“Hiç bir arkadaşımızı kaybetmeye tahammülümüz kalmadı”

“Hiç bir arkadaşımızı kaybetmeye tahammülümüz kalmadı”

‘Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde sağlık çalışanlarına yönelik şiddete dikkat çeken Aydın Tabip Odası Genel Sekreteri Hümeyra Durdu, “Hiç bir arkadaşımızı kaybetmeye tahammülümüz kalmadı” dedi. 

A+A-

Dr. Ersin Arslan’ın hasta yakını saldırısı nedeniyle vefat ettiği 17 Nisan 2012, Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele günü olarak belirlendi. Önemli günde bir basın açıklaması yapan Aydın Tabip Odası, sağlıkta şiddete dikkat çekti. Oda adına basın açıklaması yapan Genel Sekreter Hümeyra Durdu, konuşmasına Arslan ve sağlıkta şiddet nedeniyle kaybedilen tüm sağlıkçıları anarak başladı. Türk Tabipleri Birliği olarak yaptıkları tüm uyarılara ve önerilere iktidarın kulak tıkadığını savunan Durdu, “Bizler görevimiz başında dövülmeye, sövülmeye, ölmeye devam ettik. Her gün işimize giderken çocuklarımızla, ailemizle, sevdiklerimizle sessizce vedalaştık çünkü sağlıkta şiddet nedeniyle sevdiklerimizi son kez görüyor olabilirdik” dedi.  

“ŞİDDET ARTARAK DEVAM ETMEKTEDİR”
Sağlık ortamının, toplumun tüm parçaları gibi bir şiddet sarmalında olduğunu söyleyen Durdu, “Covid-19 sürecinin yönetilememesi, salgın yerine algı yönetilmesi ise sağlık alanının durumunu şiddet de dahil olmak üzere daha da kötüleştirdi. Geldiğimiz noktada meslektaşlarımızı hem pandemi koşulları hem de giderek artan şiddet ortamında kaybediyoruz ve artık hiçbir arkadaşımızı kaybetmeye tahammülümüz kalmadığını açıkça söylüyoruz. Sadece fiziksel şiddet değil, psikolojik şiddet, sözel şiddet artarak devam etmektedir” diye konuştu. 

TALEPLERİMİZİ KARŞILAMAMAKTADIR”
Etkin bir sağlıkta şiddet yasasına ihtiyaç olduğunu söyleyen Durdu, “Çıkarılan ciddiyetten uzak, dostlar alışverişte görsün tarzı kanunun bu şiddeti önlemediği, tam tersi şiddet uygulayanları cesaretlendirdiği aşikardır. Meclisten geçen sağlıkta şiddet yasası etkisizdir ve taleplerimizi karşılamamaktadır. Her türlü şiddete maruz kalan meslektaşlarımız ve tüm sağlık çalışanlarının can güvenliğini korumak amacıyla oluşturulacak yasanın tarafı olduğumuzu ve yasa yapım sürecinde taleplerimizin alınması gerektiğini açıkça belirtmekteyiz. Buna rağmen ülkeyi yönetme iddiasında bulunanlar, talep ve önerilerimizi dinlemekten kaçınmaktadır” dedi.

“ÖNERİLERİ DİNLEMEYE DAVET EDİYORUZ”
“Covid-19 sürecinde sağlık emekçilerine dönük daha da yoğunlaşan, kanıksanan ve meşrulaştırılan fiziksel, sözel ve psikolojik şiddete hep birlikte ve en gür sesimizle karşı çıktığımızı belirtiyoruz” diyen Durdu, sözlerini “Dr. Ersin Arslan şahsında kaybettiğimiz arkadaşlarımızı saygı ve minnetle andığımız bu günde iktidarı, sağlıkta şiddeti kışkırtacak, koruyacak söylem ve politikalardan vazgeçmeye ve etkin bir sağlıkta şiddet yasası çıkarmak için TTB’nin talep ve önerilerini dinlemeye davet ediyoruz” diyerek tamamladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.