İnal, "Karacasu halkının emrindeyim"

İnal, "Karacasu halkının emrindeyim"

31 Mart yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın adayı olarak MHP’den Karacasu Belediye Başkanı seçilen Zeki İnal, 2019 yılına damga vuran isim oldu.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN- Seçimi kazanması zayıf bir ihtimal gibi gözükürken Karacasu tarihinde ilk kez MHP’den belediye başkanı seçilerek rakiplerini şaşırtan Başkan İnal, ilçe halkının güvenini boşa çıkarmamak için dur durak bilmeden gecesini gündüzüne katarak çalışmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

İnal, “Karacasu halkına minnettarım, 24 saat emrindeyim.Yeter ki bana güvensin arkamda dursun. Ben onlara güveniyorum. Verdiğim sözlerin arkasındayım” dedi. 

Manisa-Akhisarlı tütün eksperi Zeki İnal ile Hedef Gazetesi olarak röportaj yaptık. Özel yaşamı ve bir yıla yaklaşan başkanlık dönemiyle ilgili merak ettiklerinizi sizler için sorduk.

Sizi Manisa Akhisar’dan gelmiş tütün eksperi olarak tanıyoruz. Zeki İnal kimdir?  

Emine İnal ile evli iki çocuk iki de torun sahibi Zeki İnal, 1 Temmuz 1965 yılında Manisa’nın Akhisar İlçesine bağlı Seyirdin köyünde 4 erkek çocuklu gariban çiftçi bir anne babadan dünyaya gelmiş evin en büyüğü. Henüz 7 yaşındayken ailem Akhisar’a yerleşti. Benim küçüğüm olan erkek kardeşimle aramızda bir yaş olduğu için babam beni 7 yaşında okula yazdırdı. Bir yaş geç başladım okula. Kardeşimle aynı çantayı kullandık. Hayat bilgisi, Türkçe, matematik kitabı tekti. Sadece defterlerimiz ayrıydı. İkimiz de yan yana otururduk sırada. Kardeşim ilkokulu bitirdikten sonra sanayiye verdi meslek edinsin diye. Beni de İmam Hatibe verdi. Rahmetli dedem kendisi hoca olduğu için benim imam olmamı istiyordu. İyi bir dereceyle bitirdim. Üniversite sınavları iki aşamalıydı. Birincisinden iyi bir puan almıştım. İkincisini de kazanacağımı düşünen babam üniversiteye gitmemem için beni sınava göndermedi. Daha sonra tütün eksperi olan amcanım yanında işe soktu. Bir an önce hayata atılıp para kazanmamı istiyordu. Kendimiz de tütün yapıyorduk. Çanta eksperi oldum. Babama para getirmeye başladım. Başka bir mesleğe geçmedim. Daha sonra firma beni 1986’da Karacasu’ya gönderdi. Liseyi bitirdikten sonra babam beni evlendirdi. Uzun yıllar Karacasu’da tütün eksperi olarak görev yaptım. Ta ki belediye başkan adayı olup yerel seçimlere bir ay kalana kadar.

Belediye Başkan adayı olmayı ne zaman aklınıza koydunuz? Adaylık süreciniz nasıl başladı?

Daha önce hiç aklımdan geçmedi. 24 Haziran’dan sonra MHP ikiye bölündü. İçinden İYİ Partililer ayrıldı. MHP Karacasu’da küçüldü, bölündü gibi algı yaratıldı. Ben de okul çağımda ülkü ocaklarında yetiştim. İdeolojimin partisinin burada küçülmesine yok olup gitmesine üzülüyordum. Seçimlere bir yıl kala bir arkadaşımla otururken MHP’yi küçümsedi. 'MHP’den bir şey mi olur 900 oyu var?'deyince arkadaşıma kızarak aday oldum. Şu tarihten itibaren MHP’nin adayı benim dedim. 

Karacasu’da seçim kazanacağınızı kimse ihtimal vermiyordu. Peki siz kendinize ne kadar şans vermiştiniz? "İnanmak başarmanın yarısıdır" derler. Gerçekten çok inandınız mı?

