İlk ders Yıldırım'dan

İlk ders Yıldırım'dan

TBMM eski Başkanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, ADÜ akademik yılı açılış töreni için Aydın’a geldi. ADÜ senatosu tarafından ilk akademik açılış yılı dersini veren Yıldırım’a fahri doktora unvanı tevdi edildi.

A+A-

ABDURRAHMAN FIRAT - İzmir’de Ege Üniversite’nin akademik yılı açılış töreninin ardından Aydın’a gelen AK Parti İzmir Milletvekili ve TBMM eski Başkanı Binali Yıldırım, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin (ADÜ) 2019-2020 akademik yılı açılış törenine katıldı. Törende ilk dersi Yıldırım verdi. Ders öncesinde Yıldırım’a fahri doktora unvanı tevdi edildi.

HER BİREYE DEĞER VERİYORUZ
2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde açılış konuşmasını yapan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir,  üniversitedeki her bireye değer verdiklerini belirterek, “Gayemiz yeni nesilleri bu göreve hazırlamaktır. Bize göre eğitim sadece bilgi aktarımı değil bütüncül bir anlayışla insan yetiştirme sanatıdır. Adnan Menderes Üniversitesi, sorumluluk bilinci yüksek, ahlak sahibi, özgüvenli, özgün, yaratıcı ve özgür insan yetiştirmeyi öncelik olarak görmektedir” dedi. Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir de göreve geldikleri andan itibaren yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Aldemir, liyakat ve güvene önem verdiklerini belirterek, şehirle üniversiteyi bütünleştirerek “halkın üniversitesi” olma anlayışıyla yollarına devam ettiklerini dile getirdi.

KENDİSİNDEN SÖZ ETTİREN BİR ÜLKEYİZ
Törende konuşma yapan TBMM eski Başkanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da demokrasi şehidi merhum başbakan Adnan Menderes'in adını taşıyan üniversitede fahri doktora unvanı almasının kendisi için ayrı bir öneme sahip olduğunu söyledi. Türkiye'nin özellikle son yıllarda bölgesinde ve dünyada kendisinden söz ettiren bir ülke olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Bunu hepimiz görüyoruz. Bu kendiliğinden olmadı. Bunun bir arka planı var. 82 milyon vatandaşımızın ülkesine olan güvenidir, siyasete olan güvenidir. Güçlü, istikrarlı, güven dolu bir yönetimi iş başına getirmesidir. Bir ülkede istikrar ve güven varsa orada kalkınma, refah ve gelişme var." dedi.

30 SIRA BİRDEN YÜKSELDİK
Ülkenin, 2003'lü yılların başında kara, demir, hava ve deniz yolları ile internette dünya sıralamasında 39. sırada olduğuna dikkati çeken Yıldırım, "Ben bakanlığı bıraktığımda 9. sıraya yükselmişti. Yani dünyanın altyapısı gelişmiş 9 ülkesi arasında Türkiye var. 30 sıra birden yükselmiş. Bunu birlikle başardık." diye konuştu.

HALKIN GÜCÜ, TANKIN GÜCÜNÜ YENDİ 
15 Temmuz hain darbe girişimine de değinen Yıldırım, "15 temmuz gecesi bu millet destan yazdı. Cumhurbaşkanımızın cesareti, hükümetimizin kararlığı ve milletimizin bayrak sevgisi, toprak sevgisi, istiklal aşkı orada doruğa çıktı ve alçaklara hak ettiği cezayı bu millet verdi. Bayrağımız inmedi, ezanlarımız dinmedi. Halkın gücü, tankın gücünü yendi." şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’Yİ BÖLDÜRMEYİZ
Konuşmasının devamında gençlere seslenen Yıldırım, "Gençler Türkiye’yi önemseyin. Türkiye büyük ve güçlü bir ülke. Türkiye, bölgede ve dünyada artık edilgen bir ülke değildir. Etken bir ülkedir. Yani başkalarının söylediklerinin arkasından sözünü söyleyen bir ülke değil. Kendi sözünü diğerlerinden işaret almadan söyleyen kararını veren bir ülkedir. Bunu en son Barış Pınarı Harekatı’nda gördük. Bizim büyüme başka ülkelerin topraklarına göz dikme gibi bir derdimiz, hedefimiz, izli bir gündemimiz asla olmadı. Bizim anlayışımız insan odaklı, insanı merkeze alan ve insanın üzerine bütün güzellikleri oluştuğu bir anlayıştır. İnsan olmayınca neyiniz olursa olsun ne kıymeti var. Hiçbir kıymeti yok. Onun için yolları böldük, hayatları birleştirdik, gönülleri birleştirdik. Yolları böldük, Türkiye’yi doğusundan batısına kuzeyinden güneye birleştirdik. Şunu iyi bilin yolları böleriz, Türkiye’yi böldürmeyiz” ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTELERE DAHA FAZLA YATIRIM YAPACAĞIZ
Bilginin en büyük güç olduğunu belirten Yıldırım, "Top, tüfek, gemi bunlar da lazım ama bilgi en büyük güç, o halde bilgiye sahip olacağız. Bilgiyi üreteceğiz, insanlığın hayrı için kullanacağız. Bilgi nerede? Üniversitelerde. Buralara daha fazla yatırım yapacağız. Akıl terine daha çok yatırım yapacağız. Katma değeri ancak böyle oluşturabiliriz. Türkiye bir yandan temel ihtiyaçlarını karşılarken bir yandan da dijital teknolojilere yatırımı hızlı bir şekilde yapıyor. Burada da başka ülkelerin içine düştüğü yanlışa düşmedi. Bölgesel farklıları ortadan kaldırdık." ifadelerini kullandı.

ADÜ’deki programın ardından Yıldırım, kendi adını verilen üniversitenin stadyumu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın adının verildiği üniversite kütüphanesinin açılışını gerçekleştirip TÜGVA  Erkek Öğrenci Yurdu'nda gençlerle bir araya geldi.

Programa, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger,  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, AK Parti Aydın Milletvekilleri Metin Yavuz, Mustafa Savaş, AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu ve Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar da katıldı.

ilk-ders-yildirimdan-133217-2e05e5d39b5283a1b4d28b4ff72bd34f.jpegilk-ders-yildirimdan-133217-28d311c3cf9817844078af35e9d34398.jpegilk-ders-yildirimdan-133217-2086efc1ae3b5bf19675a7a796de6e4f.jpegilk-ders-yildirimdan-133217-309535d0c5d5e57b88ac54127689a8b5.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum