İncir üreticileri bunlara dikkat etsin

İncir üreticileri bunlara dikkat etsin

Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar iğlekleme sürecine yaklaşılırken incir üreticilerini uyardı. 

A+A-

(SİMGE ATA) İncirde kaliteyi bozan beş unsur olduğunu ifade eden Özdamar, bu yılki fiyat beklentisine ilişkin de açıklamalarda bulundu.
14 bin 800 dekar arazi üzerinde sarı lop, 4 bin dekar arazi üzerinde de Bursa karası inciri üretilen Buharkent'te hasat öncesi çalışmalar devam ediyor. Buharkent Ziraat Odası Başkanı Naim Özdamar'dan ise tüm incir üreticilerini ilgilendiren açıklamalar geldi. Özdamar, incirde kaliteyi etkileyen faktörleri sıralayarak üreticileri uyardı.
İNCİRDE İKLİM ÇOK ÖNEMLİ
İncirin doğrudan iklimle bağlantılı bir ürün olduğunu kaydeden Özdamar, "Olgunlaşma öncesi dönemde lodos rüzgârları bekliyoruz. Olgunlaştıktan sonra da geceleri poyraz rüzgarına ihtiyacımız olacak. Bu sezon iklimin gidişatı hakkında öngörümüz yok ama erkenci mahsul beklemiyoruz" dedi. İlk incir olumunun 22 Temmuz'da gerçekleşmesini beklediklerini ifade eden Özdamar, bu tarihe kadar incirin bakımına önem verilmesi gerektiğini belirtti. 
HASTALIKLARA KARŞI İLAÇLAMA TÜYOLARI
İğlek atılarak olgunlaştırılan incirde iğlekleme sürecinin haziran ayının ilk haftası başlayacağını dile getiren Özdamar, "Mart ayında gübreleme bitti. Toprağın neminden memnunuz. Kanlı bağsıra gibi hastalıkların az olacağını bekliyoruz. Kırmızı örümcek tehlikesi olabilir ama yaprak üzerindeki örümcek sayılarak ilaçlama yapılmalı" diyerek ilaçlama hakkında tüyolar verdi.
TÜCCAR, İYİ TARIMI TERCİH EDİYOR
İncirde kaliteyi bozan 5 unsurun bulunduğunu belirten Özdamar, bu unsurları şu şekilde sıraladı: "Birincisi toprak yaşken tarlanın işlenmemesi ve pulluk sokulmaması gerekiyor. İkincisi incirin beslemesini yaparken gübre atılmadan toprak analizi yapılması gerekiyor. Bir diğer husus incir üreticilerimizin hepsi odamız kapsamında yürütülen iyi tarım uygulamalarına geçmeli. Çünkü tüccar iyi tarım uygulaması olmayan ürünü tercih etmiyor. Öte yandan bu günlerde ekşimek sineğiyle mücadele etmek için dallara tuzaklar kurulmalı. İğlek konusunu ise hepsinden önemli. Bizler oda olarak iğlek denetimini yapıyoruz ama üreticiler de bu denetimlere katılmaya çalışsın. Doğadan iğleğe gelen hastalıklar bulunabiliyor. Bu hususlara dikkat etmek, bilgi sahibi olmak için bize eşlik edebilirler. Bir de üreticimiz taze incir satabilmek için sulamayı geçe bırakıyor. Bu da kuru inciri etkiliyor. Üretici, iklimi takip edip taze incir mi kuru incir mi satacaklar bunun kararını vermeli."
"YAŞ İNCİR 4, KURU İNCİR 24 TL OLMALI"
İncirin pazarlama sürecine de değinen Özdamar, aracılara seslenerek "Tüccarların incir fiyatlarını kırmasına izin vermesinler" dedi. Geçen sezon kuru incirin TARİŞ tarafından 18-20 TL arasında alındığını kaydeden Özdamar, "İncir maliyetlerini girdi maliyetleriyle birlikte hesapladığımızda kilogram başına 3.5 TL ediyor. Bu maliyete baktığımızda yaş incir 4 TL'nin altına düşmemeli. Kuru incirin fiyatı da 23-24 TL olarak açıklanmalı. Bunun altındaki fiyatlar üreticiyi zarara götürür" şeklinde konuştu.

incir-ureticileri-bunlara-dikkat-etsin-103795-978a48afc2f9307769b0a7766a67a677.jpgincir-ureticileri-bunlara-dikkat-etsin-103795-d7665cd3edcf1a14d703b18c3c79751f.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.