Ben buna alın yazısı diyorum. Kadere inanırım. Alnımıza yazılmış ki. Alın yazını değiştirmek de insanın kendisinin elindedir. Biz değiştirmek için uğraşmadık alın yazımızı yaşamak için çalıştık. Karacasu’ya geleceksin. Tütün eskperliği yapacaksın. Karacasu’ya yerleşeceksin. Belediye başkanı adayı olacaksın ve belediye başkanlığı yapacaksın. Karacasu küçük ve tutucu bir ilçedir. Yabancıyı severler, sıcakkanlıdırlar ama dışarıdan gelen birisine bugüne kadar ne belediye başkanlığı ne de oda başkanlığı vermediler. O yüzden benim belediye başkanı seçileceğime kimse ihtimal vermiyordu. Herkes zayıf bir aday olduğumu, kazanamayacağımı düşünüyordu. Benim için sürpriz olmadı ama karşımda olanlar için sürpriz oldu. Ama ben Karacasu’nun yerlilerinden daha çok oy aldım. Manisa’dan buraya gelip de yıllarca burada yaşadığım için bana bu şansı verdiler. Tüm Karacasu halkına teşekkür ediyorum. Ben onlara minnettarım. Ben onların emrindeyim. Kazanacağıma inanıyordum. İşte yıllarca Karacasu’da yaşamanın, insanlarla iyi geçinmenin, iyi günlerinde ya da kötü günlerinde beraber olmanın, iyi bir ticaretçi olmanın ödülünü aldığımı düşünüyorum.

Bunu neye borçlusunuz? Çok çalışmanıza mı yoksa halktan biri olup insanlarla iç içe olmanıza mı?

İnsanları çok sevmeme borçluyum. Ben aday olmadan çok önce eksperlik yaptığım zaman dahi elimden geldiğince düğün dernek cenazelere gitmeye devam ediyor, eşimin dostumun iyi gününde kötü gününde hep yanında olmaya çalışıyordum. Başkanlık koltuğuna oturduğum günden itibaren halkımın iyi gününde de kötü gününde de yanında olmaya devam ediyorum. 

Seçimlerin üzerinden neredeyse 10 ay geçti. Size oy veren vermeyen Karacasu halkı sizi yakında takip edip ne yapıp yapmayacağınızı merakla bekliyor. Ne diyeceksiniz bununla ilgili?

Beni seçenlerin yüzünü kara çıkarmamak için çalışıyorum ve çalışmaya da devam edeceğim. Halkım bana güvenip nasıl oy verdilerse oy veren vermeyen beni bu makama getirdilerse ben onları mahcup etmemek için çalışıyorum. İnanın gecemi gündüzüme katarak Karacasu’yu daha yaşanabilir kılmak için çalışıyorum. Durmuyorum. Ankara Aydın arasında mekik dokuyorum. Onlar bana güvendiği müddetçe Karacasu halkının yüzünü devamlı güldürmek, onların mutlu yaşamaları ve Karacasulu olduklarından gurur duyacakları bir kent olana kadar çalışmaya devam edeceğim. Çünkü biz şu gökyüzündeki bulutların altında aynı kaderi, aynı havayı koklayan kişiler olarak Karacasu’yu hak ettiği yere getirmek için her şeyi yapmaya ben hazırım.

Seçim vaatleriniz vardı. Bir yılı geride bırakıyorsunuz. Ne gibi hizmetler yaptınız bu bir yıl? Hayata geçirdiğiniz proje var mı?
Karacasu’yu turizme kazandıracağım. Ben 3-5 sene sonra demiyorum. 20 yıl sonra bugünle kıyasladıklarında Karacasu’yu tanıyamayacaklar. Bunun ilk adımlarını ben atmış olacağım. Önümüzdeki günlerde eski tarihi evleri bakmaya gelecekler. Üç tane evi de kamulaştırdık. Onların projeleri çiziliyor. Söz verdiklerimizi yavaş yavaş yerine getiriyorum. Verdiğim sözlerin hepsi bitmese bile adımlar atılmış olacak. Şeffaf belediyecilik anlayışı ile sosyal ve üretken belediyeciliği en iyi şekilde halka göstermek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Şu an Karacasu halkının gülümsemesini, mutlu olması, barış içinde yaşaması için gecemi gündüzüme katarak çalışmaya söz veriyorum. İlk başladığım zamanda şunu söyledim. Benim bir tane telefonum olacak başka bir hattım olmayacak diye. Tek hattım var ve 24 saat Karacasu halkının emrindeyim

Karacasu’nun tanıtımı ve turizme açılması için ne gibi çalışmalarınız olacak?


