MELEK FIRAT

MELEK FIRAT

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İçinizde ukde kaldı mı?

A+A-

Ukde. Düğüm, yumru, içe dert olan şey. İçinizde ukde kalan bir şey var mı? Benim yok diyorsanız çok şanslısınız demektir. Ama şöyle derince bir düşününce 'evet ya benim de var' diyorsunuz. Ben ukdesi olmayan kimse görmedim. Hem de bir değil bir kaç tane, onlarca... 
İçinde ukde yığınları olan insanlarız bizler. Hayatta her şey mümkün olmuyor ne yazıkki. 

Her şey istediğimiz gibi olsaydı keşke. Nasıl bir dünya, nasıl bir hayat olurdu merak ediyorum.
Bazen öyle şeyler isteriz ki, imkansıza yakın. İmkansız olduğunu bile bile istemekten vazgeçmeyiz. Umut ederiz her zaman, 'belki olur' der dururuz. 
Şuan kime sorsam herkesin içinde ukde kalan mutlaka birşey vardır. Bu bir insan, bir duygu, bir eşya, bir söz.... Bizim önemsemediğimiz bir çok şey başka birinin içinde ukde olarak kalıyor.

Bunun maddiyatla yada yaşadığımız hayatla bir ilgisi yoktur. Ne kadar zengin olursanız olun, ne kadar özgür yaşarsanız yaşayın elde  edemeyeceğiniz şeyler vardır. 

Ben çok merak ederim insanların içinde kalanları. Acaba ne istiyordu ne olmadı. Benim bir faydam olur mu acaba. Bir nebze olsun olması için bir desteğim olabilir mi? İmkansız olabilir ama istediği şey için çabalamakta insanı mutlu eder diye düşünüyorum.  

İnsanlara bir de bu gözle bakınca, kendinize daha yakın hissedersiniz. Çünkü aynı duyguları taşırız hepimiz. Farklı şeylere karşı aynı sahip olma duygusunu aynı şiddetle hissederiz. Hiç ortak özelliğimiz olmasa bile bu duygu bağlar bizi birbirimize. 

Eminim içinde ukde kalmayan kimse ama kimse yoktur.  Hayatınızı baştan sona şöyle düşününce neler neler çıkıyor ortaya. Yaşama savaşı içinde hiç farkına varmadan kenara itmişizdir ama hep orada durur. Bir gün olacak umudu ile bir kenardan bakarız ama devam ederiz yine yolumuza.
Ukde ile gelen o umut etme duygusu her bedenin içinde dolaşır durur. Bizleri sürekli ileriye taşır. Ha bugün ha yarın diye. 

Bir insanı sevmek, anlamak, yanında olmak, yardım etmek için empati kurmak lazım. Empatiyi bu duygu üzerinden kurarsanız çok daha iyi anlayacaksınız. 

Umarım içinizdeki o düğümü çözmek için yanınızda çok sevdiğiniz insanlar olur ve kör düğüm olmadan çözülür.

MELEK FIRAT
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.