İncirliova deve sucuğuna coğrafi işaret tescili

İncirliova deve sucuğuna coğrafi işaret tescili

Aydın'ın İncirliova ilçesinin Belediye Başkanı Aytekin Kaya, ilçede üretilen deve sucuğunun Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret tesciliyle koruma altına alındığını bildirdi.

A+A-

GÖKHAN DÜZYOL - İncirliova Belediye Başkanı Aytekin Kaya, deve sucuğu işletmesinde yaptığı açıklamada, deve sucuğunun tescil edilmesi için 2017 yılında belediye tarafından Türk Patent ve Marka Kurumuna başvurulduğunu söyledi. Kaya, başvurularının kabul edildiğini ve ürünün "İncirliova deve sucuğu" adıyla coğrafi işaret tescili kazandığını aktardı. 

“TANITIMA KATKI SAĞLADIK”
İncirliova’da deve sucuğunun tanıtımı için katkı sağladıklarını belirten Kaya, “Bizden önce kim bu işe yardımcı olduysa onlara teşekkür ederim. Türkiye’nin hiçbir yerinde deve etinin ve sucuğunun bulunmadığını biliyoruz. Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinde sucuklar var ama deve sucuğu yok. İncirliova’da deve sucuğu yüz yıllardır yapılıyor ve yapılmaya devam ediyor. Türkiye’nin neresinden gelirlerse gelsinler, Aydın’dan deve sucuğu almadan kimse gitmez. Deve sucuğunun İncirliova’ya has olduğunu belirtmek için başvurumuz kabul edildi. Patenti aldık, coğrafi işarete kavuştuk.” dedi.

İLK KEZ İNCİRLİOVA’DA
Deve sucuğunun ilk defa İncirliova’da coğrafi işaret aldığını kaydeden Kaya şöyle devam etti:
“İncirliova’da ilk defa deve sucuğunun coğrafi işareti alındı. Deve sucuğunu Türkiye’nin her tarafından isteyen var. Biz de belediye başkanı olduktan sonra ilçemize gelen misafirlere deve sucuğu ve incir veriyoruz. Deve sucuğunun tanıtımını da yapıyoruz.” 

“İNCİRLİOVA’DAN GEÇEN BUNLARI ALACAK”
Kaya, ilçede yapımı devam eden Yerel Tarım Ürünleri Satış Merkezi’nde de deve sucuğu satışının  yapılacağı iş yerlerinin de olacağını belirterek, “Coğrafi işaret aldıktan sonra dünyanın neresinden girersen gir deve sucuğu yazdıktan sonra İncirliova çıkacak. İncirliova’nın adı deve güreşiyle duyuluyordu şimdi sucuğuyla da duyulacak. Satışı artacak. Yeni projemizde iş yerlerinin bulunduğu yöresel ürünlerin satılacağı dükkanlar da olacak. Orada da satılacak, İncirliova’dan geçen bunları da alacak.” diye konuştu 

Deve sucuğu işletmesi sahibi Metin Korucu da ürünlerini özellikle sahil kesimindeki kentlere gönderdiklerini, coğrafi işaretin alınmasının ardından ürünün bilinirliğinin yurt genelinde artacağını ifade etti.

Tescil başvurusu süreciyle birlikte bazı market zincirlerinin ürün sipariş ettiğine işaret eden Korucu, "Emeği geçenlere çok teşekkür ederim. Ürünümüz artık tescilli. Bunun satışlarımıza da yansıyacağını düşünüyoruz." diye konuştu.

incirliova-deve-sucuguna-cografi-isaret-tescili-211114-aa773683623ad1d1c111da8a628331b3.jpgincirliova-deve-sucuguna-cografi-isaret-tescili-211114-ddf231c92b4c8df6075ae6f0ccbc3f6f.jpgincirliova-deve-sucuguna-cografi-isaret-tescili-211114-178afd228d1cef647847ba5a8f7e0974.jpgincirliova-deve-sucuguna-cografi-isaret-tescili-211114-9fb163238bce86b11b4dd787691a5adb.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.