AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İmkânsız aşk gibi

A+A-

Aydın’ın ellili yıllardan beri hayali Çıldır Havaalanı. Geçen altmış yılı aşkın sürede Aydın hayaline kavuşamamış; tıpkı Leyla ile Mecnun’un, Ferhat ile Şirin’in kavuşamadıkları gibi. 
Her geçen gün biraz daha alevlenerek devam etmiş, havaalanı aşkı. Her fırsatta dile getirilmiş, her siyasetçinin vaatleri arasında yer almış. Ancak yıl 2019 olmasına, hatta akıllarında bile olmayanların havaalanına kavuşmuş olmasına karşın, Aydın yarım asırlık aşkına bir türlü kavuşma olanağına bulabilmiş değil.
Dönemin valisi Recep Yazıcıoğlu tarafından bugünkü haline alan Çıldır Havaalanı, son on yıldır Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Sanayi Odası tarafından da ısrarla istenen ve takip edilen bir konu. Bu konuda kampanyalar gerçekleştiriliyor, heyetler Ankara’ya gidiyor, Ankara’dan gelen ve incelemeler yapanlar oluyor; ancak sonuç yine her zamanki gibi imkânsız aşk durumu.

BİR TATLI HUZUR 

Yarım asrı geride bırakmış birinin bundan sonra beklentileri ne olabilir?
Düşünüyorum, böyle biri yaşamının geri kalanında huzurdan başka ne bekleyebilir.
Hani şarkı sözünde de ifade edildiği gibi, tatlı bir huzurun ötesinde ne bekleyebilir ki?
Ne diyor o şarkıda?
“Yok başka yerin lütfu ne yazdan ne de kıştan 
Bir tatlı huzur almaya geldik Kalamış’tan 
Ah Kalamış'tan 
Yok zerre teselli ne gülüşten ne bakıştan 
Bir tatlı huzur almaya geldik Kalamış'tan 
Ah Kalamış'tan”
Şarkının sözlerindeki yarım asrı geride bırakmış birinin artık isteyeceği, bekleyeceği tatlı bir huzur olmalı. Ülkemizde bu yaşlarda insanların ne denli huzur içerisinde olduğu tartışılır, ama yine de bir tatlı bulmak yaşamın en güzel demlerinden biri değil mi?

AYDIN İÇİN BİRLİK ZAMANI

Aydın ve Aydınlılar olarak artık elimizdekinin değerini bilmek ve onu daha yukarılara doğru taşımak durumunda olduğumuzun farkına varmamız gerekiyor.
Evliya Çelebi’nin deyimi ile ‘Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzünün’ çağdaş kentler seviyesine çıkarmak ve yaşanır bir Aydın yaratmak için birlik ve beraberlik içerisinde çalışmamız gerektiği gerçeğini kabullenmek zorundayız.
Aydın, önceki yıllarda Türkiye’nin batıdaki en güzel kentlerinden biri ve gelişmiş bir kent olarak bilinmesine karşın, son yıllarda devlet yatırımlarından yeterince yararlanamaması ve kentin iç dinamiklerinin bu konuda yeterli birlikteliği gösterememesi nedeni ile Manisa, Muğla ve Denizli gibi illerin gerisine düşme noktasına gelmiş, hatta bazı konularda geride kalmıştır.
Aydın’ın yeniden devlet yatırımlarından hak ettiğini almasının zamanı gelmiştir. Artık Aydın’da insanların sen ocusun, sen bucusun lakırdılarını bir kenara bırakıp Aydın’a yapılacak yatırımlar için Aydınlı olmak bilinci ile hareket etme zamanı gelmiştir.
Artık her seçimde bir gelenek haline gelen ‘Aydın Kazansın’ sözünün gerçeğe dönüşmesi ve Aydınlıların oyları ile meclise giden iktidarı, muhalefeti ile milletvekillerinin Aydın’a devlet yatırımlarını kazandırmak için çaba harcamaları gerekmektedir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar