İncir ihracatında tehlike çanları çalıyor

İncir ihracatında tehlike çanları çalıyor

İncirde sıfır olması gereken kükürt oranının yüzde 15'e çıkması ‘İncirin Anavatanı Aydın’da jeotermal enerji santrallerinden kaynaklı zararların yeniden sorgulanmasına yol açtı. 

A+A-

(MURAT TAN) İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu üyesi Özhan Şen’in incirde sıfır olması gereken kükürt oranının yüzde 15'e çıktığını belirtti. İTB Üyesi Şen, kuru meyve ihracatının olumsuz etkilenmemesi için jeotermal enerji tesisi bulunan bölgelerde denetimlerin artırılmasını isterken, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken de gereken önlemlerin acilen alınması gerektiğini söyledi. 

“GELEN BİLGİLER ÜRKÜTÜCÜDÜR”

İncirde sıfır olması gereken kükürt oranının yüzde 15'e çıkması, kuru meyve ihracatında tehlike çanlarının çalmasına neden oldu. İhracatçılar, incirin olumsuz etkilenmemesi için jeotermal enerji tesisi denetimlerinin artırılması çağrısında bulunurken, konuyla ilgili AYTO Başkanı Hakan Ülken de açıklama yaptı. Daha öncede AYTO olarak defalarca kez jeotermal tesislerin insan sağlığı ve çevreye verdiği zararların, yetkili yerel ve genel dinamikler tarafından araştırma ve denetimlere tabi tutulmaları gerektiğini ifade ettiklerini hatırlatan Başkan Ülken, “Son olarak ihraç edilen incirimizde yüzde 15 kükürt bulunduğu yönündeki gelen bilgiler ürkütücüdür. İhraç edilen incirimizde kükürt oranı 0 olmalıdır. Tekrar ve şiddetle ifade ediyorum ki bu gidiş gidiş değildir. Gerekli önlemler acilen alınmalıdır” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum