TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İHRACAT PANDEMİ DİNLEMEDİ 

A+A-

Ekonomi hepimiz için önemli ancak hem ülke hem de şehir bazında Aydın’ın ekonomisi büyük öneme sahip. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "2021 ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 32,9 artışla 225 milyar 368 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Hamdolsun, bu bir rekordur. Dünden bugüne ulaştığımız bir rekordur" ifadelerini kullanarak geçen yılın ihracat rakamını paylaşmıştı. Ülkemiz için güzel bir gelişme olurken biz gözümüzü Aydın’a çevirdik. 
Aldığımız bilgiler Aydın’da da Türkiye genelinde olduğu gibi önemli rakamlara ulaşıldığı yönünde. 1 milyar dolara yakın bir ihracat rakamıyla Türkiye ekonomisine katkı sunan Aydın’da bu rakamın elbette daha fazlasını hedeflemeliyiz. Ancak burada kritik nokta pandemiye rağmen Aydın ihracatının gösterdiği başarı. 
Burada birçok farklı kesimin katkısı büyük. Tarım alanında çalışan işçiden işverene kadar. Fabrikalarda emek veren çalışanlardan işverenlere. Ürünlerin taşınmasını sağlayandan işlemleri gerçekleştirenlere kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Özetle bu başarı bütün Aydın’ın başarısı. Ama yukarıda da belirttiğim gibi hedef çok daha fazla olmalı. 
Tarımın ve ekonominin bu denli geliştiği Aydın’ın bunu başarabilecek kapasitesi de mevcut. Bu rakamı artırmak için neler yapılabilir konusunda çalışmak gerekiyor. Bu alanda da başarılı STK temsilcileri şehirde görev yapıyor. Umarım gelecek yıl çok daha fazla rakamları haberlerimize taşırız. Bu hem şehrimiz hem de ülkemiz ekonomisi için büyük öneme sahip.     

 

DİĞER YAZILARI   

Önceki ve Sonraki Yazılar