KADİR CEYHAN

KADİR CEYHAN

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Her şey mi güzel olacak?

A+A-

Her şeyin güzel olacağını kim nereden uyduruyor. Güzel olanın tabirinin izafi aşamasını gözden geçirmeden nasıl insanların zihinsel haritalarını şekillendirmeye kalkabiliyorsunuz? Ben her şey güzel olsun istemiyorum belki. Acı ve kötü deneyimler yaşayıp sarkastik olmak istiyorum. Ayrıca belki senin kendine veya kitlene göre güzelleştireceğin bir zaman dilimi başkası için zehir olacak. Sen nereden biliyorsun her şeyin güzel olacağını? Güzel diye ifade ettiğin şeyler senin istediğin şeyler olduğu için mi sana öyle geliyor?

Ahmet amca gayet için zaten her şey güzel ki, memnun gibi görünüyor kendinden. Bir kere emekli olmuş adam. İki lafından birisi şükür olmuş. Pek yenilik istemiyor hayatında. Kurduğu düzeni sürdürsün yeter ölene kadar öyle aksiyon falan arama telaşında değil. Kafası sağa yatıyor koyu bir şekilde. Ahmet amca ne istiyor? Her şey güzel olsun mu istiyor? 
Kendini bir şekilde tatmin edip çevredekileri kendi çeperine çekmek adına edilen sözler… Bir taraf çıkıyor demokrasi günahtır, oy verip bu vebale girmeyin diyor. Diğer taraftan birileri çıkıyor, buraya oy vermeyen zındıktır, münafıktır diyor. Diğer taraftan fularıyla geliyor Çağla hanım diyeceksiniz “ hıh bunlar alt tabaka canım ya taassup bahçesinde benim işim olmaz” diyor. İki ucu necaset. Bir şekilde elinize alacaksınız ama o değneği. 
Değneğin sağ tarafı size hain der eğer sol tarafından tutarsanız, değneğin sol tarafı size yobaz der eğer sağ  tarafından tutarsanız. Değneği tutmak istemiyor musunuz, necasete püsüre bulaşmamak mı istiyorsunuz? O zaman size deli derler.  Pek bir önemi yok mu insanların ne dediklerinin?
Kafayı sıyırmış, tırlatmış, 46’lık. Bir süre ücra köşelerde içten içe yanarsınız. Köz olursunuz. Sonra sizin ateşiniz yok olduğunda bir fettah gelir közü görünce ney uğradığını şaşırır. Nasıl olur da bu közün ateşinden biz mahrum kaldık der bu soğuk günlerde. Sahi sonra ne olur? Fettah közü alır kalabalığa taşır. Kimi der ben közle uğraşmam, kimi der ben kendi ateşimi yakarım, kimi der ben közden korkarım içimi yakar diye. Böyle soğuktan donarım daha iyi, yeter ki içim yanmasın. 

Hüseyin ağabey ve eşrafından kıssalar

Ne yapalım ki evladım? Nereye gidelim? Çoluk çocuğu everdik bu yaşa kadar geldik. Kim gelse aynısını yapar. Başka kimi seçelim.  İdam gelmeli. Maaşa zam şart, geçinemiyoruz. Şükür et be şükür, aç mısın açıkta mısın? Gençler işsiz işsiz dolaşıyorlar. İş dolu ortalık iş beğenmiyor onlar iş. Ben her zaman 20 liralık alıyorum. Dünyayı yıkarız biz istesek. Sigaranın yarısından çoğusu vergi, insaf be kardeşim. İçme sen de zehir içiyorsun. Yahu sana mı soracağım ne içeceğimi, canım istiyor içiyorum işte. Hahaha içen de ölüyor içmeyen de Mehmet ağa. Bizim hanım hasta yine iki haftadır hastanelerde sürünüyoruz. Şükür et şükür. Tabi canım halimize bin şükür. Oğlanı belediyeye katacağız biz de. Senin kızın nişanı ne zaman? Mahalleye doğalgaz geliyor diyorlar. Yahu kimi seçelim kimi. Senin damat iş buldu mu? Yakup bize iki çay daha getir. Biz zamanında neler çektik be. Hepimiz ölüp gideceğiz işte. Necasetten dünya herkes bir yol bulmuş yaşıyor işte. Şükür et şükür. Gel ayyaş gel. Sizle konuşmam ben. Akşama kadar içer bu… 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.