İnal, "Herkes bana muhalefet"

İnal, "Herkes bana muhalefet"

Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal, başkanlığında yapılan 2020 yılının ilk Olağan Meclis toplantısında tekniker alımı için norm kadro ihdas edilmesi ile ilgili oylamada AK Partili meclis üyelerinin ret oyu kullanması Başkan İnal’ın tansiyonunu yükseltti.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- İnal, “Ben şu an Karacasu’da tek başımayım. MHP’si, AK Parti dahil herkes bana muhalefet” diyerek yalnız bırakıldığını ima etti. 

Karacasu Belediye Meclisi 2020 yılının Ocak ayı ilk Toplantısını gerçekleştirdi. Başkan İnal, yeni yılın ilk toplantısı olması münasebetiyle, “Yeni yılda herkesin yeni yılını kutluyorum. 2020 yılının Karacasu’ya, Aydın’a, Türkiye’ye hayırlara vesile olmasını ve tüm dünyaya barış getirmesini diliyorum” diyerek meclisi açtı. Başkan İnal’ın açılış konuşmasının ardından 6 maddelik gündemin görüşülüp oylamasına geçildi. Toplantıda belediyenin iş makinesi ve 7 adet belediye dükkanlarının yapılması için borçlanma talebi ve tekniker alımı için norm kadro açılması ile ilgili gündem maddesi meclisi gerdi. 

DENETİM KOMİSYONU SEÇİLDİ
İlk bir önceki meclis zaptının oylanması ile başlayan toplantıda 2’si muhalefet, 3’ü iktidardan olmak üzere 5 kişiden oluşan denetim komisyonu seçimleri yapıldı. Yapılan açık tasnif kapalı oylama sonunda millet ittifakından İYİ Partili Nail Kurt, CHP’li İbrahim Kayahan, AK Parti'den Fatih Akkın, MHP’den de Mehmet Osan ve Uğur Çoban denetim komisyonu üyesi seçildi. 

BORÇLAMA TALEBİ GÖRÜŞÜLDÜ
Belediyenin kepçe, kamyon gibi iş makinesi alımı yapması için borçlanma talebi ile ilgili gündem maddesi görüşmelerine geçildi. Başkan Yardımcısı Erdinç Büyükgümüş, yasaların belediye bütçe gelirlerinin yüzde 10’unu aşmamak şartı ile borçlanma yapabilmeyi müsaade ettiğini belirterek, “Geçen yıl 800 bin lira borçlanma yaptık. Bu yılda 13 milyon olan bütçe gelirlerinin yüzde 10’u olan 1 milyon TL borçlanmak için meclis onayı gerekiyor” dedi. 

ÖDEME PLANI ÇIKARTILMADAN MECLİSE GELMEZ
CHPli Meclis üyesi Erdinç Gümüş’ün “Borçlanmayı hangi amaçla yapacağız?” sorusu üzerine konuşan Başkan İnal, “Araç alımı kalırsa kreş yapımı ve 7 tane belediye dükkanlarının yapılmasında kullanacağız. Kesinlikle başka bir yerde kullanılmayacak” diyerek hemen oylamaya geçmesi mecliste tansiyonu yükseltti. 
5393 sayılı yasanın gayet açık olduğunu ve nasıl borçlanılması gerektiğini belirttiğin ifade eden Erdinç Gümüş, “Meclisin borçlanmasına itirazım yok. Fakat Karacasu belediyesinin borçlanmayla ilgili hesabını kitabını ödeme planı nereye ne harcayacağı meclis üyelerinin onayıyla olacak sizin değil. Meclis üyesi olarak aydınlatmanı istiyoruz sen hemen oylamaya kalkıyorsun” diyerek tepki gösterdi.    
ŞARTLI KABUL EDİLDİ
AK Partili Memduh İlgili’nin de borçlanmayla ilgili ne alınacaksa belirtilmesini istemesi üzerine Karacasu belediyesinin bir kepçe 2 kamyon ve 7 dükkan yapımı için 5 yıl vadeyle İller Bankası ya da kamu bankalarından 1 milyon TL borçlanma talebi şartlı olarak oy birliği ile kabul edildi. 

NORM KADRO TANSİYONU YÜKSELTTİ
Toplantının tartışma yaratan bir başka gündem konusu ise Belediyeye tekniker kadrosu açılması için norm kadro ihdası ile ilgili madde oldu. Başkan İnal, “Şu anda alım yapmayacağız. Kadro açalım dursun” dedi. Ancak Meclis üyeleri alım yapılmayacaksa neden kadro açıyorsun diyerek karara tepki gösterdi. Yapılan oylamada Başkan İnal ve MHP’li meclis üyeleri Mehmet Erikmen, Mehmet Osan ve Nilgün Koruk’un evet oyuna karşın CHP, İYİ Parti ve AK Partili 6 meclis üyesinin red oyuyla bu talep meclisten geçmedi. 

BÖYLE MECLİS TOPLANTISI OLMAZ
Başkan İnal, meclis üyesi İlgili’ye, ‘aranızda konuşmadınız mı?’ demesi Gümüş’ü, sinirlendirdi. Gümüş, “Böyle meclis toplantısı olmaz.  Meclis üyelerinin kararlarına saygı duyacaksınız. Konuştun mu meselesi mecliste konuşulmaz. Herkesin oyuna saygı göstererek adil davranmak zorundayız. İlla her dediğimiz olacak diye bir kural yok. Ben iki dönem meclis üyeliği bir dönemde büyükşehir meclis üyeliği yaptım. Bizim dönemimizde hiç böyle bir şey olmadı. Belediye başkanının görevi idareciliktir. Meclis üyelerinin kararına saygı duymak zorundasın. Meclis üyelerine konuştun mu konuşmadın mı diye baskı kurulmaz. Biz meclis üyeliğini alnımızın akıyla yaptık. 70 kişiyle tamamladık. Siz 100 kişiyle tamamlayamıyor hala borçlanıyorsun” diye çıkıştı. 

HERKES BANA MUHALEFET 
Başkan İnal, “Yapmadın evet çünkü muhalefet yoktu karşınızda. Ben şu an Karacasu’da tek başımayım. Herkes bana muhalefet. MHP’de muhalefet. AK Partisi de, İYİ Partisi de, CHP’de muhalefet” diyerek yalnız bırakıldığını ima etti. 

KARARLARIN ÇOĞU OY BİRLİĞİYLE ALINMIŞ
İYİ Partili Nail Kurt ise, Başkan İnal’ın savunduğunu aksine mecliste alınan 100 karardan 90’ının oy birliğiyle alındığını hatırlatıp başkanın İYİ Parti, AK Parti CHP şeklinde bir kelime kullanmasının yanlış olduğunu vurgulayarak geçmişte alınan kararlara bir bakmasını istedi.

 

inal-ben-su-an-karacasuda-tek-basimayim-144308-5190d0dfb21cfe4eff829a34fa559235.jpginal-ben-su-an-karacasuda-tek-basimayim-144308-8da32e8d7c79efc0999840a82a084b85.jpginal-ben-su-an-karacasuda-tek-basimayim-144308-adba0334de23639d31cfc29e743d9cbb.jpginal-ben-su-an-karacasuda-tek-basimayim-144308-edb57ff39cf54b43f95ee89dab726b02.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.