Her yıl 1 milyon kişi intihar ediyor

Her yıl 1 milyon kişi intihar ediyor

AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı, 10 Eylül Dünya İntiharı önleme günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Gülaştı, her yıl 1 milyon kişi intihar sebebiyle hayatını sonlandırdığını söyleyerek, “Yaşam hepimiz için bir hediyedir” dedi.

A+A-

HABER MERKEZİ- AK Parti Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı, Dünya Sağlık Örgütü, 2003 yılından itibaren 10 Eylül gününü, intiharı önleme günü olarak kabul ettiğini söyleyerek, “Burada amaç; intihar girişimlerine, ölümle sonuçlanan intihar vakıalarına, intihar teşebbüsünün altında yatan bireysel, psikolojik veya toplumsal (sosyolojik) sebeplere dikkat çekmek, önlenebilir tedbirleri yürürlüğe koymaktır” diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her yıl yaklaşık 1 milyon kişi intihar sebebiyle hayatını sonlandırdığının altını çizen Gülaştı, “Bu rakam oldukça yüksek bir rakamdır. Her bir intihar vakası o kişinin geride kalan ailesini, yakınlarını veya intihar düşüncesi taşıyan kişileri doğrudan olumsuz etkilemektedir. İntihara götüren sebeplere bakıldığında çok çeşitli sebepleri görmekteyiz. Ruhsal bozukluklar dışında ekonomik sebepler, ailevi problemler, çevresel faktörler, aşırı bireyselleşmenin sonucu içe kapanma, inançsızlık, manevi değerlerden uzaklaşma, yaşam sevincinin azalması, sorunlarla baş edecek gücü kendinde bulamama gibi birçok sebep intihar girişimini tetiklemektedir” ifadelerini kullandı. 

Sorunlarla mücadele etmek zorunda olan bireyler bu mücadelede yalnız olmadıklarını hissetmeli diyen Gülaştı, sözlerine şöyle devam etti: “Arkalarındaki destek ile yaşama olan bağlılıkları arttırılmalıdır. Toplumsal ve bireysel pek çok boyutları olan bu sorunun belirtileri erkenden fark edilerek acı sonuçlar doğurmadan çözümler üretilmelidir.İntihar vakıalarının genelde tüm dünyada özelde de ülkemizde hiçbir zaman yaşanmaması, bireylerin yaşamdan zevk alarak, sağlıklı bir yaşam sürmesini temenni ediyorum. Her insan bizim için farklı farklı hikayeleri olan bir kitaptır ve her insan Yaradanın hediye ettiği yaşamıyla beraber özeldir ve değerlidir.”

milletvekili-yavuz-aydinda-secimlerde-kaybeden-tarafiz-104898-5c815e4148e28d96afca4c2afb92ffc3-001.jpg
                                       

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.