AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İçimiz yanıyor, ormanlarımız kül oluyor

A+A-

Ormanlarımız dün yandı, bugün yanacak, yarın da yanmaya devam edecek çünkü tedbirsizlikler devam ediyor. Yine her yangından sonra bir yandan gerçekten içtenlikle yakınmalar, bir yandan son derece yüzeysel açıklamalar ve bir yanda da sorumsuzluklar sergilenmeye devam ediliyor. Yine hektarlarca ormanlık alan kül oldu.

Aydın’ın Efeler İlçesi İmamköy mevkiinde incir ve zeytin ağaçlarının bulunduğu alanda çıkan yangınla mücadele edildiği anlarda köylülerin bütün emeklerimiz gitti feryadı kulaklarımızdan gitmeyecek. Doğal nedenler hariç orman yangınlarının büyük bir bölümü insan kaynaklı. Yazın gelmesiyle yurdun bir çok farklı bölgesinde çıkan orman yangınlarında iklimin çok büyük etken olduğunu kabul etmekle beraber istatistiklere bakıldığında insan kaynaklı yangınların çoğunlukta olduğu belirtiliyor. Yangınların yüzde 94’ü insan kaynaklı. Herkesin ama herkesin bilinçlenmesi ve bilgilendirilmesi zorunlu. Orman yangınlarının ancak farkındalık ve bilinçli hareket ile en aza indirebiliriz. Yoksa tek tük ağaç dikerek değil.

Günden güne artan orman yangınlarının giderek büyüyen halk sağlığı sorununa dönüşmesi ise cabası. Ormanların başta yangınlarla yok edilmesi atmosferdeki karbonu tutan bir yutak alanını yok ettiği gibi orman örtüsünün yanması daha önce bu örtü tarafından tutulan karbonun tekrar atmosfere karışmasını sonucunu da doğuyor. Bu durum atmosferdeki sera konsantrasyonlarını azaltarak küresel iklim değişikliğini durdurma çabalarına önemli ölçüde darbe vuruyor. Yangınlar yerleşim alanlarını etkiliyor. Ciddi göç olaylarına neden olabiliyor. 

Yine gerek insanlar gerekse diğer canlılar üzerinde yapılan çok sayıda bilimsel çalışma bu yangınların neden olduğu yoğun hava kirliliğinin kalp ve solunum sistemi hastalıklarını tetiklediğini, hastanelere bu hastalıklardan başvuruların artırdığını ve hatta bu hastalıklardan ölümler görülmesine neden olduğunu göstermiş. 

Sonuç olarak orman yangınları sadece ülkelerin orman örgütlerine bırakılacak bir konu değil. Hepimizin üzerine düşen görevler var. Daha dikkatli daha bilinçli ve daha farkındalıklı olmamız ormanları yangınlardan kurtarabilir. Orman yangınında, yangında ölen hayvanın, ağacın, insanın milliyeti, ırkı, dili, türü, dini olmaz, ortada kalmaz. Her orman yangını ise, yerinden kıpırdayamayan ağaçların; onların dallarındaki yuvalarında ailelerini bekleyen yavru kuşların, çalılıklarda, oyuklardaki yavru yaban hayvanlarının, toprak altındaki her türden böceğin, dumandan göz gözü görmez bir ortamda hiçbir yere kaçamayarak yanan ve boğulan yaban hayvanlarının, kaçamayan insanların hayatını kaybetmesi demek. 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar