Her derde deva doğal taşlar

Her derde deva doğal taşlar

Aydın’da doğal taş satışı yapan 52 yaşındaki Coşan Berber, bu taşların insanlar için büyük bir gereklilik olduğunu söyleyerek yıllardır bu işi yaptığını söyledi.

A+A-

TUĞBA AYDIN - Efeler’de doğal taş tezgahı açan Coşan Berber, doğal taş serüvenini ve faydalarını anlattı. Berber, ortaokul yıllarında okul masraflarını çıkarmak için hobi olarak başladığı bu işi yıllardır yapmaya devam ediyor.  Öncelikli olarak insanları taşlar konusunda bilinçlendirmeyi amaç edindiğini söyleyen Berber, bazen sadece bilgi vermek için tezgah açtığını ifade etti. Berber, “Bazen yeri geliyor ben insanlara sadece doğal taşı öğretmek için burada bulunuyorum. Benim için bu işin ticari boyutu önemli değil. Benim için önemli olan ilk şey müşterilerin kullandığı ürünü, doğal taşı nasıl kullanacağını, ne için kullanacağını bilinçli bir şekilde kullanmasını öğretmek. Bilinçsiz bir şekilde kullanan potansiyel bir müşteri ben zaten istemem. Niye istemiyorum çünkü onlar bizi zorluyorlar. Ne istediğini bilen müşteri her zaman daha iyidir. Bilgilendirmeyi de bu amaçla yapıyorum zaten” dedi.

her-derde-deva-dogal-taslar-162555-5eaf6635d6f612f376aa88380fc0f8d2.jpg

 Okul yıllarından sonra belli başlı işlerde çalıştığını ifade eden Berber; “Dönem dönem işlerim farklılaşabiliyordu. Markette çalıştım. 2001 ve 2004 krizinde sokaklara mahkum edildik yani işten çıkarıldık. 2004’ten sonra Türkiye’de büyük bir ekonomik dalgalanma yaşandı. İnsanların ekonomisi çok düştüğü için en ufak ekonomiyle başlayabileceğimiz bu mesleğe başladık. Bu mesleğe hobi olarak başladıktan sonra 2001’de Aydın’a geldim. Hüseyin Aksu zamanında satış için burada yer aldık. Güzel bir tesis salonumuz vardı. Müşterilerimize istediğimiz şekilde onların istekleri doğrultusunda taşlar getirtip ya da model vererek üretiyorduk. Sonra 2004 yılında yerlerimiz ellerimizden alındı. 2004’ten sonra ben başka bir sektöre girdim ister istemez. Çünkü insanlar artık hedeflerini koydukları mesleklerde devam edemiyor. Ekonomik yönden kendimi geçindirebilecek mesleklere geçmek zorunda kaldım. 2016 yılına kadar kalorifer tesisatçılığı yaptım. 2016’da kalorifer işi de bittiği için bu işe geri döndüm. Bu meslek hep benimle vardı diyebilirim” dedi. 

her-derde-deva-dogal-taslar-162555-b3bee9a7654eb6551035ba16e62a1943.jpg

“DOĞAL TAŞ SAHİBİNİ ÇEKER”
Bütün doğal taşları sattığını söyleyen Berber, bu taşların bakımı konusunda da bilgi verdi. Berber; “Şu an tezgahta sergileyemediğim taşlarım da mevcut inci vs gibi. Şimdi için konuşacak olursak tezgahımdaki en değerli taş garnit kaya kehribar. Kehribarı gramaj olarak iki dolardan veriyoruz. Kehribar bir tesbihi 120 TL civarında satışa sunuyoruz.  Doğal taşın dinlenmesi bakımından önemli noktalar var.  Müşterilerimizin muhakkak aldıkları doğal taşı dinlendirebilmeleri için toprak ile yıkamaları gerekmekte. Yapamadıkları takdirde taşın biriken negatif enerjisi insan vücuduna geçiyor, bu sefer de doğal taş bana yaramadı diyorlar. Taşın enerjisini boşaltması lazım” dedi. 
Taşın enerjisini atması için dolunay zamanlarında yıkanması ve hatta yağmur sularıyla yıkanmasının da önemli olduğunu vurguladı.

her-derde-deva-dogal-taslar-162555-b512d95420ecb667907f281145f6612c.jpg

“DOĞAL TAŞLAR ŞİFA VERİR”
Berber; “Doğal taşlar şifa vermeleriyle bilinirler. Mesela örnek verecek olursak baş ağrısına halk dilinde kaplan gözü dediğimiz taş bire bir faydalıdır. Vatandaşlar doğada kendilerini enerji olarak çeken taşlara giderlerse yani alırlarsa onlar için daha faydalı olur. Geçsinler doğal taş tezgahının önüne taş zaten insan vücudundaki eksiği çeker. Neyin eksikliğini çekiyorsa vücut direkt olarak o taşa yönelir zaten. Yani taş vücuttaki eksiğe göre konumlanır. Atıyorum birinin vücudunda bakır eksikliği vardır bu eksikliği tamamlayabileceğiniz akik taşı vardır. Dünyada en çok vücuda bakır empoze eden taş akiktir” şeklinde belirtti. 

Kısa bir süreliğine Aydın’da satış yapacağını koronavirüs salgınından sonra asıl satış yeri olan İzmir’e döneceğini söyleyen Berber, herkesi doğal taş tezgahına beklediğini ifade etti.  

her-derde-deva-dogal-taslar-162555-ff20d3105a30f46e82ae36ce22e5bbde.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.