İnal :Tütün üreticilerimiz mağdur oldu

İnal :Tütün üreticilerimiz mağdur oldu

Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal, tütün üreticilerinin bu yıl zor günler yaşadığını ve bu sebeple önümüzdeki yıllarda alternatif ürünler ekeceklerini tahmin ettiğini dile getirdi. 

A+A-

AYŞE AKTAŞ - Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal üreticilerin mahsullerini firmalara teslim etmeye başladıklarını ancak yaşanan olumsuzluklar sebebiyle üreticinin bu sezon mağdur olduğunu ifade etti. Başkan İnal "İlçemizde 3 milyon kilo tütün üretimi yapılmaktadır. bin 300 aile tütüncülükten elde ettiği gelirle ailesini geçindiriyor. Tütün İlçemizde gelir getiren önemli tarım ürünü. Tütün üreticilerimiz 2019 yılı mahsulünü kurutup paketledi ve  sözleşme yaptığı firmalara teslim etmeye başladı. Ancak ne var ki fiyat konusunda ortalama 21 ile 23 lira arasında fiyatlar var" dedi. 

Bu fiyatların üreticileri memnun etmediğini belirten İnal, "Sebebi ise ekilen ürün maliyetli ve girdi fiyatları yüksek. Tütünün maliyeti Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün yaptığı çalışma neticesinde. 23.30 TL olarak belirlendi. Bu bizim ilçemiz için 24 bin TL maliyet demek. İlçemizde dekarda 60-70 kilo ancak verim alınmakta. İşçi yövmiyesi 120 TL, mazot 6.35 TL, kiralar tarlanın dekarına  800, 900 TL'dir. Gübre 170 - 200 TL arası olması ile maliyetler, girdiler yükseldi. Aynı zamanda tütün meşakkatli zor bir tarım ürünü. Tütün üreticisi bu yıl mağdur olmuştur. Yıllardan buyana 3 doların altında tütün alımı yapılmamıştır. Bu yıl 3 doların altında alım yapılmaktadır ve bu da üreticiyi mağdur etmektedir" diye konuştu. 

Üreticinin tütünden vazgeçecek farklı tarım ürünlerine yönelebileceklerini söyleyen İnal, "Bu yıl ilçe tarım ve ziraat odasının projesi olan Ayçicek ve Aromatik Bitkiler Destekleme dikimine ve çeşitli alternatif ürünlere  yönelecektir. Bu yıla kadar verilen avanslardan dolayı tütün diken ailelerin bu yıl bu avansını alamadığı için tütün firmalarına olan güvenleri kalmamış ve tütün dikiminden vazgeçeceklerdir. Ben alıcı firmaların bu etkileri dikkate alması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Ege menşei şark tipi tütünün sigarada olmazsa olmazıdır. Bu nedenle bitmekte olan tütün üreticisinin korunması ve desteklenmesi gerekmektedir. Bütün tütün üreticilerimize bol kazançlı bir sezon geçirmelerini temenni ediyorum "dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.