İnal, "Pidecilik okulunu Karacasu'ya açalım"   

İnal, "Pidecilik okulunu Karacasu'ya açalım"   

Ege Bölgesi Pideciler Derneği Başkanı Yaşar Kunuk'un paylaştığı uygulamalı pidecilik okulu projesini çok beğenen Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal, okulun ilçeye açılması için destek vermeye hazır olduklarını belirtti. 

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN - İzmir’de 4 yıl önce kurulan ve 15 bin üyesiyle önemli bir sektöre hizmet veren Ege Bölgesi Pideciler Derneği Başkanı olan 32 yıllık pide ustası 46 yaşındaki Karacasulu Yaşar Kunuk, dernek dergisi Koordinatörü Raziye Taş ile birlikte Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal’ı makamında ziyaret etti. 
Yaklaşık 4 yıl önce İzmir’de kurulan derneği başkan olduktan sonra aktif hale getirip genel merkezi de Nazilli’ye taşıyan Kunuk, faaliyetleri, geleceğe yönelik hedefleri, plan ve projelerini anlattı

PİDECİLİĞİN İLK KİTABINI YAZAN USTA
Pideciliğin kitabını yazarak Türkiye’de bir ilke imza atan Kunuk, 'Pideciliğin 20 yılı' adını verdiği kitabını Başkan İnal’a hediye etti. Ege Bölgesinde 15 bin üyesiyle büyük bir sektörü temsil etmelerine rağmen yıllardır bir odaları dahi bulunmadığına dikkat çeken Kunuk, en büyük hedeflerinin pidecileri dernek çatısı altında toplayıp ileride oda statüsü kazandırmak ve uygulamalı pidecilik okulu açmak olduğunu söyledi.

FABRİKA GİBİ OKUL
Kunuk, “Bizim bir odamız yok. Türkiye geneline baktığımızda şu anki bütün pideciler esnaf odasına çoğu yerde simitçi börekçi, fırıncılar, lokantacılar odasına kayıt olmuşlar. Pidecilerin kendilerinin bir odası yok. Amacımız üyelerimizin sorunlarını çözüme kavuşturmak ve pidecileri tek çatı altında toplayarak oda statüsü kazandırıp birlik beraberliği sağlamaktır Ayrıca pideci meslektaşlarımızın en önemli sıkıntısı usta yetişmemesi. Usta bulamadıkları için internete, gazeteye ilan veriyorlar. Bizim de günlük 8-10 bin pide üretimi yapacak fabrika gibi uygulamalı okul çalışmamız var. İstihdam sağlamaya yönelik. Bunun alt yapısı hazır. Burada meslek sahibi olmayanları meslek sahibi yapıp usta ihtiyacı olan yerlere yerleştirmek amacımız” dedi. 

MAHKUMLARA DA İSTİHDAM SAĞLAYACAK
Uygulamalı okulun aynı zamanda ceza evinden denetimli serbestlikle salınan mahkumlara yönelik de bir proje olduğunu vurgulayan Kunuk, “Denetimli serbestlik ile dışarıya salınan mahkumları sigortalı ve asgari ücretle çalıştırıp hem meslek sahibi yapıp hem de ailesini geçindirebilmelerini sağlayacağız. Projemiz için Güney Ege Kalkınma Ajansına (GEKA) başvurumuzu yaptık ve ön elemeyi geçtik. Şu anda sosyal sorumluluk projesi olarak 40 proje arasında en çok beğenilen proje. İkinci elemeyi de geçersek 2021’de hayata geçirmiş oluruz” dedi. 

DERGİ İÇİN İLK ZİYARETİNİ KARACASU’YA YAPTI
Göreve gelir gelmez ilk işinin derneği ayağa kaldırıp aktif hale getirmek olduğunu dile getiren Kunuk, “Pidenin ana vatanı Aydın olduğu için dernek binasını Nazilli’ye taşıdık. Bir taraftan da pideciler ve tedarikçilerine yönelik sektör dergisi çıkarmak için kolları sıvadık. Önümüzdeki günlerde derneğimiz adına ilk sayısını çıkaracağımız aylık dergimizi tüm üyelerimize, belediye başkanları, kaymakam ve kamu kuruluşlarına göndereceğiz. Dergimizde tedarikçilerle pidecileri buluşturmayı hedefledik. Tedarikçilerle tedarikçiler arasında yine köprü kuruyoruz. Pidenin doğduğu ana vatanı olan Karacasu olduğu için ilk sayımızda sizlere yer vermek istedik” diye konuştu. 

PİDE OKULU, PİDENİN ANA VATANI KARACASU’YA YAPILSIN
Belediye Başkanı Zeki İnal’ı uygulamalı okul projesi çok heyecanlandırdı. Fabrika gibi hizmet verecek olan pidecilik okulunun Karacasu’da kurulmasını çok arzu ettiğini söyleyen Başkan İnal, “Pidecilerin derneğinin başında Karacasulu birinin olması bizim içinde ayrı bir gurur mutluluk kaynağıdır. Onun için biz Karacasu’yu çok sevdiğimizden elimizden gelen katkıyı yapmaya hazırız. Okulun Nazilli’den çok Karacasu’da açılmasını çok isterim. Bu konuda arsa tahsisi de olmak üzere elimden gelen desteği de vermeye çalışacağım. Karacasu kabuğunu kırıyor” ifadelerini kullandı. 

TAHİNLİ PİDEYE PATENT BAŞVURUSU YAPILDI
Karacasu’nun meşhur tahinli pidesine de patent almak için başvuruda bulunduklarını belirten İnal, babadan oğula süregelen geleneksel el sanatlarından olan seramikçiliğin de UNESCO somut olmayan kültürel mirası listesine alınması için çalışmalar yürüttüklerini kaydederek ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirip ayrıca teşekkür etti. 

uygulamalari-pidecilik-okulunu-karacasuda-istedi-167944-2f812027f357881c183222150fdba81c.jpguygulamalari-pidecilik-okulunu-karacasuda-istedi-167944-9ee3dcd965744a014326e766883aec0e.jpguygulamalari-pidecilik-okulunu-karacasuda-istedi-167944-84a20dbea0b92597bc3f86ffc8657976.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.