(BURHAN CEYHAN) Sosyal medyada yardım kampanyası başlatan aile, hayırsever vatandaşların yardımlarıyla kısa sürede 85 bin lira para topladı.

Aydın’ın Germencik İlçesinde (Spinal Müsküler Atrofi) SMA Tip 1 hastası 1 yaşındaki Mustafa Duru için sosyal medya hesabından valilik izniyle kampanya başlatıldı.

Evli ve iki çocuk babası 26 yaşındaki Muhammet Duru, ihtiyacı olan paranın bir hafta içinde yardımseverler tarafından bulunmasını sevinçle karşıladı. Muhammet Duru, “İnsanlığın öldüğünü düşünüyordum, ama demek ki insanlık halen daha ölmemiş” dedi.

Mesudiye Mahallesinde yaşayan Muhammet ve Yüksel Duru (22) çifti, bir yıl önce dünyaya gelen ve SMA Tip 1 hastası teşhisi konulan oğulları Mustafa Duru’nun cihazlarını almakta zorlanınca Aydın Valiliğine giderek durumlarını bildirdiler. Aydın Valiliğinden alınan izin üzerin Duru çifti, sosyal medya hesabından 16 Aralık tarihinde yaptıkları yardım kampanyasıyla bir haftada 85 bin TL para topladı. Çocuğunun ihtiyaçlarını yatan parayla karşılayan baba Duru, “Oğlum Mustafa Duru, 1 yaşında SMA hastası. Hararet etmediği ve başını tutamadığı için 8 ay önce Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesindeki doktorumuza başvurduk. Buradan İzmir Ege Üniversitesi Hastanesine sevk edildik. Orada süren tedavi sonrası SMA Tip 1 hastalığı teşhisi konuldu. İlaç talebimiz ve işlemlerimiz başladı. Oğlum diğer Tip 1 hastalarına göre biraz daha iyi durumda solunum sıkıntısı çok yaşamıyor.” dedi.

EMRE ALTUĞ DA YARDIM ETTİ
Oğlu için gerekli çalışmayı başlatan Duru, “Oğlumun yaşamını sürdürmesi için gerekli cihazları almamız gerekiyordu. Almak içinde benim maddi anlamda gücüm yoktu. Bunun için önce Germencik Kaymakamlığına ardından da Aydın Valiliğine başvurdum. Bizimle yakından ilgilendiler fakat onların ellerinden gelen imkanda prosedür gereği kısıtlı. Bende çocuğumun bu ihtiyaçlarını karşılamak zorundaydım. Sosyal medya üzerinden 16 aralık tarihinde yardım kampanyası başlattım. Önce valilik izni yoktu ama daha sonra bu sıkıntıyı da izin alarak çözdük. Başta öncelikle Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ve sanatçı Emre Altuğ olmak üzere bir çok ismini bilmediğim yurt içi ve yurt dışından bir sürü insan beni arayarak bana yardım gönderdi. Çok kısa sürede ben bu parayı toplayarak gerekli cihazları aldım. Gerekli sağlık hizmetlerini ve hastane masraflarını ödedim. Hepsi sizlerin sayesinde oldu sizlere canı gönülden teşekkür ediyorum. Yardımseverlerden 85 bin TL para toplandı. 55 bin TL cihazlar, 13 bin TL’de özel hastane masrafı ve ekstra giderlerinin harcamasını yaptıktan sonra şu an için hesabımda 17 bin TL para kaldı. Kalan parayla da yine çocuğumun hastalığı için harcayacağım. Çünkü bu hastalığın her dakikası bir olmuyor.” diye konuştu.

İNSANLIĞIN ÖLMEDİĞİNİ GÖRDÜ

Sosyal medya hesabından yardım paylaşımını yaptıktan sonra gelen yardımlardan dolayı mutlu olduklarını belirten Muhammet Duru, “İnsanlığın öldüğünü düşünüyordum ama demek ki insanlık halen daha ölmemiş. Daha temiz kalpli insanların çok olduğunu gördüm. Allah onlardan razı olsun. Benim gibi yardıma muhtaç olan binlerce insan var, onlara da yardım ettiklerini umuyorum. İlaçlarını şu an devlet veriyor. Çünkü devletin verdiği kriterlere çocuk uyuyor. Ama durumu çok kötü olup ta ilaç alamayan ve kriterlere takılan bir sürü aile var” diye konuştu.

insanligin-olmedigini-paylastigi-sosyal-medyada-gordu-93131-8018fff63423ff66920d86f3b44dacd3.jpginsanligin-olmedigini-paylastigi-sosyal-medyada-gordu-93131-023779dc6d261d24900f16f49de735a5.jpginsanligin-olmedigini-paylastigi-sosyal-medyada-gordu-93131-229626d92d5f65fb5fd64e03f0a1519c.jpginsanligin-olmedigini-paylastigi-sosyal-medyada-gordu-93131-e7558952fde1d4f63083a17720a77c73.jpg

Kaynak: BURHAN CEYHAN