İncirde müdahale alımı için devredeyiz

İncirde müdahale alımı için devredeyiz

Dünya incir üretiminin yüzde 70'ini karşılayan Aydın’ın markası olan incirdeki fiyat düşüşünün önüne geçmek ve üreticinin zarar etmesini engellemek amacıyla AK Parti Aydın Milletvekilleri Metin Yavuz ve Rıza Posacı’dan önemli bir hamle geldi.

A+A-

HABER MERKEZİ- Aydınlı vekiller Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal ile görüştü.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile yapılan görüşmelerde Aydınlı incir üreticisinin mağdur olmaması için gerekirse müdahale alımı yapılmasını talep eden milletvekillerinin bu girişimi anında sonuç verdi. TMO yetkililerinden oluşan heyetin Aydın’da başta İncir Birliği, ticaret borsaları ve tüccarlarla yapacağı görüşmelerden sonra gerek görülürse incirde müdahale alımı yapılmasına karar verdi.

Konuyla ilgili olarak ortak açıklama yapan AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Rıza Posacı ve AK Parti MKYK Üyesi ve Aydın Milletvekili Metin Yavuz, “TMO Genel Müdürümüz Sayın Ahmet Güldal ile Aydınımızın markası olan incirimiz ile ilgili yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında çalışmalar başladı. Aydın’a gelecek olan heyetin yapacağız bir dizi ziyaret ile alacağı görüşler sonrasında gerek duyulursa incirde bir müdahale alımı yapılması gündeme gelecek” ifadelerini kullandılar. 

“İNCİRDE MÜDAHALE ALIMI GÜNDEME GELECEK”

İncirdeki fiyat düşüşünü engellemek ve dolayısıyla üreticinin zarar etmesinin engellenmesine yönelik bir çalışma olduğunu belirten AK Parti Aydın Milletvekilleri Posacı ve Yavuz yaptıkları yazılı açıklamada, “Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Sayın Ahmet Güldal ile incirdeki fiyat düşümüne, TMO tarafından mani olunması bakımından müdahale alımı yapılması konusunda görüşme sağladık. Genel müdürümüz Sayın Ahmet Güldal, TMO Genel Müdür Yardımcısı Sayın Cihan Soyalp’e konuyu aktarmış ve gerekli çalışmalar başlamıştır. Cihan Bey başkanlığında oluşturulacak bir heyet Aydın’a gelerek Tariş İncir Birliği Başkanı Mustafa Bircan, Nazilli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Kırlıoğlu ve bölgenin tüccarları ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirecekler. Yapılan görüşmeler sonrasında çıkacak sonuca göre gerekirse, TMO tarafından bir müdahale alımı yapılması gündeme gelecek” dediler. 

“PAMUK ÜRETİCİSİNE ÖDEME KOLAYLIĞI İÇİN DEVREDEYİZ”

Ankara’daki temasları kapsamında, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin’i makamında ziyaret ederek pamuk ve incirde yaşanılan sorunlar üzerine bilgi paylaşımında bulunan Posacı ile Yavuz, pamuk üreticisinin Ziraat Bankası’na yapılan borç ödemeleriyle ilgili de açıklama yaptı. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin ile yapılan görüşmelerde bu konuyu da gündeme getirdiklerini ifade eden AK Partili milletvekilleri, üreticinin banka borçlarını ödemekte rahatlamasını sağlamak adına yeni bir paket üzerinde çalışıldığını söylediler. Milletvekilleri konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, “Tarım ve Orman Bakan Yardımcımız Sayın Fatih Metin’i makamında ziyaret ederek DSİ’nin bölgemizdeki çalışmalarının yanı sıra pamuk ve incir başta olmak üzere, Aydın tarımı üzerine bilgi alışverişinde bulunduk. Bakan yardımcımız, Ziraat Bankası borçları ile ilgili pamukçuların rahatlamalarını sağlamak adına yeni bir paket üzerinde çalışmaların yapıldığını belirtti. Bilindiği gibi 4–6 Ekim arasında Başkan Erdoğan ve değerli bakanlarımızın da katılım sağlayacağı partimizin Kızılcahamam kampında biz de orada olacağız. Görüşülen bu konuların Kızılcahamam kampımızda da takipçisi olacağız. Önümüzdeki günlerde inşallah incirci ve pamukçu hemşerilerimizi rahatlatacak iyi haberleri açıklayacağız” ifadelerini kullandılar. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.