Karacasu tanıtımı için yaptığımız festivaller çok güzel ses getirdi. 737.'sini yaptığımız Dedebağı hayrına çok büyük katılım oldu. Ardından Kaymakamımız Ahmet Soley öncülüğünde bu yıl birincisini düzenlediğimiz Uluslararası Afrodisias Fotoğraf Kültür Sanat ve Turizm festivali çok rağbet gördü. Yurt içi ve yurt dışında Karacasu, Afrodisias konuşuldu. Bizim buradaki amacımız Afrodisias ile Karacasu’yu bütünleştirmek. Çünkü tek başına Afrodisias’a odaklanırsak Karacasu’dan kimsenin haberi olmuyor. O yüzden Afrodisias’a gelen turisti Karacasu’ya çekmek için burada farklı bir şeyler yapmamız lazım. Afrodisias’a gelen turistin yüzde 20’sini Karacasu’ya çeksek yeter bize. Bunu nasıl yapacağız? Eski evlerimizi restore edip turizme açacağız. Karacasu’ya bir Safranbolu görünümünü kazandırmak gerekiyor. Tabi bu hemen olmayacak belki yıllarımızı alacak.

Karacasu bir Safranbolu gibi marka şehir olacak mı?


Safranbolu’ya gittim yerinde görüp incelemek için. Safranbolu öyle kolay Safranbolu olmamış. 1970’lerde başlamışlar. Üzerinden 50 yıl geçmiş şu anda marka şehir olmuş. Bizim de önümüzde uzun bir süreç var. Karacasu’nun Safranbolu gibi bir bütünlüğü yok. Karacasu’da bütünlük olarak Karşıyaka’daki küçük arık sokak var sadece. Karşıyaka’daki Küçük arık sokaktaki tarihi binaları ayağa kaldırmak için orada yaşayan 15 kişiden muafakatname aldık evlerin yapılması için. Kültür Bakanlığına sunduk. Önümüzdeki günlerde bakmaya gelecekler. Ankara’ya gittiğimde orası için de konuştum. Bir sıkıntı gözükmüyor şu anda. Orası için de onay erilecek. 2021 sonunda bitecek. Herkes evinde oturacak ticarete açacaklar. Bir anda olmuyor. Süreç uzun sürüyor. İlk adımımızı attık, 3 sene 5 sene olur 10 -15 sene olur önemli olan bir şeyi başlatmak. Biz bunu başlattık. İlk adımı attık. Meyvelerini inşallah ilerleyen zamanlarda tüm Karacasu halkı görecektir.

Seçim vaatleriniz vardı. Bunlarla ilgili adımlar atıldı mı?

TOKİ 150 konutlu projemiz var. Yakında başlayacaklar. Doğal gazın inşallah ilerleyen günlerde anlaşmasını imzalamaya gideceğiz. Deve güreşi festivali, meclisin karşı çıkmasına rağmen söz verdiğim için yaptım. Yapamayacağım şeyin sözünü vermem. Daha önce söz verdim, Allah mahcup etmedi. Çok güzel tepkiler aldık. Kültür Turizm Derneği ile birlikte protokol imzaladık. 26-29 Temmuz tarihleri arasında Afrodisias ultra maraton koşusu düzenliyoruz. Rahvan at yarışı yapmak için yer arıyoruz. Ayrıca bu yıl içinde Rahvan at yarışı, yağlı pehlivan güreşleri de yapacağız. Karacasu halkının mutlu olması daima yüzünün gülmesi beni daha çok mutlu ediyor. Ben 24 saat Karacasu halkına hizmet etmek için onların emrindeyim. Otoparkı da hastaneyi de çözeceğim. Yeni bir hastane yapılmadan önce mevcut hastanenin sınıf değiştirmesi için çalışıyoruz. Şu an hastane değil destek birimiyiz. Otoparkı da yapacağım. İlerleyen tarihlerde göreceksiniz. Ankara’da GES projesini takibe gittim. Bugün yarın başlayacak. Her şey tamam, elektrik üretimine başlayacağız. TOKİ 150 konutlu sıkıntı yok. Hastanenin sınıf değiştirmesi için dosyamızı verdik. Herkesin emrindeyim 24 saat. Ben projelerimin hepsini hayata geçirmek için çalışıyorum. Yeter ki Karacasu halkı bana güvensin. Ben onlara güveniyorum.

Gece gündüz çalışıyorsunuz. Bu enerjiyi nereden alıyorsunuz? Vitamin gibi bir gıda takviyesi alıyor musunuz?
İnsanları ve onlara hizmet etmeyi seviyorum. İnanç olduktan sonra yorulmazsınız. 24 saat bana yetmiyor. İnsanları mutlu görmek beni de mutlu ediyor. Ben sabah kahvaltısında 3 incir 3 ceviz, büyük bir bardak ballı, limonlu ılık su içiyorum.

Evinizi otel olarak kullanıyorsunuz. Eşiniz şikayet etmiyor mu?
Eşim "Nereden belediye başkanı oldun. Yüzüne hasret kalıyoruz" diye mırıldanmaya başladı. Karacasu halkına verilmiş bir sözüm var. Onları mahcup etmemek için çalışmaya devam edeceğim. Ben bana güvenip de buraya getirenlerin emrindeyim. Çevremden iyi tepkiler alıyorum. Karacasu’dan çok dışarıdan daha iyi tepkiler alıyorum. "Sen belediye başkanı olduktan sonra Karacasu konuşulmaya başlandı" diyorlar. En büyük hayalim Karacasu’yu, Safranbolu ayarında turizm kenti yapmak. Bizim Safranbolu’dan daha artılarımız var. Onun bir tane safranı bizim 5 tane safranımız var. Demirimiz, derimiz, hamurumuz çamurumuz mermerimiz var. Karacasu’yu Safranbolu yapmak için yola çıktım. Bir tek bunu yapsam bile çok önemli.

Son olarak çocuklara olan düşkünlüğünüz dikkatimi çekti. Çocuklar için şişme oyun parkı satın alıp ayaklarına götürüyorsunuz. Başta torunlarınız olmak üzere çocukları çok seviyor olmalısınız.?

Bütün çocukları çok seviyorum. Hele ki adımı taşıyan torunum Mete Zeki İnal ve kızımdan olan küçük torunum Kuzey Taşoğlu. Onlar benim en değerlilerim. Ailemle gurur duyuyorum. Allah herkese böyle bir aile nasip etsin. Hepsi ile ayrı ayrı gurur duyuyorum. Onlar benim her şeyim. Babam Osman İnal, 2006 yılında rahmetli oldu. Allah başımızdan eksik etmesin annem Meryem hayatta. Keşke rahmetli babam yasayıp da bugünleri görebilseydi. Benimle çok gurur duyardı eminim.
 
Bize zaman ayırıp bu güzel söyleşiyi yapma fırsatı verdiğiniz ve değerli okurlarımızla paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.

Sevgi ve saygılarımla asıl ben teşekkür ediyorum. Kendimi anlatma fırsatı verdiğiniz için. 

inal-karacasu-halkinin-emrindeyim-145767-072a4ef6eea9dba078995b5d7903b60e.jpginal-karacasu-halkinin-emrindeyim-145767-4796b05a685baa72f222823660870a81.jpginal-karacasu-halkinin-emrindeyim-145767-c2feb8cc0d495e3e8807b1de8a352543.jpginal-karacasu-halkinin-emrindeyim-145767-c091396aced09720f6a18a8708fd6a21.jpginal-karacasu-halkinin-emrindeyim-145767-f5966e775e0f48b368c441bb718cc471.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.