyor.” diye konuştu.

Fillikçioğlu, derneğe, çalışanlara ve velilere fedakarlıktan dolayı teşekkür etti.

“HEMSBALL DÜNYAMIZI DEĞİŞTİRDİ”
Projede yer alan 10 yaşındaki Burak Tuğrul’un annesi Emel Tuğrul, oğlunun hiperaktif olmasından dolayı yaşadıkları zorlukların üstesinden, hemsball sporuyla geldiklerini anlattı. Hemsball sporuyla mucize yaşadıklarını kaydeden Tuğrul, şöyle devam etti:

“Ne kalem tutabiliyordu, ne sayı sayabiliyordu. Bu zorlukları hemsball sporuyla aştık. Oğlum bizlere rüyayı, mucizeyi yaşattı. Sayı saymasını bile bilmeyen oğlum, şimdi toplama işlemi bile yapıyor. Okumasını da öğrendi. O kadar büyük yolları kat etti ki. Hemsball sol beyni çalıştıran, matematiği gerçekten çalıştıran bir spor dalı. Bizim hayatımıza bir sihirli değnek gibi dokundu. Dünyamızı değiştirdi. Otizm demirden bir duvardır, bu duvarı yıkmayı başaran, Firdevs öğretmene çok şey borçluyuz. Bizlere bu duyguları yaşamamıza neden olan devletimizden de Allah razı olsun.”

“AZİMLE VE KARARLILIKLA”
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde Hemsball Antrenörü olarak görev yapan Firdevs Türkeli de, “Otizmli ve engelli sporcularla çalışıyorum. Hem akademik hem de davranışsal anlamda çok büyük mesafeler kat ettik. Bu yüzden de velilerimiz istikrarlı şekilde getiriyorlar. Hemsball el ve göz uyumunda, denge ve odaklanmada kazanımla sağlayan bir spor dalıdır. Oynanması açısından büyük bir alana da ihtiyaç duyulmuyor. Pandemi döneminde birçok spor dalı faaliyetten geri kalırken, hemsballda mesafeyi koruyup, maske takıldı mı sporu rahatça yapılabiliyor. Azimle ve kararlılıkla projeyi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Etkinlik projeye katılanlara madalya takdim edilmesiyle tamamlandı.

hemsball-hayatimiza-sihirli-degnek-gibi-dokundu-204517-4ef730fae5b17f99b0af0bdc20f342da.jpghemsball-hayatimiza-sihirli-degnek-gibi-dokundu-204517-9c730f394d14d7e9a78feed4e595935b.jpghemsball-hayatimiza-sihirli-degnek-gibi-dokundu-204517-85feafd9a45fdea478ae6d3f3b921acc.jpghemsball-hayatimiza-sihirli-degnek-gibi-dokundu-204517-2d1b80cda5d48db3c1c899997274a8ae.jpghemsball-hayatimiza-sihirli-degnek-gibi-dokundu-204517-f8e128749a931b46c594ac293414277a.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.