TÜRKER KOCAKAHYA

TÜRKER KOCAKAHYA

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsanlara saygınız yok mu?

A+A-

İnsanların evinde kaldığı süreçte hem koronavirüs salgınına karşı önemli bir tedbir alınırken bir yandan da doğanın kendini yenilemesine fırsat çıktı. Özelikle doğal ortamların insan eliyle kirlenme oranı da bu sayede azaldı. 

Ancak içinde yaşadığımız dünyayı temiz tutma konusunda var olan eksiklerimiz şu zorlu süreçte de değişmedi. Virüs salgını öncesinde çevremizi temiz tutmamız konusunda yapılan tüm uyarılara rağmen yerlere atılan çöpler vardı. Şimdi o çöplerin yerini bir de maske ve eldivenler aldı. 

Bu salgından kendimizi korumanın başlıca yolu evimizde kalmamız. Ama mecburen sokağa çıkmamız gerektiğin de önlem olarak maske ve eldiven takıyoruz. Bu da gayet güzel bir davranış. Ancak son dönemde sokak ve caddelerde kullanılmış maske ve eldivenleri görüyoruz. Allah aşkına kendi canınızı bu kadar düşünürken neden başka insanları düşünmüyorsunuz? 
Bu kadar zor mu empati yapmak? Sokakları kullanan tek insan siz değilsiniz. Evinize girdiğinizde belki her eşyanızı dezenfekte ediyorsunuz ama herkesin kullandığı sokağa maskenizi atıyorsunuz.

Peki bu yerlerdeki maske ve eldivenler kendiliğinden yok olur mu? Yada siz bunun olacağına mı inanıyorsunuz? O attığınız her şeyi temizleyen insanlara hiç saygınız yok. Evet bu da bir meslek. İllaki sokaklar da temizlenecek ancak bu işe insani olarak baktığımız da o insanları hiç mi düşünmüyorsunuz. Sizin belki haftada bir kez taktığınız maskeden günde yüzlercesini sokaklardan toplamak zorunda kalıyorlar. Ayrıca siz yaşadığınız topluma karşı da sorumlusunuz ve insanların sağlığını da düşünmelisiniz. 

Son olarak sık sık hatırlattığımız gibi. Lütfen uyarıları dikkate alalım ve evlerimizde kalalım. Bu salgını atlamanın en kolay yollarından biri bu. İşiniz yoksa, mecbur değilseniz evinizde kalın. Gelecek güzel günler için biraz daha sabır. Sağlıkla kalın, sağlıklı kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar