İncirde görülen kırmızı örümcek erken teşhisle yok edildi

İncirde görülen kırmızı örümcek erken teşhisle yok edildi

Germencik'te en büyük geçim kaynaklarından biri olan incirde Temmuz ayında bazı bölgelerde kırmızı örümcek görüldü.

A+A-

(BURHAN CEYHAN) Ziraat Odası yönetimi ve tarım danışmanları tarafından erken teşhis konuldu ve üreticilerin uyarılmasıyla yapılan ilaçlama çalışmaları incir üreticisini rahatlattı. 

Germencik’te nüfusun yüzde 70’inin geçimini sağladığı incirin hasadına haftalar kala üreticiler kırmızı örümcek nedeniyle tedirginlik yaşadı. 88 bin 790 dönüm incir bahçesinin yüzde 10’unda Temmuz ayında kırmızı örümcek olduğunun öğrenilmesiyle Germencik Ziraat Odası tarım danışmanları ve yönetimi tarafından erken teşhis konuldu. Kırmızı örümceğin olduğu küçük çaplı bölgelerde tarım danışmaları tarafından anında çalışma başlatıldı. Kırmızı örümceğin görüldüğü bölgelerdeki çiftçiler uyarıldı ve gerekli ilaçlamalar yapıldı. İncir üreticileri ise derin bir nefes aldı.
“İNCİR BİZİM GÖZ BEBEĞİMİZ” 
İncirin kendileri için öneminin büyük olduğuna vurgu yapan, Germencik Ziraat Odası Meclis Başkanı Necip Arslan, “Germencik Ziraat Odası olarak üreticimizi çok önemsiyoruz. İhraç ürünü olması, bölgenin en iyi ürünü olması itibariyle topraktan dala kadar her türlü bakımını yakından takip ediyoruz. Çift sürülmesinden ilek atılmasına ve dönemsel her türlü hastalığa karşı tarım danışmanlarıyla kontrol ediyoruz. Tüm bilgileri çiftçimizle paylaşıyoruz. Aydın incirinin yüzde 60’ını üreten Germencik, her manada bu ürüne verdiği desteği ile ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Bu ürün bizim için o kadar önemli ki sofralara gelinceye kadar her türlü itina gösterilmektedir. Çünkü incir bizim göz bebeğimiz” diye konuştu.
“YÜKSEK REKOLTE BEKLİYORUZ”
Ziraat Odası Başkan Vekili İbrahim Uyar ise, “Ziraat Odamıza kayıtlı 88 bin 790 dönüm incir bahçesi var. Bu bahçeler 6 bin 600 kişiye aittir. Kış ayının güzel geçmesinden dolayı şu ana kadar güzel gitti. Bu yıl tarım danışmanlarımız vasıtasıyla Temmuz ayında bahçelerin bazılarında kırmızı örümceğin kısmi olarak ağaçları etkilediğini gördük. Gerekli olan bahçeler ilaçlandı, organik olan bahçeler ise kükürtlendi. Diğer bahçelere de Tarım ve Orman Bakanlığının tavsiye ettiği ilaçları tavsiye ettik. Güzel bir yıl ve rekoltesi yüksek bir sezon bekliyoruz” dedi. 
“BAHÇELERİN YÜZDE 10’UNDA GÖRÜLDÜ”
Ziraat Odası Tarım Danışmanı Ziraat Mühendisi Süleyman Yetim de, “Kırmızı örümcek akar türü dediğimiz birçok meyve ağacında ve tarla ürünleri ile sebzelerde de zararlı olan kaliteyi çok olumsuz etkileyen bir zararlı türüdür. Kırmızı örümcek uçucu bir haşere olmadığı için daha çok düşük rakımlı bahçelerde, bakımsız zayıf bahçelerde toprak işlemesi yapılırken fazla toz kaldırılmış durumlarda görülebiliyor. Dolaştığımız bahçelerin ortalamasına bakacak olursak yüzde onunda bu konuyla ilgili ilaçlama yapmalarını çiftçilere söyledim. Yüzde 90’ında ise her hangi bir sıkıntılı bahçe görmedim. Ziraat odası olarak tarım danışmanları elimizden geldiği kadar çiftçilere konuyla ilgili mesaj da çektik. Kırmızı örümceğe dikkat edilmesi gerektiğini ve en ufak bir şüphede bilgi vermeleri gerektiğini ilettik. Çünkü Germencik’te binlerce bahçe var. Hepsini takip etmemiz mümkün değil. Temmuz ayı sonuna kadar kırmızı örümceğin en yoğun olabileceği dönemdir. Ay sonuna kadar kırmızı örümcekle ilgili kontrollerin düzenli olarak yapılması gerekiyor. İlaçlama yapılacaksa geç kalmadan yapılması gerekiyor. Bu çok önemli bir konudur” dedi.


incirde-gorulen-kirmizi-orumcek-erken-teshisle-yok-edildi-116227-79b70fa7c7f7c0e1f97b2ca47019cf54.jpgincirde-gorulen-kirmizi-orumcek-erken-teshisle-yok-edildi-116227-462d63b76a88ba3fa8ea1603249cb99d.jpgincirde-gorulen-kirmizi-orumcek-erken-teshisle-yok-edildi-116227-823bc777b8620acfb37c0f75500c7760.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.