İngiliz Turistin Organlarıyla Hayata Tutundu

İngiliz Turistin Organlarıyla Hayata Tutundu

Muğla´nın Marmaris ilçesinde geçirdiği kalp krizi sonucu beyin ölümü gerçekleşen 40 yaşındaki İngiliz kadın turistin karaciğeri üç hastaya umut oldu.

A+A-

(ABDURRAHMAN FIRAT) İngiliz Kelly Barbara Devlin karaciğeri, Aydın’da 57 yaşındaki Halis Mayakan’a başarılı bir operasyonla nakledildi. 
Muğla´nın Marmaris ilçesinde geçirdiği kalp krizi sonucu beyin ölümü gerçekleşen İngiliz kadın turistin organları 3 kişiye umut oldu.
Tatil yaptığı Marmaris´te kaldığı otelde 10 gün önce kalp krizi geçiren 40 yaşındaki İngiliz Kelly Barbara Devlin, ilçedeki özel bir hastaneye kaldırıldı. Hastanede müdahaleye rağmen Devlin´in beyin ölümü gerçekleşti.
Hastane yetkilileri, hastanın yakınlarıyla yaptıkları görüşmede organ bağışı için onay aldı. Bunun üzerine Devlin´in iki böbreği ile karaciğeri, organ bekleyen 3 hastaya nakledilmek üzere özel ekipler tarafından alındı. Böbreklerin biri İzmir’de, diğeri Denizli’de bekleyen hastalara nakledildi. 
Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Karaciğer Nakli Sorumlusu Dr. Erdem Barış Cartı öncülüğündeki ekip tarafından alınan karaciğer, nakledilmek üzere en kısa sürede Aydın’a getirildi.
DİLİNİ VE LİSANINI BİLMEDİĞİ İNGİLİZ TURİSTE DUA ETTİ
Karaciğer kanseri hastası ve iki çocuk babası Halis Mayakan’a uygun karaciğerin bulunduğu bilgisi verildi. Mayakan, hemen hastaneye yatırıldı. Organ Nakli Kliniğinde Dr. Erdem Barış Cartı, Anestezi uzmanı Doç. Dr. Varlık Eren, Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Selman Özkan ve Karaciğer Sorumlu Yardımcısı Dr. Gökhan Ünsal 6 buçuk saat süren başarılı bir operasyonla geçtiğimiz Cuma günü karaciğer naklini gerçekleştirdi.  Üç gün yoğun bakımda kalan Halis Mayakan, servise alındı. Karaciğer nakliyle hayata tutunan Mayakan, dilini ve lisanını anlamadığı İngiliz turiste dualar edip teşekkür etti.  Hocaların kendisiyle çok iyi ilgilendiğini belirten Mayakan, “Doktorlar iyi olmam için elinden geleni yaptı. Allah’a şükür şimdi iyiyim. Başta İngiliz turist olmak üzeri bütün doktorlara teşekkür ederim” dedi. 
İNGİLİZ TURİSTİN DAVRANIŞI İNŞALLAH VATANDAŞLARIMIZA ÖRNEK OLUR
Dr. Erdem Barış Cartı, “Beyin ölümü gerçekleşen İngiliz turistin yakınları tarafından organları bağışlanınca ekip olarak Marmaris’e gidip karaciğeri başarı bir operasyonla alıp en kısa sürede Aydın’a getirdik. Hepatit B’ye bağlı siroza hastamız Halis Mayakam evinden çağırdık. Geçtiğimiz Cuma günü 6,5 saat süren başarılı bir operasyonla hastamıza karaciğer naklini gerçekleştirdik. İnşallah Halis amcamız uzun, sağlıklı, sıhhatli bir hayat yaşayacak. Temennimiz o. Bu İngiliz turistimizin de ailesinin organ bağışı nedeniyle yaptığı davranıştan dolayı takdire şayan bir hareket. Bizim kendi yurdumuz insanına da örnek olur inşallah” dedi. 
EGE BÖLGESİNDE 500 KARACİĞER BEKLEYEN HASTA VAR
Geçen yıl 10 organ nakli gerçekleştirdiklerini ifade eden Cartı, “Bu yıl bu üçüncü naklimiz. Ege Bölgesinde 500’e yakın siroza nedeniyle son dönem olan hastalarımız var. Ortalama yılda kadavradan yapılan nakil sayısı yaklaşık 60. İnşallah organ bağışı yapan sayısı artarsa sağlığına kavuşan vatandaşların sayısı da artacak” dedi.

ingiliz-turistin-organlariyla-hayata-tutundu-106564-4741fd6f2835c1ff8a2d350cbdfc35b7.jpegingiliz-turistin-organlariyla-hayata-tutundu-106564-261515d3454fa60cd1dc0f321d444b2d.jpegingiliz-turistin-organlariyla-hayata-tutundu-106564-ed90428e28249ddc929affb199039764.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum