"İki başkanlığa da adayım"

"İki başkanlığa da adayım"

​​​​​​​Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Selahittin Çetindoğan, hem AYESOB hem de oda başkanlığına aday olduğunu açıkladı. 

A+A-

KIYMET SARIYILDIZ - Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AYESOB) Başkanı Selahittin Çetindoğan, odalar ve birliğin seçimleri hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Yapılacak oda seçimlerinde her odada birden fazla adayın olduğunu söyleyen Çetindoğan, birliğe kayıtlı 82 odanın genel kurullarının 1 Ocak ile 30 Mart arası bitmesi gerektiğini ifade etti. Çetindoğan, “Bizim 4 yılda bir seçimimiz oluyor. 2018 yılında yapmıştık seçimlerimizi. 2022’de seçim yılımız olacak. Birliğimize kayıtlı 82 odanın genel kurulları 1 Ocak ile 30 Mart arası bitmesi gerekiyor. Bütün odalarda aday var. Demokratik bir ortam ve yapıdayız. Her odaya aday çıkabilir. Aday olan kurullar daha eğlenceli ve neşeli geçer. Görev başındaki başkanlar yaptıklarını ve yapamadıklarını daha rahat anlatır. 82 odanın genel kurulu yapıldıktan sonra Mayıs ayında birliğimizin genel kurulu olacak. Birlikten sonra Haziran’da federasyonların, Eylül gibi TESK’in genel kurulu olacak” dedi.
“ESNAFIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK ŞEYLER İSTEDİK”
Pandemi döneminde başkanların koltuklarında rahat oturamadıklarını belirten Çetindoğan,  başkanların odalar ve kurumlar arasında bir köprü olduğundan söz etti. Oda başkanı olarak gerekli mercilere yaşanan sorunları aktardıklarını kaydeden Çetindoğan, odaya kayıtlı herkesin başkan adayı olabileceğini söyledi. Yeni çıkan adayların verdiği vaatleri eleştiren Çetindoğan, “Biz pandemi döneminde koltuklarımızda çok rahat oturamadık. Hastalık esnafı, bizi gerdi. İş yapılamadı. Para kazanılamadı. Elbette biz çalışmak için geldik buralara ama biz kurumlar ve odalar arası esnafın köprüsüyüz. Esnaf yasasında üyelere para vermek, müşteri göndermek gibi şeyler yok. Yönetim kurulunun görevleri içinde hep aracı olmak var. Yeni çıkan adaylar hep şunu söylüyor. Pandemide esnaf yalnız bırakıldı. Esnafla pek ilgilenilmedi. Bizim görevimiz esnaftan gelen şikâyetleri toplayıp basın yoluyla halka, vekillere, federasyon ve konfederasyona, bakanlığa duyurmak.  Ama mücadele eder miyiz, ederiz. Oda başkanları olarak milletvekillerine KDV ile ilgili mail attık. SGK’ya BAĞKUR’larımızı ödeyemediğimizi söyleyip erteleme istedik. Bankalardan alınan kredilerin ötelenmesini istedik. Bize faizsiz krediler istedik. Esnafın yüzünü güldürecek şeyler istedik. Bizim görevimiz bu. Aidatlarınızda indirim yapacağız diyorlar böyle bir şey olamaz. Biz yasa ile yönetiliyoruz. Böyle bir kafa karışıklığı var. Bunun önüne geçmek lazım. Odamızda 560 üyenin içinde herkesin başkanlığa aday olma hakkı var. Ama belden aşağı vurmayacak, yapabileceklerini ve yapamayacaklarını anlatacak” ifadelerini kullandı. 

“BİZ GÜZEL ŞEYLERE LAYIĞIZ”
Başkanı olduğu odayı en iyi yere getirdiğini söyleyen Çetindoğan, esnafın güzel şeylere layık olduğunu ifade etti. Aday olan tüm arkadaşlarına başarılar dileyen Çetindoğan, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Odamı en iyi yere getirdim. Üyelerim benle ve odasıyla gurur duymalı. 82 oda içinde bir tane birlik başkanı seçiliyor. Aday olacak arkadaşlar keşke bana gelseydi. Ben de onlara yol gösterebilseydim. Yeni bir yönetimin odanın yasasını, tüzüğünü öğrenmesi 4 seneyi geçer. Dışardan göründüğü gibi değil bu işler. O kadar kolay değil. Odamızı belirli seviyeye getireceğiz diyorlar. O zaman bunlar hiçbir şey görmüyorlar. Ben birlik başkanayım, federasyonda istişare kurul üyesiyim, konfederasyonda eğitim geliştirme kurulundayım. Daha ne olabilir? Daha oda nereye kadar götürülebilir? İçimizde yaşlı da olacak genç de olacak. O yaşlı geçlere tecrübesini paylaşacak. Biz güzel şeylere layığız. Seçimler demokratik yapıda yapılıyor. Aday olan tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum" dedi. Çetindoğan, görevini sürdürdüğü AYESOB ve Aydın Berberler ve Kuaförler Odası başkanlığına aday olduğunun altını çizdi.  


 


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.