İMO Aydın yönetmeliğe karşı çıktı

İMO Aydın yönetmeliğe karşı çıktı
 Muhabir
Aydın İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), 6 Nisan’da yayımlanan Şantiye Şefliği Hakkında Yönetmelik değişikliğine karşı çıktı. İMO Aydın Şube Başkanı Ali Atılım Kahraman, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’nun “Değişiklik yapı güvenliğinde riskleri daha da büyütecek, mühendisler şantiyelerden koparılacaktır” açıklamasını destekledi.

ÖZEL HABER - TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, güvenli bir yapı üretimi ve yapı üretim sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için şantiye şefliği konusunda çalışmalar yürütürken bu kapsamda Şantiye Şefliği Hakkında Yönetmelik Değişiklik Taslağı ve teknik raporlar hazırlanarak kamu kurumları, ilgili kuruluşlar ve meslektaşlar ile paylaşıldı.

İMO YÖNETMELİĞİ YETERSİZ BULMUŞTU

18 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazetede Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan “Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlandı. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, söz konusu yönetmelik değişikliğinin yetersizliğini öne sürdü. Yönetmelik bir kez daha göz önünden geçirilerek 6 Nisan 2024 tarih ve 32512 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.

imo-aydin-yonetmelige-karsi-cikti-sevgi-demir-internet-gazete-460654-3cbca6238fcf4e9a1663289314493b9e.jpeg

6 NİSAN’DA YENİ KARARLAR ÇIKTI

Kamu işlerinde aynı ihale ve sözleşme kapsamında yönetmelikle belirlenen deneyim koşullarının uygulanmayacağı ve deneyim koşullarının idare tarafından belirlenmesi ve şantiye şeflerinin aynı anda üstlenebileceği yapı alanı metrekare üst sınırları esnetildi. Şantiye şefinin görev alabileceği belirli bir metrekare üzerinde yapı alanında getirilen deneyim şartının 31 Aralık 2025’e kadar ertelenmesi gibi pek çok değişiklik yapıldı.

“ŞANTİYE ŞEFLERİ ANAHTAR KONUMUNDADIR”

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası açıklamasında, şantiye şefinin önemli görevlerini şu şekilde sıraladı; “Bunlardan ilki yapının fen ve tekniğe, ruhsat ve projesine uygun olarak inşa edilmesi, ikincisi inşaatın iş ve işlemlerinin planlanması, sevk ve idaresi, üçüncüsü iş güvenliğinin sağlanması, işçi sağlığının gözetilmesidir. Topraklarının yüzde 93’ü aktif deprem kuşağı üzerinde bulunan Türkiye’de, güvenli yapı üretimi ve deprem nedeniyle oluşacak zararların asgariye indirilebilmesi için şantiye şefliği anahtar konumunda yer almaktadır.”

“ŞANTİYE ŞEFLİĞİ ESNEK HALE SOKULDU”

Şantiye şefinin, taşıdığı sorumluluk ve şantiye alanında yüklendiği görevin kapsamı dikkate alındığında şantiyeden hiç ayrılmaması gereken bir görev olduğu belirtilirken mühendisin yapılan düzenlemelerle belirlenen metrekareye kadar 4 ayrı işin şantiye şefliğini yapma şansının olmadığı söylendi. Bu koşullarda, nitelikli bir yapım hizmeti sunmanın olanaksız hale geldiği vurgulanırken, “Yaşadığımız 6 Şubat depremlerinin ardından köy, mezra ve ilçelerdeki küçük ölçekli konut üretim süreçlerinde insan, ekipman, makine vb. kaynağının temini için belirli dönemleri kapsayan kararların alınması ihtiyaç olabilir ve anlaşılabilir. Ancak coğrafyasının büyük bir kesimi deprem tehlikesi altında olan ülkemizde, yapı güvenliği açısından son derece önem arz eden şantiye şefliğinin mevcut halinden dahi daha esnek bir hale sokulmasının yapı güvenliği ve kamu sağlığı açısından hiçbir izahı yoktur” ifadeleri kullanıldı.

İMO AYDIN YÖNETMELİĞE KARŞI DURDU

İMO Genel Merkezi'nin açıklamasına ilişkin Aydın Hedef Gazetesi’ne konuşan İMO Aydın Şube Başkanı Ali Atılım Kahraman, “Bu yönetmelik yerinde denetimlerin azalmasına sebep olarak sağlıklı ve kontrollü yapılaşmayı azaltacaktır. Meslektaşlarımıza asgari ücretin dahi altında aylık maaşlar teklif edilmektedir. Şantiye şefliği gibi sorumlulukları ağır bir işkoluna bu ücretlerle inşaat mühendislerinin imza atmak istememeleri sonucu yaşanan sorunları aşmanın çözüm yolu, yönetmelik ile şantiye şefliğini işlevsiz hale getirmek olmamalı, işverenler tarafından günümüz koşullarına uygun ücretlerin ödenmesi olmalıdır. Yaşadığımız acıların tekrar yaşanmaması için bu yönetmelik değişikliğinin iptal edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.