TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Her açıdan zor bir süreç

Malum pandemi her alanı olduğu gibi futbolu da fazlasıyla etkiledi. Mart ayından bu yana yaşananlara baktığımızda önce ligler durduruldu, sonrasında bazıları devam etse de tribünler boş kaldı. Amatör ligler ise tamamen durdurulurken sezon tamamlandı. Kısacası gözler yeni sezona çevrildi. Profesyonel liglerde heyecan başlarken amatörler ise merakla gelecek kararı beklemeye başladı. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ise karar için Ekim ayını işaret etti. 

Birazda işin diğer boyutuna değinmek lazım. Futbol kimimiz için güzel bir eğlence, vakit geçirecek bir meşgale olsa da bazıları için ‘Ekmek’  demek.  Sadece profesyonel olarak değil yıllardır amatör liglerde ekmek mücadelesi veren futbolcular var. Mart ayından bu yana da ciddi anlamda sıkıntı yaşıyorlar. Hayatını futbolla kazanan, ailesine buradan kazandığı ile bakan insanlar için bu süreç çok daha zor geçiyor. Bir yerde işsizlik gibi düşünebiliriz. Anlaşma sağlayan oyuncuların birçoğu sahaya çıkamadığı için ödeme de alamıyorlar. 

Kısacası gelecek kararı bekliyorlar. Bir çoğuyla birebir konuşmalarımızda yada sosyal medyadaki tepkilerden gördüğümüz kadarıyla bıçak kemiğe dayanmış durumda. Bu konuda futbolcu kardeşlerimin, ağabeylerimin, arkadaşlarımın derdini anlayabiliyorum. Umarım en kısa sürede çözüm bulunur ve insanlar da bu zorlu süreci atlatır. 

Ama birde şu var ki sağlık. İnsan hayatının olmazsa olmazı diyebileceğimiz sağlık konusunda çok ciddi önlemleri almak gerekiyor. Hem sağlıklı bir şekilde ligin oynanması hem de kulüplerin ve futbolcuların mağduriyetlerinin giderilmesi adına sabır gerektiren bir süreç var. Ne futbolcuları göz ardı edebiliriz ne de sağlık gibi önemli bir konuyu. Futbolu yöneten isimlerin bu konuda en doğru kararı vereceğini umuyorum. Allah ekmek kavgası veren herkesin yardımcısı olsun. 
 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar