DUYGU ELBİR

DUYGU ELBİR

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

HİÇBİR ŞEY BOŞUNA YAŞANMIYOR!

A+A-

Yaşadığımız her günden hayata dair bir ders almamız gerektir. Çünkü hayat tecrübesi en iyi öğretmendir. Hepimiz de en sağlam derslerimizi yaşarken alırız. 
Her farklı insan, bambaşka bir hayat hikayesi demektir. Bazen hikayeler benzer gibi görünse de farklı olan bir şeyler mutlaka vardır. Kimisi çiçekli yollardan, kimisi ise dikenli yollardan yürür. Yolun sonunda rastlaşmalar olsa bile o yolu yürüyenlerin aldığı dersler hayat hikayelerine göre değişimler gösterir. Ama ne olursa olsun yaşadığımız her şeyde hayata dair dersler var... Bazen neden bu benim başıma geldi dediğiniz olaylar, hayatınıza giren veya hayatınızdan çıkan kişiler, bitişler, başlangıçlar ve ucunda sizin olduğunuz daha bir sürü şey... O an yaşadığınız her ne ise alacağınız bir ders mutlaka vardır! 
Tecrübe ettiğiniz her şey kim olduğunuzu ve kim olacağınızı bulmanıza yardımcı olacaktır. Derslerimiz hiçbir zaman bitmeyecek. Biri biterken diğeri başlayacak, hatta bazen bir olaydan iki üç tane bile ders alabilirsiniz. Bu bir döngü ve bu döngü sizinle birlikte yola devam edecek. Hayat sizin olduğu için, seçimler ve deneyimler de size ait olacak. Her gününüzü önemseyin. Endişelerinizi kenara itin ve her şeyi ciddiye almayın. Kendinizden keyif alın, mümkün olduğunca hoşça vakit geçirmek için uğraşın. Hiçbir şey hiçbir zaman göründüğü kadar kolay olmaz. Unutmayın, eğer kolay olsaydı herkes yapardı. 
Çabalamaktan, mücadele etmekten kaçıp hemen kolaya sığınmaya çalışmayın. Kimse düşmeden yürümeyi öğrenemez. Hayatımızdaki başarısızlıklar başarıya giden yolda her zaman iyi bir yol gösterici olmuştur. Bunun değerini başarıya ulaştığımızda daha iyi anlarız. Lütfen kötü bir şey yaşadığınızda bu sadece sizin başınıza gelmiş gibi davranmayın.  Başka birinin başına her zaman daha kötüsü gelmiştir. Yani demem o ki kötümserliğe kapılmadan önce durun ve düşünün, şu dünyada her gün sizden daha kötü bir gün geçirmiş milyonlarca insan var. 
Olumsuz düşüncelerinizi içinizden çıkartıp çok uzaklara gönderin. Her negatif düşünce insanı biraz daha çıkmazın içine alarak hayatına daha fazla negatiflik getirir. Olumsuz düşünceye odaklandığınız her zaman ne yazık ki bütün görüp görebileceğiniz nimet yine olumsuzluğun kendisi olacaktır. Hayatta olumlu olan bir sürü şey var lütfen bakış açınızı onlara çevirin. Söylediğiniz veya düşündüğünüz şeyler eninde sonunda gerçekleşir. Nasıl bir yol da yürümek istediğinizi düşünmek için iyi bir zaman olabilir!  Belirli bir yaştan sonra büyümek, tecrübelerimizdir aslında. Bizler deneme yanılma yollarıyla şu anda edindiğimiz tecrübelerimize sahip oluruz. Hiçbir şey deneyimlerinizin yerini tutamaz! 
Deneyimlediğiniz şeylere sürekli hata diye etiketlendirmeler yapmanıza gerek yok. Hepimizin mutlaka alacağı fazlaca ders vardır ve her gün ders almak için bir fırsatımız mutlaka olur. Tabii ki her dersi sevmek zorunda değiliz. Bazen hiç hoşlanmayız, bazen aldığımız o ders bizi mutlu eder ya da kim bilir belki de anlamsız gelebilir. Elbette ki her insanın aldığı derslerden çıkarımları da farklı farklı olabilir. Hayat öyle bir bütündür ki gün içerisinde bizi birden fazla mesajlarla karşı karşıya bırakabilir.  Yorumlamak sana kalmış! Ders almak asla bitmeyecek. Seçimler ise kişiye özeldir. Her insan kendi seçiminin sonuçlarını yaşar, hayatının gidişatına göre ihtiyacı olan dersi alır.  Dünden ders çıkartıp, bugünü yaşayanlardan olun! Geriye dönüp geçip giden o anı artık bir daha yaşayamayacaksın. Her anın değerini bilin ve o anlardan alabileceğiniz her şeyi alın. Yarın var mı? Hiçbirimiz bu sorunun cevabını bilmiyoruz, aynı şekilde eğer yarın var ise yarının neler sakladığını da asla bilemeyeceğiz. İşte bugünü alabileceğimiz bütün dersler ile birlikte yaşamamız için harika bir fırsat! Deneyimleriniz sizinle, siz deneyimlerinizle daha güzelsiniz...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar