İnsan hayatı satılık değildir

İnsan hayatı satılık değildir

 Aydın Çevre ve Kültür Platformu’nun (AYÇEP) Turistik Park’ta Jeotermal Enerji Santralleri’nin (JES) insan sağlığına verdiği zararlar üzerine basın toplantısı düzenledi.

A+A-

(KADİR CEYHAN) “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşın görevidir.” başlığı altında düzenlenen basın toplantısına yeni kanun teklifi ile jeotermal kaynaklar ve doğan mineralli sular kanununda yapılacak düzenleme damga vurdu.
Basın toplantısına katılanlar arasında Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay’da vardı. Seçim zamanında da jeotermalle her zaman mücadele edeceğini ve Efeler halkının sağlığını tehdit eden jeotermal şirketlerine gerekli izinleri vermeyeceğini belirten Atay, yakın zamanda izinsiz çalışan jeotermal firması işçilerinin çalışmalarını durdurmuştu.
Aydın Çevre ve Kültür Platformu adına konuşan Av. Hicran Danışman, Aydın halkını ve Türkiye’yi düzenlenen yasa tasarısına karşı durmaya davet etti. Düzenlenen “torba kanun” teklifine göre, Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu’nda düzenleme yapılacak. Düzenleme içeriğinde, bu faaliyetler ile ilgili kararlar, kamu yararı açısından yatırımların önceliği ve önemini tespit etmek üzere ilgili bakanlığın uygun görüşü alınarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından verileceğini vurguladı.
 “BURASI PATAGONYA CUMHURİYETİ Mİ?”
AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili yaptığı konuşmada, “Burası Patagonya Cumhuriyeti mi? Bu yasalar hepimiz için değil mi? Yılmazköy’de yapmaya çalıştılar, yapamadılar. Biz Aydınız duyarlıyız, buna izin vermeyeceğiz. Fatih Atay’a teşekkür ediyorum, doğru olanı yaptı. Yol sahası üzerine koşullanmalarını engelledi fakat ne yazık ki diğer devlet kurumlarından da aynısını bekliyoruz.” dedi.
“ÖZGÜRCE VE SAĞLIKLI BİR ORTAMDA YAŞAMAK İSTİYORUZ”
AYÇEP’in yapmış olduğu basın açıklamasından sonra konuşan Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay, “Böyle bir basın toplantısı yapmak durumunda kalmamız çok acı bir şey. Çünkü basın toplantısı yapmamızın temelinde insan yaşamı ile ilgili olarak, yaşam hakkımızı savunmaktan başka bir şey yapmıyoruz. Sadece yaşam hakkımıza el uzatanlara, yaşam hakkımıza tecavüz edenlere karşı birlikte bir dayanışma içerisinde olmak için burada toplandık. Bu mücadeleye her zaman destek olan, köylü kardeşlerimiz siyasi partilerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, demokratik kitle örgütlerimizle tek bir şey istiyoruz. Özgürce ve sağlıklı bir ortamda yaşamak istiyoruz başka bir şey istemiyoruz. Sen nasıl para kazanırsan kazan ama bize ve çevremize zarar verme, incirimize, zeytinimize zarar verme diyoruz. Biz hakkımızı korumak için buradayız.” diye konuştu. 
“AZ OLDUĞUNUZ İÇİN MORALİNİZİ BOZMAYIN”
Efeler Belediye Başkanı Fatih Atay konuşmasında “Az olduğunuz için moralinizi bozmayın, haklıyız biz. Bir başka şey de düşünebiliriz; bu çok zararsız diyorlar değil mi? O zaman bütün şirket ve hisse sahiplerinin evlerini jeotermallerin yanına biz yapalım. Aileleri ve çocukları ile birlikte hepsi buraya gelsin otursun. Madem zararsız, madem insanları kanser etmiyor, madem incirimiz yüzde 40 rekolte ile anca ortaya çıkıyor, madem zeytinlerimiz yok oldu bitti o zaman buyursunlar gelsinler, o zaman bizde ağzımızı açmayalım. Şirketin birinden genel müdür geldi, hiç konuşma dedim, insanlığa zarar veren bütün jeotermallere karşı olduğumu söyledim. Sizinle düşman değilim, dost değilim ama beni seçen halkıma ben bir söz verdim, onların jeotermalden dolayı ölmelerine kesinlikle engel olacağımı söyledim. Hakkımızı, toprağımızı, incirimizi ve zeytinimizi istiyoruz.” dedi.

insan-hayati-satilik-degildir-108607-b9bbb1c5551dba35ba0b607bcba5f791.jpeginsan-hayati-satilik-degildir-108607-f75a6e83eea5a80e55b7a593fd7a1c4e.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.