AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Herkes işine baksın. Tarihçi tarihçiliğini bilsin

A+A-

Aydın Valiliği ve İl Kültür Müdürlüğü tarafından hafta sonu Aydın’da kitap fuarı etkinliği düzenlendi. Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen fuarın konukları arasında Tarihçi İlber Ortaylı’da vardı ve cumartesi günü hem bir söyleşiye katıldı, hem de kitaplarını imzaladı.
Aman Allah’ım, adamın alımından çalımından yanına varılmıyor. İnsanlar para verip aldıkları kitapları imzalatmak ve fotoğraf çektirmek istiyor, ama ne mümkün, kitaplar bile korumalar götürüp imzalatıyor. Sonra da zatı muhteremleri çıkıp “Çadırda kitap fuarı mı düzenlenir” diyor ve Aydın Büyükşehir Belediyesi'ne de de işini öğretmeye kalkıyor.
Ortaylı unutma ki, o yanına bile sokmadığın insanlar saatlerce güneşin altında bekleyip sırf sana bir kitap imzalatabilmeyi umuyorlar. Onlar sıcaktan ve çadırdaki kitap fuarından şikayetçi olmuyorlar da sen neden şikayetçi oluyorsun? Sen onlardan daha mı değerlisin?
Aslında suç sende değil, suç biz okurlarda. Seni bu kadar kendini dev aynasında görmeye iten biz okurlarız. Fazlaca değer vermiş olmalıyız ki, sen de kendini olmadığından fazla değerli ve üstüne vazife olmayan işler hakkında ahkam kesmeye kalkabilecek cürette görebiliyorsun. Sen tarihçisin ve tarih konuş, bırak kentleri yönetmeyi onu bilenler yapsın. Eğer beğenmedinse çadırda kitap fuarını, beğendiğin İran’a git ve oradaki fuarlara katıl.
TÜRKİYE’YE YİNE ÖRNEK OLDU
Türkiye’nin ilk turizm kentlerinin başında gelen Kuşadası yeni belediye başkanı ile bir kez daha Türkiye’ye örnek oldu.
Daha gelir gelmez Kuşadası’ndaki faytonları kaldıran ve faytonculuk yapılmayacak diyen Belediye Başkanı Ömer Günel’in bu kararından sonra Türkiye’nin bugünlerde önemli turizm merkezlerinin başında gelen Antalya’da da faytonlar kaldırılmış. Kuşadası’nı ve Kuşadası belediye başkanını kutluyorum bu örnek alınan kararından ötürü.
Yine Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in bir başka uygulaması umarım Türkiye’deki diğer belediye başkanlarına örnek olur. Evet, SIFIR İŞGALİYE’den söz ediyorum. Sokakları, kaldırımları yürünmez hale getirilen işgaliyeyi kaldırıp SIFIR İŞGALİYE parolası ile yola çıktılar. Bu uygulama da güzel bir uygulama ve öyle umuyorum ki, öncelikle Aydın Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan diğer ilçe belediyeleri bu uygulamayı kendilerine örnek alıp SIFIR İŞGALİYE uygulamasını başlatırlar ve kaldırımlar da yayayalar kalır.
''SİYASET BİLMEZLİĞİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ''
Haftanın son günlerinde taze milletvekilimiz Metin Yavuz bir müjde verdiler ve SARIÇAYI BARAJI ihaleye çıkıyor duyurusu yaptılar. Ardından da eklediler, Belediyenin yapamadığını hükümetimiz yapıyor.
Bu müjdeye ve söyleme en güzel yanıtı verdi İYİ Parti Söke ilçe Başkanı Çağlar Çelikez. Dedi ki, “AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz siyaset bilmezliğini bir kez daha göstermiş oldu.”
Çelikez açıklamasının devamında da şu sözler yer alıyordu: “Verdikleri vaatler sözde kalmasın hem kendisi milletvekili olarak hem de AK Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Mustafa Savaş söz verdiler. Önce bu sözlerinde dursunlar. Söke Çayının hali ortada iken herkes üzerine düşeni yapıyorken Sayın Yavuz ne yapıyor. 650 milyon TL’ye mal olacak ve her kuruşu Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanan Sarıçay barajını biz yapıyoruz diyor. Buna çocuklar bile güler”
Ne diyelim; AKP’liler her zaman olduğu gibi yine algı yaratmaya çalışıyorlar. Siyasetin yeni yüze, eski iş adamı, yeni siyasetçi Metin Yavuz da çalışıyor görünüp sözde müjdeler veriyor. Kendisine kolay gelsin.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar