Hukuka aykırı önerge reddedildi 

Hukuka aykırı önerge reddedildi 

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı ilk toplantısı Barış Altıntaş başkanlığında yapıldı.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT- Cumhur İttifakı meclis üyeleri doğal gaz dağıtımında zemin tahrip ve üst kaplama bedellerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmasına ilişkin önerge hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle oy çokluğuyla reddedildi. 

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na vekaleten Efeler Belediyesi eski Başkan Yardımcısı ve meclis üyesi Barış Altıntaş, Büyükşehir Belediye Meclisine başkanlık yaptı. Büyükşehir Belediye Meclisi öncesi, Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Kurul toplantısı yapıldı. ASKİ Genel Kurul Toplantısına AK Parti ve MHP meclis üyeleri katılamadı. Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında AK Parti ve MHP meclis üyeleri, ASKİ toplantısı konusunda bilgilendirilmeme nedenlerinin açıklanmasını istedi.

14 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLDÜ
Mecliste Cumhur İttifakı adına AK Parti Meclis üyesi Mehmet Güler, doğal gaz dağıtımında zemin tahrip ve üst kaplama bedellerinin bedelsiz olarak Büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarafından yapılmasının kamu zararı oluşturmayacağına ilişkin önerge meclis başkanlığına sundu. Güler’in sunmuş olduğu önergede, “Doğal gaz dağıtımında zemin tahrip ve üst kaplama bedellerinin bedelsiz olarak büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarafından yapılmasının kamu zararı oluşturmayacağı, bu bedellerin ilgili dağıtım şirketinin bir kazancı veya ilave bir gelir kalemi anlamına gelmiyor. Bu bedeller dağıtım şirketi tarafından ödendiği takdirde, şirketlerin tarifelerine eklenip tüketici fiyatlarına yansıyor. Bu üst kaplama ve zemin tahrip işlemlerinin bedelsiz yapılması durumunda, doğacak fayda şirketlerin değil vatandaşların faydasına olacaktır” ifadeleri yer alıyordu. 

ENERYA’YI ZORA SOKAN BİR DURUM YOK
Enerya’nın en yoğun yatırımının şu anda Kuşadası’na yaptığını belirten Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, “Enerya’nın yatırım planlaması bütçe kalemleri içerisinde bu tür ücretler onların yatırımlarını zora sokan bir konu değil. Şirketle iyi diyalog halindeyiz. ‘Bozdukları yerleri biz yapalım’ diye anlaşma yaptık. Bunlardan da çok memnunlar. Maliyetine yapıyoruz. Ancak burada verilmiş olan hasarın bedelinin alınmaması mümkün değil. Bu hukuki olarak da mümkün değildir. Bu pasif olarak özel bir şirketin cebine para sokmak demektir. Biz belediyeler olarak zaten zordayız. Neyin parasını almayacağız. Eğer AK Partili meclis üyesi arkadaşlarım Kuşadası gibi diğer ilçe belediyelerinin, büyükşehir belediyesinin ilçelere daha çok yatırımı noktasında önümüzü açmaya vesile olsunlar. Biz zor bir ekonomiyle belediyecilik yapmaya çalışırken bir de dökmüş olduğumuz sıcak asfaltın hasar bedelini almayacağım, hangi parayla yapacağım. Bu Enerya’nın böyle bir sıkıntısı yok. Tek dertleri abonelik. Abone oldukça da yatırımlarına devam ediyorlar.” dedi.

HUKUKA AYKIRI BİR TALEP
Doğal gaz yatırımı esnasında şirketin alt yapıya harcamalarının çok cüzi miktarda olduğunu dile getiren CHP Meclis Üyesi Evrim Karakoz, “Bence asıl problem doğal gaz fiyatlarının yüksek olmasından dolayı insanların tekrar kömüre yöneldiğini görüyoruz. Yani biz vatandaşımıza hizmet etmek istiyorsak öncelikle doğal gaz kullanan vatandaşlarımızın daha ucuza doğalgaz kullanması için mensubu olduğunuz partinin milletvekillerine baskı yapabilirsiniz. Büyükşehir Belediye Meclisinin sizin talep ettiğiniz doğrultuda karar alması hukuka aykırıdır. Bu bizim yargılanmamıza neden olur” ifadelerini kullandı. 

Açıklamaların ardından “doğal gaz dağıtımında zemin düzeltme işlerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından bedelsiz yapılması” oy çokluğu ile reddedildi.

hukuka-aykiri-onerge-ret-edildi-149006-359858a26576edf8208b814e381981e9.jpghukuka-aykiri-onerge-ret-edildi-149006-d887283fb81271485e9f10b50c047fc8.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.