AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

HERKES İŞİNİ YAPARSA 

A+A-

Aydın’ın ekonomik olarak kalkınmasını sağlaması düşünülen ve yıllarca hayata geçirilmesi için beklenen Jeotermal bugün tam bir kabus gibi kentin üzerine çökmüş görünüyor.
Bir zamanlar JEOTERMALİMİ İSTERİM kampanyaları düzenlenerek Aydın’ın Jeotermal ile ısıtıp soğutulmasına isteyen koca bir kent şu anda jeotermale karşı saf tutmuş durumda. Nasıl tutmasın ki? Her sabah sokağa çıktığında çürük yumurta kokusu ile uyanan bir kent nasıl buna tepkisiz kalabilir? Elbette kalamaz, Aydınlı da kalmıyor ve tepkilerini çeşitli eylemler ile gösteriyorlar.
Bu konuda aslında yapılması gereken çok net bir biçimde ortada duruyor. Öncelikle şu ruhsatsız çalışan elektrik santrallerinin yasal zorunluluklar yerine getirip ruhsatlarını almalarının sağlanması gerek. Bir bakkal dükkanı bile açsanız ya da bir hayvan damı yapsanız ruhsat isteniyor, elektrik santrallerinin niye ruhsatı yok?
İkinci olarak kurulu bulunan elektrik santrallerinin doğaya zarar vermeyecek şekilde her türlü teknik yapılanmalarının sağlanması ve doğaya vahşice baca gazı ve sıcak su bırakmalarının önüne mutlak surette geçilmeli. Bu kurallara uymayanlar en ağır yaptırımlarla karşılaşmalı, öyle bir günlük kazançlarının ceza olarak kesilmesi ile bunun önüne geçilemez. Kesecekseniz cezayı bir yaptırım gücü olmalı. Üç kez aynı suçtan ceza alan elektrik santralleri kapatılmalı ve işletmesi devlet kontrolüne verilmeli. Bak o zaman o doğayı vahşice kullananlar bir daha kullanabiliyor mu?
Asıl mesele ülkemizde kimse işini doğru dürüst yapmıyor. Herkes günü tamamlamaya bakıyor. Kimse yapması gerekenlerle ilgili değil. Fabrika sahipleri sürdürülebilir çevre ve üretim için gerekli teknik yapıyı oluşturmaktan uzak, ne kadar kar edebilirim hırsı ile hareket ediyor. Buna karşılık da denetleme mekanizmasının başındakiler tam anlamı ile işlerini yapmıyorlar. Eğer yapmış olsalar zaten bugün yaşadığımız sorunlar yaşanmayacak.
Yani sonuç olarak toplum Jeotermale karşı duruşunda yerden göğe kadar haklıdır. Onlar çevreye ve gelecek nesillere karşı olan sorumluluklarının bilinci ile hareket ediyorlar. Santral sahipleri ve onları denetleyecek olanların ise ne sorumluluklarının farkındalar ne de yapması gerekenleri gereği gibi yapabiliyorlar. Eğer herkes işini doğru düzgün yapmış olsa bugün yaşananların hiç biri yaşanmayacaktır. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar